menusearch
shahrneveshte.ir

سرنوشت سپرده مردم پس از انحلال بانک‌ها چه می‌شود؟

جستجو
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ | ۱۰:۲۷:۷
۱۴۰۲/۷/۱۹ چهارشنبه
(0)
(0)
سرنوشت سپرده مردم پس از انحلال بانک‌ها چه می‌شود؟
سرنوشت سپرده مردم پس از انحلال بانک‌ها چه می‌شود؟

موسسه اعتباری توسعه به‌شکل رسمی منحل شد. شمارش معکوس برای انحلال دو موسسه اعتباری دیگر و یک بانک خصوصی نیز آغاز شده و بانک مرکزی تا پایان مهر تکلیف آن‌ها را روشن می‌کند.
انحلال موسسات مالی و اعتباری در راستای سیاست‌های بانک مرکزی صورت می‌گیرد. رویکرد‌های غلط و اشتباه که به ناترازی صورت‌های مالی این موسسات موجب شده را دلیل این تصمیم سخت‌گیرانه، اما ضروری می‌دانند. البته فشار تسهیلات تکلیفی دولت و مجلس، دقیقا به اندازه اجرای سیاست‌های زیان‌باری، چون بنگاه‌داری و خلق پول برای مشارکت در پروژه‌هایی از قبیل ساخت‌وساز مال‌های تجاری بزرگ در ابتلای این موسسات به ویروس «ناترازی» دخیل است. بانک مرکزی ابتدای امسال تصمیم گرفت به بانک‌ها و موسسات اعتباری، شش‌ماه برای اصلاح وضعیت ناترازی صورت‌های مالی زمان بدهد. مهلت در شهریور به پایان رسید و موسسه اعتباری توسعه به‌عنوان اولین قربانی منحل شد. این روند می‌تواند ادامه داشته باشد و حتی پای یکی، دو بانک نیز وسط بیاید. به‌همین خاطر بهتر است بدانید برای سپرده‌های مردم در بانک‌هایی که منحل می‌شوند، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

ادغام یا انحلال؛ سرنوشت بانک‌های زیان‌ده
یک بانک و دو موسسه اعتباری ممکن است سرنوشتی مشابه موسسه توسعه پیدا کنند و کارشان به انحلال بکشد. همه‌چیز به بررسی وضعیت صورت‌های مالی بستگی دارد. هفت یا هشت بانک و موسسه اعتباری خطر ناترازی را بیخ گوش خود احساس می‌کنند، اما وضعیت بعضی از آن‌ها قابل بازسازی تشخیص داده شده است. به این معنا که برایشان برنامه احیا در نظر گرفته شده و حداکثر دو‌سال برای اصلاح وضعیت خود فرصت پیدا می‌کنند.

هدر سایت
اینستاگرام شهرنوشت
مجوزهای سازمان
قوانین و مقررات سازمان
آخرین اخبار