menusearch
shahrneveshte.ir

پژو پارس۳۰ میلیون زیر قیمت به فروش می‌رسد

جستجو
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۱:۲۹
۱۴۰۰/۲/۱۵ چهارشنبه
(0)
(0)
پژو پارس۳۰ میلیون زیر قیمت به فروش می‌رسد
پژو پارس۳۰ میلیون زیر قیمت به فروش می‌رسد

 

شهرنوشت- سهیل معمارباشی مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت، درباره افزایش قیمت اعلامی شورای رقابت گفت: این که بازار روند نزولی دارد ربطی به قیمت کارخانه ای محصولات ندارد. روند نزولی قیمت ها در بازار به دلیل افزایش ثبات اقتصادی و انتظارات روابط بین الملل است. خودرو از سر هم بندی قطعات تولید می‌شود و باید قیمت قطعات بررسی شود. تورم بخشی را بانک مرکزی اعلام کرده که سال گذشته خودروسازان به چه میزان تورم تجربه کرده اند. شورای رقابت بر اساس این تورم اعلامی عدد را محاسبه کرده و بعد از کم کردن افزایش قیمت‌‌‌‌های قبلی به رقم اعلام شده، رسیده است.

 

او با تاکید بر این که تا به امروز تعلل شورای رقابت ضرر و زیان هایی را به خودروسازان تحمیل کرده است، گفت: این افزایش قیمت ها واقعا چاره کار خودروسازان نیست؛ اصلا فرمول قیمت گذاری شورای رقابت و شیوه محاسبه قیمت جوابگوی مشکلات خودروسازها نیست. Ic که جزو قطعات خودرو است و همه خودرو سازان دنیا آن را از طریق واردات تامین می‌کنند از ۲ یورو به حدود ۲۵ یورو رسیده است. مس و ورق فولاد افزایش قیمت چشمگیری داشته است.


معمارباشی گفت: به جز خودرویی مثل کوئیک که با قیمت بازار متعادل شده اند در اغلب خودرو ها شرکت ها در حال زیان دادن هستند. امروز ایران خودرو مجبور به کاهش تیراژ تولید پژو پارس شده است ،چرا که روی هر خودرو پژو پارس حدود ۳۰ میلیون تومان ضرر می‌دهد. این زیان باعث می‌شود سبد محصولات تولیدی خود را به سمت محصولات با زیان کمتر سوق دهد و ممکن این خودرو ها در توان خرید همه مردم نباشد.

 

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت بیان کرد: از سال گذشته تعداد زیادی از پروژه‌‌‌‌های استاندارد را منوط به رفع مشکلات قیمت گذاری خودرو کرده بودیم و وعده حل این مشکل داده شده بود، اما امروز این شرکت ها با حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان زیان مواجه است. آیا شورای رقابت الآن حاضر است در قبال این اختلاف و استاندارد‌‌‌‌های اجرایی نشده پاسخگو باشد و مسئولیت عقب افتادن پروژه‌‌‌‌های استاندارد سازی و توسعه محصول را بپذیرد؟

 

او اظهار کرد: پیشنهاد جهش تولید، افزایش تیراژ تولید و متعادل شدن قیمت ها طرحی بود که از طرح سازمان گسترش مطرح شد، اما امروز برای فروش محصول به قیمت تمام شده باید خواهش کنیم. تورم ۱۸ درصدی که بانک مرکزی اعلام می‌کند با آنچه که کف کارخانجات احساس می‌شود، متفاوت است. ادامه دار شدن این روند تعطیلی خودرو ساز ها و در نهایت آسیب جدی برای اقتصاد به همراه دارد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار