menusearch
shahrneveshte.ir

همتی : من نبودم دلار ۵۰هزار تومان و تورم ۱۵۰درصد می‌شد

جستجو
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۹:۱۰:۴۴
۱۳۹۹/۱۱/۱ چهارشنبه
(0)
(0)
همتی : من نبودم دلار ۵۰هزار تومان و تورم ۱۵۰درصد می‌شد
 همتی : من نبودم دلار ۵۰هزار تومان و تورم ۱۵۰درصد می‌شد

به گزارش شهرنوشت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در شبکه افق بیان کرد: دو سالی می‌شود با کره جنوبی برای بازپس گیری منابع ایرانی مذاکره می‌شود ولی اراده ای از‌ آنها نمی‌بینیم اما این بار قول هایی به ما داده شد. پیشنهادی از ارائه آمبولانس به ما داده شد.

وی افزود: به کره ای ها گفتیم که خسارت مالی بلوکه شدن پول ایران طی دوسال گذشته و قبل از انتصاب من در بانک مرکزی را نیز بپردازند.

همتی از رابطه تجاری سالیان دور باکره و قطع رابطه تجاری ایران بعد از تحریم ها خبر داد و گفت: کره جنوبی اراده سیاسی و مالی برای بازگشت منابع بلوکه شده ما ندارد، ولی قول هایی به ایران داده شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اقتدار مذاکره از جانب ایران را از مردم دریافت می‌کردیم و تاکنون هم این اقتدار حفظ شده است البته ناگفته نماند طی این دو سال و بی سابقه ترین تحریم ها توانمندتر هم شدیم.

وی افزود: در عراق هم مذاکراتی درخصوص درآمد‌‌‌‌های ایران و بازپس گیری منابعمان انجام شد، اما بانک مرکزی عراق هم به علت اتصالش با واشنگتن و نبود اراده مالی با مشکلات مختلفی رو به رو شد. در این کشور هم از تمام راه ها برای گرفتن پول هایمان اقدام کرده ایم.

همتی به ساعات پایانی عمر دولت ترامپ اشاره کرد و گفت: ما می‌دانیم که این فشار‌‌‌‌های آمریکایی ها به ویژه از سوی ترامپ بر کشور چه سختی هایی را برای ایران ایجاد کرد.

وی افزود: ظرف دو سال گذشته رقم درآمد‌‌‌‌های ارزی حاصل از فروش نفت به زیر ۲۰ میلیارد دلار رسید در حالی که سالیانه ۴۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم.

رئیس کل بانک مرکزی به شوک ارزی ۶ ماهه ابتدای امسال اشاره کرد و گفت: نیمه اول سال ۹۹ از لحاظ ارزی سخت ترین سال بود. همین موضوع منجر شد، استراتژی تامین دارو و عدم پول پاشی را محور کار خودمان قرار دهیم.

وی گفت: ۱۵ میلیارد دلار ارز دولتی در سال گذشته و تاکنون ۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ برای کالا‌‌‌‌های اساسی تامین شده است و به زبانی ساده تر من و همکارام با تمام سختی ها کشور را اداره کردیم.

احتمال تورم بالای ۱۰۰ درصد در صورت مراعات نکردن ارزی
همتی به احتمال تورم بالای ۱۰۰ درصدی در صورت پول پاشی بانک مرکزی بیان کرد: اگر جلوی بسیاری از زیاده خواهی ها و پول پاشی را نمی‌گرفتیم، تورم بسیار شدیدی را لمس می‌کردیم به طوری که دلار بالای ۵۰ هزار تومان و تورم فراتر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد پیش می‌رفت. در صورتی که ما در یک بازه زمان نرخ دلار را ۱۱ هزار تومان نگه داشتیم و بعد از آن هم با مشکل کرونا و محدودیت صادرات و بسته شدن مرز ها مواجه شدیم.

اثر تورمی مسکن مهر را نباید نادیده گرفت
همتی با اشاره به اثر تورمی مسکن مهر گفت: مردم با این طرح صاحبخانه شدند و البته نباید به اثر آن در پایه پولی و رشد تورم هم توجه نکرد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی در اقتصاد مقاومتی مهم ترین کار ها را انجام داد. در تاریخ خواهند نوشت که چه کار هایی را در دوره دو ساله گذشته انجام دادیم. در کشور علی رغم بسیاری از فشار ها و پاپس کشیدن کشور‌‌‌‌های دوست به علت فشار‌‌‌‌های آمریکا، نگذاشتیم در کالایی کمبود پیش بیاید.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: بانک مرکزی خط مقدم اقتصاد مقاومتی بود. خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی با نرخ‌‌‌‌های ۱۴ هزار تومان دروغ است و اصلا صحت ندارد. هنوز هم درآمد‌‌‌‌های ارزی دولت را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌کند.

وی بیان کرد: سال گذشته بخشی از درآمد‌‌‌‌های وصول نشده ۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با نرخ نیمایی تسعیر شد و ۵۰ هزار میلیارد تومان پایه پولی را افزایش داد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: فعالیت‌‌‌‌های اقتصادی که رکود پیدا کرد، منابع مالی نزد بانک ها بیشتر شد که طبیعی بود بهره بین بانکی کاهش پیدا کند. اینکه دلار را با سود معامله کرده باشیم صحت ندارد.

وی افزود: این کاهش نرخ سود بین بانکی ارتباطی به سپرده‌‌‌‌های مردم نزد بانک ها ندارد و سود سپرده همان مصوبه گذشته است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار