menusearch
shahrneveshte.ir

۴ عامل افت رشد قیمتها در بازار مسکن

جستجو
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۹:۱۵
۱۴۰۰/۲/۱۸ شنبه
(0)
(0)
۴ عامل افت رشد قیمتها در بازار مسکن
۴ عامل افت رشد قیمتها در بازار مسکن

 

شهرنوشت-دفاتر مشاور املاک در حالی از امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ فعالیت خود را پس از ۲۸ روز تعطیلی آغاز می‌کنند که انتظارات افزایشی جای خود را به چشم انداز کاهشی در بازار مسکن شهر تهران داده است. از طرف دیگر رگه‌‌‌‌های از جایگزین شدن تقاضای واقعی به جای معاملات سرمایه گذارانه دیده می‌شود. فروردین پارسال سهم واحد‌‌‌‌های کمتر از ۷۰ متر از کل معاملات تهران ۳۶ درصد بود که این رقم در اولین ماه از سال جاری به ۴۶ درصد رسیده است.

 

فروردین سال قبل ۵۴ درصد واحد‌‌‌‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر تهران معامله شده اند. این عدد در فروردین سال جاری ۶۱ درصد بوده است.

همچنین با وجود آنکه متوسط هر متر قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان است ۵۰.۳ درصد معاملات در محدوده قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان در هر متر مربع منعقد شده است. ۳۴.۱ درصد قراردادها نیز به خانه‌‌‌‌های با قیمت کمتر از متری ۲۰ میلیون تومان اختصاص یافت.

 

سهم منطقه یک به عنوان کانون خرید و فروش‌‌‌‌های سرمایه ای از رتبه پنجم در سال گذشته به رتبه نهم در سال جاری رسیده است. رتبه منطقه ۳ هم از جمع ۱۰ منطقه ی پرتقاضا به جمع ۱۲ منطقه کم تقاضا تنزل پیدا کرد. منطقه ۶ که فروردین سال گذشته هفتمین منطقه پرفروش تهران محسوب می‌شد در اولین ماه از سال ۱۴۰۰ بین ۱۲ منطقه کم تقاضا جای گرفت.

 

افت شدید توزیع آپارتمان‌‌‌‌های معامله شده بر اساس عمر بنا نیز می‌تواند نمایه دیگری از کاهش قدرت خرید و در عین حال ورود تقاضای مصرفی به بازار باشد. فروردین سال‌‌‌‌های ۹۸ و ۹۹سهم واحد‌‌‌‌های بالای ۵ سال از کل معاملات تهران به ترتیب ۶۰ و ۵۸ درصد بود که فروردین امسال به ۶۵ درصد رسیده است. اولین ماه از سال ۱۳۹۴ سهم واحد‌‌‌‌های بالای ۵ سال از کل معاملات ۴۵ درصد بود.

 

فروردین امسال بیشترین تعداد معاملات مسکن تهران در منطقه ۵، بیشترین معاملات بر اساس قیمت هر متر مربع به واحد‌‌‌‌های ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان با سهم ۳۲.۴ درصد، بیشترین فراوانی برحسب ارزش هر واحد مسکونی به خانه‌‌‌‌های ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان با سهم ۲۲.۵ درصد و بالاترین فروش از نظر مساحت به واحد‌‌‌‌های ۶۰ تا ۷۰ متر با سهم ۱۵.۷ درصد تعلق داشت. به طور کلی فروردین امسال آپارتمان‌‌‌‌های ۴۰ تا ۷۰ متر با سهم ۴۲ درصد از کل معاملات، کانون خرید و فروش بر اساس متراژ بودند.

 

گزارش‌‌‌‌های میدانی و بررسی سایت‌‌‌‌های فروش ملک نشان می‌دهد که تمایل برای فروش مسکن در شهر تهران به طور چشمگیری نسبت به اواخر سال گذشته افزایش یافته است. هفته اول فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد آگهی‌‌‌‌های فروش در سامانه‌‌‌‌های ملکی با رشد قابل توجهی مواجه شده که البته پس از تعطیلی دفاتر املاک به دلیل موج چهارم کرونا در روز ۲۱ فروردین آگهی ها نیز کاهش یافت. اما انتظار می‌رود از روز ۱۸ اردیبهشت که دفاتر بازگشایی می‌شود حجم عرضه و تقاضا در بازار مسکن نیز رشد کند. اما کارشناسان معتقدند افت قیمت ارز، مذاکرات ثمربخش وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان به عنوان چهار وزنه سنگین اجازه رشد قیمتها را از بازار مسکن گرفته است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار