menusearch
shahrneveshte.ir

پروژه پرداخت موبایلی با تلاش مهندسان ایرانی میسر شد

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۳:۲۲:۳۰
۱۳۹۹/۱۱/۲۱ سه شنبه
(0)
(0)
پروژه پرداخت موبایلی با تلاش مهندسان ایرانی میسر شد
پروژه پرداخت موبایلی با تلاش مهندسان ایرانی میسر شدشهرنوشت-
به گزارش بانک مرکزی، مهران محرمیان با اشاره به اینکه در کشور ما تعداد تراکنش‌‌‌‌های شبکه پرداخت در هر ثانیه به بیش از ۶۰۰۰ تراکنش می‌رسد، افزود: به ویژه اینکه در دوران کرونا شاهد بودیم بدون اینکه مشکلی پدید آید، استفاده مردم از اسکناس عملاً به میزان چشمگیری کاهش یافت و اقبال مردم به استفاده از ابزار‌‌‌‌های پرداخت نوین بیشتر شد. این مهم هرگز بدون ایجاد زیست بوم متناسب و مبتنی بر سامانه‌‌‌‌های متعدد نظام بانکی همچون شتاب، شاپرک، مانا، سهند، ساتنا، پایا، چکاوک که طی این سال ها به وجود آمدند، میسر نمی‌شد.


معاون بانک مرکزی به محدودیت‌‌‌‌های اجرایی کهربا اشاره کرد و افزود: اگرچه محدودیت‌‌‌‌های ناشی از تحریم، در زمینه استانداردسازی فرآیندها مشکلاتی را ایجاد می‌کرد، اما با تلاش مهندسان ایرانی موفق شدیم در طراحی کهربا، از استاندارد EMV استفاده کنیم که در اروپا بیش از ۹۶ درصد ضریب نفوذ دارد.


وی ادامه داد: علاوه بر تحریم ها، تغییر حدود ۵۰۰ میلیون کارت مغناطیسی به کارت‌‌‌‌های هوشمند و همچنین تجهیز و به روزرسانی زیرساخت ها و امکانات شبکه پرداخت هزینه بسیار کلانی بر کشور تحمیل می‌کرد. این محدودیت ها باعث شد توجه ما به ابزار موبایل معطوف شود.


گفتنی است در این خدمت جدید بانکی که به تراکنش‌‌‌‌های «حضوری بدون کارت» معروف هستند از قابلیت NFC استفاده شده است؛ به این ترتیب که اگر گوشی کاربر دارای قابلیت NFC باشد و دستگاه کارتخوان نصب شده نیز چنین قابلیتی را دارا باشد، کاربر می‌تواند با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه خود به دستگاه کارتخوان و بدون نیاز به استفاده از فیزیک کارت بانکی، وجه مورد نظر را پرداخت کند البته پیش از این اطلاعات کارت بانکی باید در یکی از برنامک‌‌‌‌های پرداخت تأیید شده از سوی بانک مرکزی، از جانب دارنده کارت ذخیره شده باشد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار