menusearch
shahrneveshte.ir

کارت بازرگانی حذف می‌شود؟

جستجو
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۹:۲۸:۳۴
۱۴۰۰/۱/۱۷ سه شنبه
(0)
(0)
کارت بازرگانی حذف می‌شود؟
کارت بازرگانی حذف می‌شود؟

 

شهرنوشت- در ایران به دلیل فراوانی کالا‌‌‌‌های صادراتی، تجار زیاد و ماهری فعالیت دارند که مشکلات‌ آنها با دولت و سیاست‌‌‌‌های تجاری کشور کم نیست. چند سالی است که تجار با مشکل کارت بازرگانی مواجه شده اند و همچنان نیز ادامه دارد و دولت تاکنون نتوانسته این معضل را حل کند.

 

همچنین از حدود ۲ سال گذشته به دلیل کمبود ارز در کشور، نیاز به بازگشت ارز‌‌‌‌های حاصل از صادرات بیش از پیش در کشور حیاتی شد به طوری که قوانین جدیدی برای این مهم در کشور وضع شد که یکی از‌ آنها اجبار صادرکنندگان به بازگرداندن ارز‌‌‌‌های صادراتی و اعمال تشویق و جریمه در این راستا بود.

 

در اوایل زمستان سال گذشته بود که سازمان توسعه تجارت متولی صدور و تمدید کارت بازرگانی در کشور شد و چند روز بعد از این تصمیم علیرضا رزم حسینی وزیر صمت در یک جلسه با فعالان بخش خصوصی در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۹ با تاکید بر اینکه در حوزه کسب و کار به دنبال تسهیل امور برای انجام بهتر فرآیند ها هستیم، گفت: صدور کارت‌‌‌‌های بازرگانی را تسهیل می‌کنیم و سخت گیری هایی که در فرآیند‌‌‌‌های صدور کارت بازرگانی از جمله ثبت اقامتگاه اداری و تجاری وجود دارد باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

 

۷۰۰ کارت بازرگانی زنده شد


همچنین حدود دو هفته پس از اظهارات وزیر در این خصوص، حمید زادبوم رییس سازمان توسعه و تجارت اظهار کرد: کارت بازرگانی حدود ۲ هزار صادرکننده غیر تولیدی که کمتر از ۳۰ درصد، ایفای تعهد ارزی برای بعد از سال ۹۸ داشتند تعلیق شد که از این میزان حدود ۷۰۰ نفر ایفای تعهد کردند و در نتیجه آن، کارت بازرگانی‌ آنها از تعلیق خارج شد.

 

وی در همین راستا بیان کرد: با اصلاحات انجام شده با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، مشکلات موجود به حداقل رسیده و انتظار می‌رود با تمهیدات در نظر گرفته شده فرآیند صدور و تمدید کارت‌‌‌‌های بازرگانی با دقت بیشتری انجام شود.

 

کارت‌‌‌‌های بازرگانی همچنان خارج از ریل تجارت


جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص آخرین وضعیت تمدید و صدور کارت بازرگانی اظهار کرد: نسبت به ماه‌‌‌‌های گذشته که مشکلات جدی در خصوص تمدید یا صدور کارت‌‌‌‌های بازرگانی داشتیم، در حال حاضر شرایط بهتری را شاهد هستیم و تجار با روال مساعد تری نسبت به دریافت آن اقدام می‌کنند.

 

وی افزود:، اما همچنان با مشکلاتی در این خصوص مواجه هستیم و مانند سال‌‌‌‌های گذشته، تمام مراحل با روال عادی پیش نمی‌رود.

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که از زمانی که سازمان توسعه تجارت در این امر دخیل شد شرایط بهتری را شاهدیم، گفت: هم اکنون نیز اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت با همکاری یکدیگر روند صدور یا تمدید کارت ها را انجام می‌دهند.

 

نفر ادامه داد: در هر صورت تصمیم گیری هایی که در ایران در خصوص کارت بازرگانی گرفته می‌شود کاملا غلط و غیر معمول در جهان است چرا که چند سناریو متفاوت در این امر وجود دارد که دولت باید‌ آنها را رعایت کند.

 

وی تصریح کرد: مورد اول اینکه دولت نباید برای هر فردی که خواهان انجام فعالیت اقتصادی است، محدودیت ایجاد کند چه برسد به اینکه این فرد ماه ها دنبال دریافت یا تمدید کارت بازرگانی خود باشد.

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ابراز کرد: مورد دوم اینکه، اگر دولت خواستار این است که برای فعالان و تجار اقتصادی محدودیت ایجاد کند تا با سامان دهی بیشتری به فعالیت‌‌‌‌های خود برسد، حداقل در انجام امور اولیه‌ آنها سختگیری نداشته باشد.

 

نفر افزود: همان گونه که در بسیاری از شهر‌‌‌‌های توسعه یافته شاهد هستیم، ثبت هویت بازرگانان و تجار از طریق کارت بازرگانی یا موارد فیزیکی نیست و تنها این امر از طریق ثبت هویت فعال اقتصادی و در چند دقیقه انجام می‌گیرد.

 

وی بیان کرد: به هر حال مشکلات در زمینه تجارت کشور به کارت‌‌‌‌های بازرگانی محدود نمی‌شود و باید در این زمینه تمام سیاست ها و تصمیم گیری ها تغییر و از نو نوشته شوند.

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: یکی از دلایلی که سرمایه گذاری و توجه به بخش تجارت و تولید در ایران کاهش پیدا کرده این است که آغاز فعالیت در این زمینه ها دشوار بوده و سرمایه گذاری در زمینه‌‌‌‌های دیگر مانند دلالی در ایران بدون هیچ مشکل و سدی انجام می‌گیرد.

 

نفر ادامه داد: مسئله کارت‌‌‌‌های بازرگانی که پیشتر به‌ آنها اشاره شد، دولت و بخش خصوصی تلاش‌‌‌‌های بسیاری برای روان تر شدن صدور و تمدید آن انجام دادند، اما به دلیل مشکلات پایه و زیر ساختی که در زمینه تجارت وجود دارد، امور اجرایی برای کارت‌‌‌‌های بازرگانی به همین سادگی حل نمی‌شود و کماکان شاهد مشکلات ریز و درشت خواهیم بود.

 

وی تصریح کرد: یک بازرگان یا تاجر در ایران نباید ماه ها و اغلب تا یک سال منتظر این بماند تا کارت بازرگانی یه همان جواز فعالیت وی صادر شود، یک فعال اقتصادی که در امر تامین منابع ارزی کشور کمک می‌کند، باید ساعات کاری خود را خرج مسائل مهم تری کند.

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد: زمانی که یک فعال در زمینه اقتصاد با مشکلات کوچک روبه رو شود و در حل آن مشکل بال مشکلات دیگری برخورد کند قطعا رغبت خود را نسبت به فعالیت خود از دست می‌دهد.

 

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار