menusearch
shahrneveshte.ir

چگونه بدون کارت بانکی خرید کنیم؟

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۵:۲:۸
۱۳۹۹/۱۱/۲۱ سه شنبه
(0)
(0)
چگونه بدون کارت بانکی خرید کنیم؟
چگونه بدون کارت بانکی خرید کنیم؟

 

شهرنوشت- اوایل هفته جاری بود که رئیس کل بانک مرکزی از رونمایی پروژه استفاده از موبایل برای تراکنش‌‌‌‌های خرید در فروشگاه ها و حذف تدریجی کارت خرید” خبر داد که طبق گفته وی، مشتریان بانک ها با این طرح می‌توانند با وارد کردن مشخصات کارت‌‌‌‌های خود به درون موبایل، بدون تماس با کارتخوان، تراکنش‌‌‌‌های لازم را انجام دهند.

 

در این خدمت جدید بانکی که روز گذشته از آن رونمایی شد، به تراکنش‌‌‌‌های «حضوری بدون کارت» معروف هستند از قابلیت NFC استفاده شده است؛ به این ترتیب که اگر گوشی کاربر دارای قابلیت NFC باشد و دستگاه کارتخوان نصب شده نیز چنین قابلیتی را دارا باشد، کاربر می‌تواند با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه خود به دستگاه کارتخوان و بدون نیاز به استفاده از فیزیک کارت بانکی، وجه مورد نظر را پرداخت کند البته پیش از این اطلاعات کارت بانکی باید در یکی از برنامک‌‌‌‌های پرداخت تایید شده از سوی بانک مرکزی، از جانب دارنده کارت ذخیره شده باشد.

 

در ادامه اطلاعات دریافتی ایسنا از بانک مرکزی درباره جزئیات این طرح بیانگر این است که با توجه به توضیحات رئیس کل بانک مرکزی تراکنش‌‌‌‌های حضوری بدون کارت به صورت تدریجی با پیوستن بانک ها و شرکت‌‌‌‌های پرداخت گسترش پیدا خواهد کرد که براساس آخرین بررسی ها، بانک ملت برای توسعه روش‌‌‌‌های پرداخت موبایل اعلام آمادگی کرده است.

 

ضمن اینکه شرایط خرید با اجرای این طرح هیچ تغییری نخواهد کرد، تنها کسانی که از این سرویس استفاده می‌کنند، می‌توانند در پایانه‌‌‌‌های شرکت هایی که این قابلیت را پیاده سازی و پایانه ها را بروزرسانی کرده اند، استفاده کنند.

 

همچنین، از آنجا که موضوع استاندارد EMV در تراکنش‌‌‌‌های با حضور کارت مصداق دارد و تراکنش کارتی محسوب می‌شود، این طرح ربطی به کیف پول الکترونیک ندارد زیرا، در خصوص کیف پول الکترونیک زیرساخت‌‌‌‌های جدید و خرید بدون دخالت کارت است و زیرساخت مجزایی دارد.

 

علاوه براین، مردم برای بهره مندی از تراکنش‌‌‌‌های بدون کارت می‌توانند مشخصات کارت خود را در برنامه کاربردی که دارای مجوز از بانک مرکزی در خصوص ارائه خدمت در حوزه پرداخت موبایلی است، ثبت کنند و با ثبت کارت خود در این برنامه کاربردی از این سرویس بهره مند شوند اما تاکنون بانک مرکزی به هیچ از برنامک‌‌‌‌های پرداختی در این زمینه مجوزی نداده است و پس از آزمون برنامک ها مجوز‌‌‌‌های لازم اعطا خواهد شد.

 

با توزیع چک‌‌‌‌های جدید از ابتدای سال آینده و اجباری شدن ثبت در سامانه صیاد، چک‌‌‌‌های فعلی و موجود در بازار طبق روال سابق کارسازی می‌شوند و بانک مرکزی نیز در یک زمان مشخصی اقدام به جمع آوری این چک ها می‌کند تا چک‌‌‌‌های جدید جایگزین شوند.

 

به گزارش ایسنا، در راستای اجرای قانون جدید چک و به دلیل عدم فرهنگ سازی و آشنایی بانک مرکزی در ابتدا ثبت چک در سامانه صیاد را به صورت اختیاری آغاز کرد.

اما با توزیع دسته چک‌‌‌‌های جدید از ابتدای سال آینده، ثبت چک در سامانه صیاد اجباری می‌شود که در این بین تکلیف و سرنوشت چک‌‌‌‌های طرح قدیم مورد سوال قرار می‌گیرد و در این زمینه، بانک مرکزی در آینده، چک‌‌‌‌های موجود را جمع آوری و با چک‌‌‌‌های جدید جایگزین می‌کند که در این خصوص، فرجه زمانی مناسب را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد تا مشکلی به وجود نیاید.

 

همچنین، تا زمان اجرایی شدن کامل قانون جدید چک، چک‌‌‌‌های فعلی در شبکه بانکی کشور طبق روال سابق کارسازی می‌شوند. به عبارت دیگر، تا زمانی که فردی تنها یک برگ از دسته چک قدیمی هم داشته باشد، آن چک طبق روال و فرآیند‌‌‌‌های قانون سابق چک کارسازی می‌شود.

 

علاوه بر این، اگر تاریخ وصول چک طرح قدیمی برای سال آینده هم باشد، باز آن چک طبق روال پیشین نقد می‌شود و پشت نویسی چک‌‌‌‌های موجود برای انتقال، طبق روال قبلی ادامه دارد اما انتقال چک‌‌‌‌های جدید باید از طریق سامانه صیاد انجام شود.

 

در حال حاضر چک‌‌‌‌های فعلی امکان ثبت اختیاری در سامانه صیاد را دارند تا دارندگان این قبیل چک ها با روال ثبت و نقل و انتقال چک در این سامانه تا زمان اجباری شدن آشنا شوند.

 

از آنجا که وظیفه ثبت چک در سامانه صیاد برعهده صادرکننده چک است و ذینفع چک نیز آن باید آن را تایید کند که صادرکننده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌‌‌‌های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چک وی را صادر کرده و با استفاده از سیم کارت متعلق به خود از طریق برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک شده و اطلاعات چک صادره خود شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی نفع را وارد کند.

 

گیرنده چک نیز می‌تواند با در اختیار داشتن هریک از کارت‌‌‌‌های بانکی خود و سیم کارت متعلق به خود، از طریق برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک دریافتی، وارد منوی تائید چک شده و اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود را با اطلاعات مندرج در برگه چک تطبیق داده و مراتب تائید و یا عدم تائید خود را اعلام کند. پس از تائید چک، گیرنده می‌تواند چک ثبت شده را به ذی نفع جدید منتقل کند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار