menusearch
shahrneveshte.ir

کاهش ۸.۵ درصدی نرخ تورم مسکن تهران در آذرماه

جستجو
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۵:۲۶:۵۳
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ شنبه
(0)
(0)
کاهش ۸.۵ درصدی نرخ تورم مسکن تهران در آذرماه
کاهش ۸.۵ درصدی نرخ تورم مسکن تهران در آذرماهشهرنوشت-
مرکز آمار نرخ تورم مسکن در آذر ۱۳۹۹ را منتشر کرد. این آمار براساس اطلاعات خام موجود در سامانه املاک و مستغلات وزارت مسکن و شهرسازی بوده است.


عدد شاخص در آذرماه ١٣٩٩ بر اساس ماه پایه فروردین ١٣٩٥ به عدد ۵۸۹.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ٨.٥ درصد کاهش داشته است.


منظور از تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان ۹۹ برابر ۱.۳ درصد بوده است که در آذر ماه این نرخ روند نزولی داشته (۹.۸ درصد کاهش یافته) و به رقم ۸.۵ درصد رسیده است


کاهش تورم نقطه ای مسکن در آذرماه


نرخ تورم نقطه ای نشان دهنده درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه امسال به عدد ۸۳ درصد رسیده است؛ یعنی بایدخریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ١٣٩٨، ۸۳ درصد بیشتر پرداخت کنند.


تورم نقطه ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (آبان ماه که برابر ۱۱۴.۷ بود) ٣١.٧ واحد درصد کاهش یافته است.


افزایش تورم سالیانه مسکن در آذر۹۹


منظور از نرخ تورم سالیانه؛ درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است.


مرکز آمار نرخ تورم سالیانه آدرماه ۹۹ املاک مسکونی در تهران برابر ۹۸.۲ درصد اعلام شده که نسبت به ماه قبل (آبان ماه) که برابر با ۶۵.۲ درصد بوده ۳ واحد درصدی را نشان می‌دهد.

بررسی نمودار قیمت مسکن در شهر تهران حاکی از این است که با شیوع بیماری کرونا قیمت مسکن در فروردین ماه نسبت به اسفند سیر نزولی داشته است اما این کاهش قیمت ها محدود بود و از اردیبهشت ماه دوباره روند رو به رشد خود را شروع کرده و در ماه‌‌‌‌های بعد این صعود قیمت ها ادامه یافته است. به گونه ای که نرخ تورم نقطه ای در شهریور ۱۰۰ درصد رشد کرده است.


اگرچه رشد قیمت مسکن تهران صعودی بوده اما از مردادماه رشد قیمت ها نسبت به ماه‌‌‌‌های قبل با شیب کمتری انجام شده و در آبان ماه تقریبا به رشد منفی ۸.۵ درصد رسیده است یعنی نه تنها نسبت به ماه قبل افزایش قیمت نداشتیم بلکه در آذرماه قیمت مسکن در تهران نسبت به آبان ماه ۸.۵ درصد کمتر بوده است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار