menusearch
shahrneveshte.ir

یک دلار از پول نفت تلف نشد

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۵:۳۳:۱
۱۳۹۹/۱۲/۱۶ شنبه
(0)
(0)
یک دلار از پول نفت تلف نشد
یک دلار از پول نفت تلف نشد

 

شهرنوشت- اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد با اشاره به اینکه یزدی ها همواره برای حل مشکلی راهکار دارند و از این رهگذر به نتایج مطلوب نیز رسیده اند، اظهار داشت: صبوری و قناعت یزدی ها از مهمترین شاخص‌‌‌‌های اخلاقی توسعه است.

 

وی عنوان کرد: هدف عالی اقتصاد مقاومتی و سیاست هایی که رهبر معظم انقلاب در ۲۴ بند با پنج رویکرد اعلام کردند، باید در دستور کار همه دستگاه ها قرار گیرد و فقط مختص دستگاه‌‌‌‌های اقتصادی نیست.

 

جهانگیری بیان کرد: نتیجه اقتصاد مقاومتی باید این باشد که در برابر تکانه هایی که به اقتصاد کشور وارد می‌شود، اقتصاد از هم نپاشد و سرپا باشد که در طول دو سه سال اخیر سه تکانه مهم و اساسی داشتیم که یکی از آنها کاهش شدید قیمت نفت بود.

 

وی، تحریم‌‌‌‌های جدید را نیز یکی از دوره‌‌‌‌های استثنایی دانست و گفت: این تحریم ها هنوز تمام نشده و آمریکایی ها هنوز تحریم‌‌‌‌های ظالمانه ضد حقوق بشر خود را ادامه می‌دهند و اگر به دنبال مذاکره هستند، باید این تحریم ها را بردارند و تا این اتفاق نیفتاده، معتقدیم که هنوز در جنگ اقتصادی هستیم.

 

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: بازدهی عملکرد اقتصاد مقاومتی در استان ها خوب بوده و پروژه‌‌‌‌های خوبی تعریف شده و توانستیم از این اوضاع عبور کنیم.

وی بیان کرد: آمریکایی ها گلوگاه‌‌‌‌های ایران را شناسایی کردند و از همان جا فشار‌‌‌‌های خود را آغاز کردند به نحوی که آنها در مطالعات خود اعلام کردند که باید امکان ورود کالا‌‌‌‌های تجملی را فراهم کنیم و از ورود کالا‌‌‌‌های اساسی را ممانعت کنیم تا مردم دچار مشکلات اساسی شوند و به خیابان ها بریزند.

 

جهانگیری اظهار داشت: همین سوال اکنون برای مردم ایجاد شده و عده ای می‌پرسند چرا دارو‌‌‌‌های ضروری کمیاب شده اما ماشین‌‌‌‌های لوکس وارد می‌شود.

 

وی افزود: ما از لحاظ قانونی نمی‌توانستیم واردات برخی کالاها را ممنوع کنیم با این وجود برخی کالاها را ممنوع کردیم و سوالاتی نیز در این زمینه متوجه دولت شد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد ساز و کار علمی خودش را دارد، تصریح کرد: ممنوع کردن واردات و صادرات مربوط به دوران سخت جنگی است و نمی‌توان اقتصاد را با دستورالعمل و بخشنامه اداره کرد.

 

جهانگیری اظهار داشت: رشد کارگاه‌‌‌‌های صنعتی در ۹ ماهه امسال بالای ۱۰.۸ درصد بود حتی ریزش شغلی که در اثر کرونا پیدا کردیم در بهار سال ۹۸، بیشتر از بهار ۹۹ بود به نحوی که در بهار ۹۸ در بخش صنعت و کشاورزی یک میلیون و ۴۰۰ هزار ریزش شغلی داشتیم که بهار امسال افت شغلی به یک میلیون نفر در بخش صنعت رسید.

 

وی ادامه داد: در تابستان بخش صنعت تقریباً صفر شد و صنعت و کشاورزی کشور که جهت گیری اصلی اقتصاد مقاومتی بود، توانست در شرایط کرونا استقامت کند.

 

جهانگیری با اشاره به بخش خدمات بیشترین آسیب را از کرونا دید، افزود: وقتی سفر تعطیل می‌شود، بسیاری از شغل ها ریزش می‌کند و بسیاری از کار‌‌‌‌های خدماتی دچار مشکل می‌شود و تبعات خود را دارد و کرونا بیشتر، کار‌‌‌‌های خدماتی را تحت تأثیر قرار داد.

 

وی ادامه داد: در این دوره از همه ظرفیت‌‌‌‌های کشور برای سر پا نگاه داشتن تولید کشور استفاده شد و یکی از کارهایی که در راستای استفاده از ظرفیت داخلی کشور انجام شد، حذف بسیاری از کالاها از حوزه واردات و تولید آن در داخل کشور بود.

 

معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد: یکی از کارهایی که در سال ۹۷ با خروج ترامپ از برجام انجام شد، اجرای سیاست ارزی بود که کار‌‌‌‌های گسترده ای از جمله راه اندازی سامانه نیمایی، استخراج لیست واردات و صادرات و اتخاذ سیاست‌‌‌‌های اقتصادی بود.

 

وی افزود: در مرداد ماه، وقتی سیاست‌‌‌‌های تجاری و ارزی تدوین و تصویب شد، تصمیم گرفتیم که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را ثابت کنیم که بتوانیم کالا‌‌‌‌های اساسی و دارو و … را وارد کنیم.

 

جهانگیری ادامه داد: تأمین مالی کشور در زمان تحریم یک موضوع مهم بود و یکی از سیاست‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی، کاهش اتکای بودجه به نفت بود که یک تصمیم گیری راهبردی را در این زمینه انجام دادیم.

 

وی تاکید کرد: تا اوایل اسفند از ۵۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه کشور که هزینه شد، ۹ هزار میلیارد تومان از محل درآمد نفت بود ضمن اینکه امسال تا این مقطع ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه اقتصادی تخصیص دادیم و اجازه ندادیم روند عمرانی کشور متوقف شود که این از برکات اقتصاد مقاومتی است.

 

جهانگیری تصریح کرد: اگر اقتصاد مقاومتی نبود نمی‌توانستیم بودجه کشور را به این شکل تأمین کنیم و اگر اقتصاد مقاومتی نبود نمی‌توانستیم در برابر تحریم ها مقاومت کنیم.

 

وی عنوان کرد: وقتی نفت ما را نخریدند، به دنبال راه‌‌‌‌های مختلف رفتیم و مدعیان پرادعا که فقط به دنبال فضاسازی بودند حتی نتوانستند یک بشکه نفت برای ما بفروشند و ما با دور زدن تحریم ها فروختیم و پول آن را با ده ها ریسک و خطر به دست آوردیم.

 

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: تا این لحظه یک دلار از پول نفت تلف نشده و یک بابک زنجانی کوچک هم به وجود نیامد زیرا همه دقت ها لحاظ شد.

وی افزود: در سال ۹۸ وقتی دیدیم که نمی‌توانیم نفت به اندازه کافی بفروشیم، برخی کالاها مثل شکر و برنج و لاستیک کامیون را به سمت تولید داخل رفتیم و هر کجا جواب نداد به سمت واردات با ارز دولتی رفتیم.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار