menusearch
shahrneveshte.ir

۱۴۳۷ واحد صنعتی تعطیل به چرخه تولید کشور بازگشت

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۶:۲۹:۵۲
۱۳۹۹/۱۲/۲۰ چهارشنبه
(0)
(0)
۱۴۳۷ واحد صنعتی تعطیل به چرخه تولید کشور بازگشت
۱۴۳۷ واحد صنعتی تعطیل به چرخه تولید کشور بازگشت

 

شهرنوشت- علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین پایانی یکصد و دهمین پروژه توسعه خوشه‌‌‌‌های کسب و کار کشور در بوشهر افزود: طرح کلینیک کسب و کار و توجه به واحد‌‌‌‌های راکد و نیمه تعطیل امسال به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گرفت و در این زمینه ۵۰۰ مشاور در شهرک‌‌‌‌های صنعتی برای تحقق این مهم بکار گرفته شدند.

 

وی بیان کرد: با بکارگیری این شمار مشاور از یکهزار و ۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل هدف گذاری شده، یکهزار و ۴۳۷ واحد فعالیت خود را از گرفتند.

 

رسولیان ادامه داد: برای واحد‌‌‌‌های در تملک بانک‎ ها نیز از طریق ظرفیت بخش خصوصی و تقویت زنجیره تولید بازگردانی آنها به چرخه تولید به عنوان یک موضوع اولویت دار در دستور کار است.

 

وی ادامه داد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌‌‌های صنعتی ایران حمایت از شرکت‌‌‌‌های دانش بنیان و فناوری که برای نخستین بار در کشور تولیداتی انجام می‌دهند را به صورت یک اولویت مهم دنبال می‎ کند.

 

رسولیان در ارتباط با خوشه‏‌‌‌‌های صنعتی نیز اظهار داشت: بحث خوشه‌‌‌‌های صنعتی مهم و امتحان پس داده در سطح دنیا است که با این مدل زنجیره تولید تکمیل و فرایند‌‌‌‌های فروش و صادرات مدیریت می‌‎شوند که کشور‌‌‌‌های کره جنوبی و سنگاپور نمونه موفق این رویکرد است.

 

وی گفت: اگر با فرهنگ سازی درست و الگوسازی از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود با توجه به وجود تمامی اجزا تولید درکشور و فعالیت خوشه ‏ها اشتغال بسیار خوبی در کشور ایجاد خواهد شد.

 

رسولیان ادامه داد: امیدواریم با نگاه جدیدی که در این بخش حاصل شده بتوان همه ۵۲۶ خوشه را عملیاتی و اجرایی کرد که این مهم نیازمنن حمایت تمامی مدیران از جمله استانداران است.

 

وی افزود: دو چالش مهم فراروی بخش صنعت، تحریم و بیماری فراگیر کرونا است که چالش کرونا نه تنها ایران بلکه همه کشورها با آن مواجه هستند که براثر آن رشد اقتصادی عمده کشورها منفی و تنها شمار کمی موفق به رشد اقتصادی مثبت شدند.

 

رسولیان گفت: با فشار ناشی از کرونا و تحریم ‏‌‌‌‌های ظالمانه دشمنان قصد داشتند ایران را زمین گیر کنند ولی با این وجود نتیجه عکس گرفتند و ایران در حوزه تولید خودکفا و محکم تر شده است.

 

وی یادآور شد: با وجود ۲ چالش جدی تحریم و کرونا تولیدات داخلی کشور امسال رشد ۷ درصدی تجربه کرد و ۲ هزار و ۳۷ واحد در شهرک‌‌‌‌های صنعتی کشور راه اندازی شد و اشتغال این شهرک‏ ها نیز ۳۳ درصد افزایش یافته است.

 

رسولیان گفت: بیش از ۹ هزار و ۱۰۰ قراداد برای واگذاری زمین با فعالان اقتصادی امضا شد که این میزان بیش از ۲ برابر سال گذشته است.

 

وی عنوان کرد: تقاضا برای سرمایه گذاری نیز افزایش یافته است و با محور قراردادن بخش خصوصی و مردم باید توسعه صنعتی افزایش و بروکراسی در سازمان صمت کاهش یابد که بخشی از این مهم افزایش اختیار استان ها است تا شرایط بهتری را تجربه کنیم.

 

رسولیان اظهار داشت: محدودیت در واردات کالا‌‌‌‌های غیرضرور و حمایت از داخلی سازی بخش عمده مواد اولیه در کشور از اولویت‏‌‌‌‌های مهم در حوزه سازمان است زیرا توسعه صنعتی می‌تواند بسیاری از سخت‌‌‌‌های کشور را کاهش دهد.

 

وی افزود: در این ارتباط تامین زیرساخت، مکان و شرایط لازم برای فعالیت بخش خصوصی بسیار حائز اهمیت است که باید تلاش کرد در تعامل با استان ها و دستگاه‌‌‌‌های خدماتی مانند آب، برق و غیره و کمک سازمان مدیریت برنامه ریزی زیرساخت ها توسعه پیدا کند.

 

رسولیان بیان کرد: تفاهماتی نیز با برق منطقه ای و سازمان مدیریت برنامه ریزی در دست اجرا است که برق شهرک‌‌‌‌های صنعتی تامین شود.

 

وی افزود: همچنین با مصوبه دولت تخفیف ۴۰ درصدی برای هزینه آب واحد‌‌‌‌های شهرک ها گرفته شده است و کسانی که برای تولید وارد شهرک‌‌‌‌های صنعتی می‌شوند در قالب سامانه تحت رصد هستند تا مشکل آنها در سطح استان و ملی پیگیری شود.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار