menusearch
shahrneveshte.ir

۴۶ درصد مردم ۴۰ درصد در بورس زیان دیده اند

جستجو
پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۰:۳۳:۹
۱۴۰۰/۲/۱۲ یکشنبه
(0)
(0)
۴۶ درصد مردم ۴۰ درصد در بورس زیان دیده اند
۴۶ درصد مردم ۴۰ درصد در بورس زیان دیده اند

 

شهرنوشت- رضا زرنوخی کارشناس بازار سرمایه، در پاسخ به این پرسش که چگونه با توجه به برخی آمار ها ۴۶ درصد مردم در بازار سرمایه ۴۰ درصد زیان دیده اند؟ توضیح داد: جمعی از فعالان بازار سرمایه و کسانی که ایراداتی به مشکلات سال گذشته بورس داشتند یک چنین عددی را بیان کرده‎اند؛ از نظر من این اعداد قابل احراز و اثبات نیست، زیرا گزارش رسمی در این خصوص وجود ندارد و اینکه ۴۶ درصد مردم دارایی‌‌‌‌های خودشان را وارد بورس کرده باشند، اصلا گزارش صحیحی نیست.

 

زرنوخی در ادامه بیان کرد: ممکن است که ۴۶ درصد سهامداران به طور مثال هر کدام یک میلیون تومان سهام عدالت داشته باشند و آن سهام عدالت ۴۰ درصد کاهش داشته باشد.

 

او در ادامه افزود: این موضوع را بیشتر یک تیتر هیجانی می‌دانم که دولت را وادار به همراهی با بورس می‌کند، اما اینکه در بازار سرمایه اتفاقات منفی رخ داده و سهامداران زیان دیده و زیان پرتفوی برخی از افراد بسیار سنگین بوده است و حتی برخی صد در صد دارایی خودشان را نیز از دست داده اند، موضوعی است که کاملا واقعیت دارد. اما اینکه این ها را اندازه گیری کنیم و بگویم زیان سهامداران ۴۶ درصد بوده، درست نیست.


این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: برداشت من از این موضوع این است که تعداد زیادی از فعالان بازار سرمایه افرادی هستند که سال ها در بازار فعال بوده اند،‌ آنها هرگز جز این ۴۶ درصد نیستند و این ۴۶ درصد را اگر به کسانی که سهام عدالت داشتند، نسبت دهیم. می‌توان این گونه بیان کرد که سهام عدالت تعداد زیادی از دارندگان سهام عدالت از بین رفته است و حداقل ۴۰ درصد از دارندگان این سهام زیان دیده اند.

 

او در ادامه اظهار کرد: این گونه بیان کردن این موضوعات هم نشان دهنده کوچک گرفتن اقتصاد ایران و دارایی مردم است و مرجع آماری آن قابل اتکا نیست.

این کارشناس بازار سرمایه افزود:کانون نهاد‌‌‌‌های سرمایه گذاری بورس اطلاعات دقیق تری دارد و می‌تواند منبع آماری باشد، به دلیل اینکه در سال‌‌‌‌های گذشته به صورت تکراری داده‌‌‌‌های آماری، تحلیلی و گزارش هایی در رابطه با این موضوع داشته است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار