menusearch
shahrneveshte.ir

چرا دلار ارزان می‌شود اما دیگر کالاها نه؟

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۱:۵۸:۱۴
۱۴۰۰/۲/۲۲ چهارشنبه
(0)
(0)
چرا دلار ارزان می‌شود اما دیگر کالاها نه؟
چرا دلار ارزان می‌شود اما دیگر کالاها نه؟

 

شهرنوشت- با وجود آنکه در دولت یازدهم نرخ تورم در اقتصاد ایران پس از مدت ها تک رقمی شد اما تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام و کاهش رشد اقتصادی و دسترسی به بازار‌‌‌‌های بین المللی بار دیگر قیمت ها بالا رفت و با افزایش نرخ ارز، علت بالا رفتن این قیمت ها، تغییر در این بازار عنوان شد.

 

با این وجود اما در ماه‌‌‌‌های گذشته هر بار نرخ دلار کاهشی شده، نشانه ای از روند کاهشی قیمت ها دیده نمی‌شود یا سرعت آن بسیار کندتر از زمانی است که قیمت ها بنا بود با افزایش قیمت دلار بالا روند و بسیاری از مردم هنوز پاسخ دقیقی برای این سوال ندارند.

 

مجیدرضا حریری – رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین – در گفت و گو با ایسنا، در این باره می‌گوید: بخشی از این تاخیر، ریشه در واقعیت‌‌‌‌های اقتصادی دارد. یعنی هزینه تمام شده برای مواد اولیه لزوما در همان زمان بر روی قیمت نهایی کالا تاثیر ندارد و طبیعی است که مشاهده تاثیرات به زمان نیاز داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه سود شخصی، محور بسیاری از فرایند‌‌‌‌های اقتصادی به شمار می‌رود، بیان کرد: در کنار آن این طبیعی است که برخی افراد تا جایی که امکان دارد، در برابر تغییرات قیمتی مقاومت کنند، زیرا با پایین آوردن قیمت، مستقیما سود خود را کاهش می‌دهند. از این رو یکی از دلایلی که سرعت تاثیرگذاری کاهش قیمت دلار بر بازار را کند می‌کند، همین مقاومت ها به شمار می‌آید.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به شرایط دشوار اقشار کم درآمد در تلاطم‌‌‌‌های قیمتی، بیان کرد: در ثبات قیمتی، افرادی که درآمد ثابت دارند، حقوق بگیر یا کارمند به شمار می‌روند، امکان برنامه ریزی برای درآمد خود را خواهند داشت اما وقتی اوضاع بر هم می‌ریزد و قیمت ها با سرعت بالایی جابجا می‌شوند، کارگران روزمزد و افرادی که درآمد ثابت دارند بیشترین آسیب را می‌بینند.

 

به گفته حریری، تورم عملا مالیاتی است که از فقرا گرفته می‌شود و افراد ثروتمند هرچند با فشار مواجه می‌شوند اما در عین حال با توجه به اینکه دارایی غیرمنقول شان رشد می‌کند، هزینه کمتری را در این زمینه نسبت به کم درآمدها متحمل می‌شوند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار