menusearch
shahrneveshte.ir

پیش بینی تداوم رشد اقتصادی مثبت در سال ۱۴۰۰

جستجو
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۵۰:۴۸
۱۴۰۰/۳/۳ دوشنبه
(0)
(0)
پیش بینی تداوم رشد اقتصادی مثبت در سال ۱۴۰۰
پیش بینی تداوم رشد اقتصادی مثبت در سال ۱۴۰۰

 

شهرنوشت- عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در چهل و نهمین اجلاس هیات مدیره اتحادیه پایاپای آسیا که به صورت مجازی برگزار شد، درباره آخرین اقدامات و دستاورد‌‌‌‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ گفت: سال ۱۳۹۹ در ایران در شرایطی آغاز شد که به دنبال تشدید تحریم‌‌‌‌های ظالمانه اولیه و ثانویه آمریکا، فعالیت‌‌‌‌های مالی و اقتصادی ایران با اختلالاتی مواجه شد. کاهش صادرات نفتی و نتیجتاً کاهش منابع ارزی کشور همراه با مشکلات پیش آمده در زمینه دسترسی به دارایی‌‌‌‌های ارزی کشور در بانک‌‌‌‌های خارجی درنتیجه تحریم‌‌‌‌های یاد شده، عامل اصلی بی ثباتی بازار ارز و به دنبال آن سایر بازار ها در اوایل سال ۱۳۹۹ بود.


او با اشاره به شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: از سوی دیگر، شیوع ویروس کرونا که از اواخر سال ۱۳۹۸ آغاز شده بود، در سال ۱۳۹۹ نیز تداوم یافت و علاوه بر تحمیل فشار سنگین بر بخش بهداشت و درمان کشور، مشکلات مضاعفی را برای اقشار مختلف مردم و نیز کسب وکار‌‌‌‌های فعال در بخش‌‌‌‌های مختلف اقتصادی به وجود آورد.


همتی افزود: علاوه بر این، شیوع ویروس کرونا زمینه ساز افزایش نرخ ارز و پیامد‌‌‌‌های منفی ناشی از آن بود. در چنین شرایطی، بانک مرکزی مطابق با اهداف و رسالت خود در مهار تورم و کمک به رشد اقتصادی، در سال ۱۳۹۹ مجموعه تدابیر و اقداماتی را در قالب سیاست‌‌‌‌های پولی و اعتباری، ارزی و نظارتی در دستور کار قرار داد.


رئیس کل بانک مرکزی به مهم ترین اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی و مهار تورم در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و گفت: سیاست گذاری پولی در چارچوب هدف گذاری تورم با استفاده از عملیات بازار باز و هدف گذاری میانی نرخ سود بازار بین بانکی به شکل تعیین نرخ سود سیاستی، از جمله این موارد بوده است.


او تأکید کرد: گسترش فعالیت کارگزاری بانک مرکزی با هدف کاهش هزینه‌‌‌‌های معاملاتی، تسهیل دسترسی بانک ها و موسسات مالی غیر بانکی به اوراق بدهی دولتی و بهبود ترازنامه‌ آنها و نیز اتکای تامین مالی دولت از محل فروش اوراق بهادار از دیگر اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی و مهار تورم در سال ۱۳۹۹ بوده است.


همتی هدایت نرخ سود و مدیریت نقدینگی در بازار بین بانکی به سمت نرخ سود سیاستی (هدف) در راستای دستیابی به تورم، تلاش به منظور تعمیق بیشتر بازار بین بانکی و هدایت بانک ها به این بازار با هدف ایجاد بستر مناسب جهت اجرای سیاست‌‌‌‌های پولی و کاهش نقش بانک مرکزی در تامین مالی کوتاه مدت بانک ها و موسسات اعتباری را از دیگر اقدامات و تلاش‌‌‌‌های بانک مرکزی به منظور مدیریت نقدینگی و مهار تورم در سال ۱۳۹۹ خواند.


همچنین به گفته او اعمال سیاست‌‌‌‌های احتیاطی کلان با هدف کنترل خلق پول توسط بانک ها و موسسات اعتباری، مدیریت رشد نقدینگی و تقویت سلامت و ثبات مالی در کشور از دیگر اقدامات بانک مرکزی در سال گذشته بوده است.


رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در زمینه اصلاح نظام بانکی گفت: بانک مرکزی در راستای اهداف و وظایف خود مجموعه اقداماتی را در حوزه نظارتی و اصلاح نظام بانکی در دستور کار قرار داده و در حال اجرای آنهاست.


همتی با بیان اینکه در نتیجه اقدامات یاد شده طی ماه‌‌‌‌های آبان تا اسفند ۱۳۹۹، بدهی بانک ها به بانک مرکزی روندی نزولی داشته است، تصریح کرد: با این حال، حجم نقدینگی در پایان سال ۱۳۹۹ با ۴۰.۶ درصد افزایش نسبت به پایان سال ۱۳۹۸ همراه بود که نسبت به رشد سال ۱۳۹۸ (۳۱.۳ درصد)، ۹.۳ واحد درصد افزایش نشان داد. ذکر این نکته ضروری است که رشد نقدینگی در سال ۱۳۹۹ عمدتاً از محل افزایش خالص دارایی‌‌‌‌های خارجی بانک مرکزی صورت گرفته است.


رئیس کل بانک مرکزی درباره اقدامات این بانک در حوزه ارزی یادآور شد: باوجود تمام محدودیت‌‌‌‌های مالی و تجاری ناشی از تحریم ها و مشکلاتی که در زمینه تامین ارز مورد نیاز کشور وجود دارد، بانک مرکزی طی ماه ها و سال‌‌‌‌های اخیر، از دو مسیر کنترل جریان ریال و اقدامات ارزی- نظارتی سعی داشته با برطرف کردن بسیاری از مشکلات موجود، زمینه ثبات بخشی به بازار ارز را فراهم کند.


او درباره آثار و ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ بر اقتصاد کشورمان گفت: علی رغم اقدامات بانک مرکزی، تداوم و تشدید آثار ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ در اقتصاد جهانی و متعاقباً تاثیرات آن بر اقتصاد کشور نظیر کاهش قیمت نفت و کاهش درآمد ارزی صادرات غیرنفتی کشور از یک سو و بروز برخی تنش ها و اتفاقات سیاسی در سطح بین المللی و اثرگذاری‌ آنها بر شکل گیری انتظارات منفی در خصوص روند آتی نرخ ارز از سویی دیگر، منجر به شکل گیری روند صعودی نرخ ارز در مقاطعی از سال شد.


رئیس کل بانک مرکزی در پایان افزود: روند صعودی نرخ ارز که از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا اواخر مهرماه همین سال تداوم یافته بود، متوقف شود؛ به طوری که متوسط نرخ دلار و ضریب تغییرات آن (به عنوان شاخصی از ثبات بازار ارز) در اسفندماه ۱۳۹۹ نسبت به مهرماه همان سال با کاهش همراه بود؛ لذا کاهش ضریب تغییرات را می‌توان به منزله فروکش کردن انتظارات منفی و برقراری ثبات و آرامش در بازار ارز دانست.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار