menusearch
shahrneveshte.ir

چرا طراحی خودرو‌‌‌‌های داخلی پیشرفت نمی‌کند؟

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۱:۳۶:۵۱
۱۳۹۹/۱۱/۱۴ سه شنبه
(0)
(0)
چرا طراحی خودرو‌‌‌‌های داخلی پیشرفت نمی‌کند؟
چرا طراحی خودرو‌‌‌‌های داخلی پیشرفت نمی‌کند؟شهرنوشت- ابوالفضل خلخالی کارشناس صنعت خودرو ،در رابطه با طراحی خودرو‌‌‌‌های داخلی گفت: یک موضوع در بحث طراحی و توسعه خودرو، دانش فنی است؛ این دانش فنی از زمان تولید سمند در ایران شکل گرفت و در پروژه تیبا بهتر شد، چند سال است که مرکز تحقیقات ایران خودرو و سایپا تشکیل شده و نیرو‌‌‌‌های مختلفی جذب این مرکز شدند و آموزش دیدند.

او بیان کرد:بعد از گذشت ۲۰ سال طراحی خودرو‌‌‌‌های داخلی تغییر کرده و به نقطه ای رسیدیم که در حال حاضر در آن قرار داریم.

خلخالی با بیان اینکه در حال حاضر دانش فنی طراحی خودرو‌‌‌‌های داخلی بهتر شده است،گفت:اکنون دانشکده خودرو و پژوهشکده خودرو داریم که ۲۰ سال پیش وجود نداشت و دانش فنی طراحی خودرو را نداشتیم.

این کارشناس صنعت خودرو معتقد است، یکی از مواردی که طی سال‌‌‌‌های گذشته در مسیر توسعه خودرو به آن توجه نشده و باعث شده است هنوز درمرحله مونتاژ خودرو باقی بمانیم، توجه نکردن به بحث دانش فنی است.

خلخالی ادامه داد:موضوع مهم در صنعت خودرو حجم سرمایه گذاری است، شرکت‌‌‌‌های خودروسازی نیاز به سرمایه گذاری بزرگ دارند که این سرمایه ها باید در بخش خصوصی کشور باشد زیرا بخش دولتی مشکلات و مسائل مربوط به خود را دارد و ممکن است آلوده به رانت و فساد شود.

او گفت: باید روی بخش خصوصی تمرکز داشته باشیم، قدرت بخش خصوصی در این نیست که در توسعه محصول ورود کند اگر پروژه تولید خودرو بتواند سرمایه اولیه جذب کند بسیار اقتصادی است و از نظر برگشت سرمایه و شاخص اقتصادی خوب عمل می‌کند.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: بخش خصوصی اگر بتواند طراحی خودرو را به صورت کامل انجام دهد، بسیار موفق خواهد بود. اکنون قدرت اقتصادی در بخش خصوصی وجود ندارد، بخش دولتی هم روی طراحی خودرو متمرکز کار نمی‌کند و این موضوع کار را سخت کرده است. متاسفانه خودروسازان در بخش دولتی مشخص نیست چه متولی دارند.

خلخالی گفت: اگر مداخله دولت در بخش خودروسازی کاهش پیدا کند می‌توان انتظار داشت این صنعت پیشرفت کند اما در شرایط موجود نمی‌توان انتظار توسعه خودروسازی را داشت. پروژه‌‌‌‌های خودرویی بسیار مهم هستند، خودروسازی بخش مهم اقتصادی هر کشور به شمار می‌آید،

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار