menusearch
shahrneveshte.ir

منظور: جمع‌آوری گاز فلر راحت نیست/ شریعتی: جمع‌آوری این گازها ضرورت کشور است

جستجو
پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۱:۱۸:۴۸
۱۴۰۲/۷/۱۹ چهارشنبه
(0)
(0)
منظور: جمع‌آوری گاز فلر راحت نیست/ شریعتی: جمع‌آوری این گازها ضرورت کشور است
منظور: جمع‌آوری گاز فلر راحت نیست/ شریعتی: جمع‌آوری این گازها ضرورت کشور است

به گزارش شهرنوشت، در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس و در جریان ادامه بررسی جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه، بندی از لایحه برنامه درباره جمع آوری گازهای فلر مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

در جریان بررسی این بند، داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: ۷۰ تا ۸۰ سال است که در کشور گاز فلر تولید می‌شود و تاسیسات نفتی و گاز ما گاز فلر تولید می‌کنند حالا ما می‌خواهیم همه کارهای خوب دنیا را ظرف پنج سال انجام دهیم.

وی اضافه کرد: ما روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب گاز فلر داریم، در این ماده آمده که اگر گاز فلر جمع نشود ۷۵ درصد قیمت صادرات جریمه می‌شود. حال این‌که جمع‌آوری گاز فلر به میلیاردها سرمایه‌ گذاری نیاز دارد قرار است این منابع از کجا بیاید؟

منظور توضیح داد: ۴۰ میلیون مترمکعب با قیمت صادراتی در طول سال را اگر محاسبه کنیم و بخواهیم ۷۵ درصد قیمت صادرات به عنوان جریمه جمع آوری گازهای فلر دریافت شود رقمی بالغ بر ۱۶۵ همت می‌شود حال این‌که کل بودجه شرکت گاز ۱۵۰ همت است. باید تناسبی بین جرم و مجازات باشد. این کار به معنای قفل کردن کلیه تاسیسات نفت و گاز است. گاز فلر به راحتی قابل جمع‌آوری نیست و سرمایه‌ گذاری می‌خواهد.

مالک شریعتی عضو کمیسیون تلفیق در دفاع از این بند اظهار کرد: وزارت نفت اعلام کرده که بناست تا ۱۴۰۴ کل گازهای مشعل جمع شود اما اگر این اتفاق رخ ندهد با چه معضلاتی مواجه می‌شویم؟

وی توضیح داد: در جاده اهواز آنقدر مشعل‌ها هوا را آلوده کرده که دید رانندگان را گرفته و باعث تصادف می‌شود مردم در عسلویه نمی‌توانند نفس بکشند، آمار سرطان در جنوب کشور بیشتر از مناطق دیگر است.

شریعتی بیان کرد: جمع آوری نشدن گازهای فلر بالغ بر شش میلیارد دلار ضرر اقتصادی برای کشور دارد. این گازها جمع آوری نمی‌شوند چون جریمه‌ای برای آن پیش‌ بینی نشده است. حال این‌که جمع‌آوری گازهای فلر از ضروریات کشور است که در احکام بودجه هم آمده است.

هدر سایت
اینستاگرام شهرنوشت
مجوزهای سازمان
قوانین و مقررات سازمان
آخرین اخبار