menusearch
shahrneveshte.ir

مخالف غارت معادن هستیم

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۴:۲:۵
۱۴۰۰/۲/۲۷ دوشنبه
(0)
(0)
مخالف غارت معادن هستیم
مخالف غارت معادن هستیم

 

شهرنوشت- به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علیرضا رزم حسینی» در آیین رونمایی از طرح آزادسازی ۶ هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور و آغاز اجرای بزرگترین مزایده ملی کشور، افزود: واگذاری معادن حبس شده از طریق مزایده عمومی به افراد دارای اهلیت و صلاحیت، جهش صنعتی و معدنی در کشور به وجود خواهد آورد.

 

وی با بیان اینکه فرآیند واگذاری طبق قانون از طریق مزایده برگزار می‌شود، بیان داشت: فرآیندها به صورت قانونی در سامانه «ستاد» (مزایده ها و مناقصه‌‌‌‌های دولت) انجام خواهد شد، اعضای تشکل ها و نمایندگان وزارت صنعت در روز بازگشایی پاکت‌‌‌‌های مزایده حضور دارند و به همین دلیل امکان هیچگونه رانت و یا تخلف قانونی میسر نیست.

 

نظارت وزارت صنعت بر روند فعال سازی معادن

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این مزایده برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود، ادامه داد: این وزارتخانه نقش نظارتی خود را بیشتر خواهد کرد و متقاضیانی که در این مزایده برنده شوند اما کار اکتشاف، بهره برداری و فعال سازی معدن را انجام ندهند معادن از آنها گرفته و مجدداً از طریق مزایده به افراد دارای صلاحیت واگذار می‌شود.

 

وی تاکید کرد: جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و بر این باوریم که معدنی را استخراج نکنیم مگر اینکه امکان فرآوری داخل برای ایجاد ارزش افزوده داشته باشد و این مسیر را با جدیت ادامه می‌دهیم.

 

رزم حسینی با بیان اینکه کشوری نفت خیز و همچنین معدن خیز هستیم، گفت: بر اساس کار کارشناسی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش معادن کشف شده در کشور است که البته با انجام عملیات اکتشافی این ذخایر افزایش خواهد یافت.

 

استفاده از «شرکت‌‌‌‌های سهامی عام پروژه» برای احیای معادن غیرفعال

 

همچنین «وجیه الله جعفری» معاون وزیر صنعت و رییس هیات عامل ایمیدرو در آیین آزادسازی ۶ هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور، افزود: شرکت‌‌‌‌های سهامی عام پروژه به بسته‌‌‌‌های سرمایه گذاری برای احیای معادن غیر فعال کمک می‌کنند.

 

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: طرح احیا معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرح‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی مطرح است که مجری این طرح از طرف وزارت صنعت، ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است.

 

وی ادامه داد: در این راستا شناسایی معادن کوچک مقیاس غیرفعال و راه‌‌‌‌های فعال سازی آنها از طریق شرکت‌‌‌‌های مشاوره ای انجام شد.

 

رییس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: عارضه یابی‌‌‌‌های این معادن انجام و بسته‌‌‌‌های سرمایه گذاری برای احیاء برنامه ریزی شد.

 

جعفری بیان داشت: این بسته ها امکان سرمایه گذاری را روی بسیاری از معادن غیرفعال که دارای مشکلات زیرساخت، ذخیره کم یا عدم اکتشاف کامل هستند، فراهم می‌کند.

 

وی گفت: مجموعه ای از معادن غیرفعال وجود دارد که باید جهت گیری برای سرمایه گذاری با امکان فعال سازی برای آنها فراهم شود.

 

آیین طرح آزادسازی ۶ هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، روسای سازمان‌‌‌‌های صنعت استانی و تشکل‌‌‌‌های بخش خصوصی به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان آیین، دستور برگزاری مزایده عمومی واگذاری ۶ هزار معدن و محدوده حبس شده را که بزرگترین مزایده کشور است، صادر کرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار