menusearch
shahrneveshte.ir

مجوز خرید و فروش مسکن ملی آزاد شد

جستجو
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۶:۱۰:۵۳
۱۴۰۰/۲/۷ سه شنبه
(0)
(0)
مجوز خرید و فروش مسکن ملی آزاد شد
مجوز خرید و فروش مسکن ملی آزاد شد

 

شهرنوشت- باز هم فصل جابه جایی و نقل و انتقال شروع شد و باز هم آگهی‌‌‌‌های خرید وفروش مسکن و امتیاز‌‌‌‌های مسکن به ویژه مسکن ملی در سایت‌‌‌‌های آگهی و تبلیغات به چشم می‌خورد.

 

آگهی هایی که چیزی جز فریب متقاضیان نیست. در سال گذشته و در یک بازه زمانی انتشار و درج چنین آگهی‌‌‌‌های برای مسکن ملی افزایش یافته بود که با هشدار‌‌‌‌های مسئولان وزارت راه وشهرسازی و مدیران شرکت‌‌‌‌های عمران شهر‌‌‌‌های جدید بساط این آگهی برای یک بازه زمانی برچیده شد.

 

اما به نظر می‌رسد با اعلام صحبت‌‌‌‌های اخیر وزیر راه وشهرسازی و همچنین معاون وزیر راه وشهرسازی در رابطه با افتتاح اولین واحد‌‌‌‌های مسکن ملی در اردیبهشت ماه باز هم گوش‌‌‌‌های دلالان و مشاوران املاک تیز شده و اقدام به انتشار آگهی‌‌‌‌های امتیاز مسکن ملی کرده اند.

 

فروش مسکن ملی تقلب و نشدنی است


در همین رابطه مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس، با اشاره به خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن توسط عده ای در این شهر آن را غیر قانونی و تخلف اعلام کرد گفت: تمامی این آگهی‌‌‌‌های تقلبی و غیر قانونی است و هیچ یک از آنها ارزش قانونی ندارد.

 

او ادامه داد: هنوز برای واحد‌‌‌‌های مسکن ملی قرارداد و یا امتیازی در نظر گرفته نشده است که متقاضیان آنها قادر به خرید و یا فروش آنها باشند بنابراین باید افراد مراقب چنین کلاهبرداری‌‌‌‌های باشند.

 

هدایت با بیان اینکه پیش از این برای واحد‌‌‌‌های مسکن مهر دلالان و مشاوران املاک چنین آگهی‌‌‌‌های را در سایت ها بارگذاری می‌کردند افزود: با توجه به آنکه بسیاری از مشاوران املاک در این رابطه خبره شده اند و راه‌‌‌‌های انتشار چنین آگهی ها را یاد گرفته اند این بار هم از همان روش برای اگهی‌‌‌‌های امتیاز مسکن ملی استفاده کرده اند.

 

او بیان کرد: مردم نباید فریب چنین آگهی‌‌‌‌های را برای امتیاز مسکن ملی بخورند چراکه موقعیت استراتژیک پردیس باعث شده که چنین آگهی ها در سایت ها انتشار یابد.

او بیان کرد: هشدار‌‌‌‌های لازم را در این رابطه به تمامی متقاضیان برای مسکن مهر داده بودیم و هم اکنون به متقاضیان مسکن ملی هم این هشدارها را می‌دهیم.

در همین رابطه یکی از انتشار دهندگان این آگهی در گفت و گفت با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه مجوز خرید و فروش امتیاز مسکن ملی آزاد شده است گفت: ارزش امتیاز مسکن ملی در پردیس در مقایسه با دماوند بسیار بالاتر است و امتیاز‌‌‌‌های مسکن ملی در دماوند ارزش چندانی ندارد.

 

او ادامه داد: خرید و فروش امتیاز‌‌‌‌های مسکن ملی در پردیس به صورت دفترخانه ای انجام می‌شود و به صورت قانونی انجام شده و جای هیچ نگرانی ندارد.

 

این مشاور املاک بیان کرد: ۶۰۰ میلیون تومان سفته متقاضی اول از متقاضی دوم دریافت می‌کند که تمامی اقدامات خرید وفروش و مراحل انجام کار را انجام دهند.

 

او اظهار کرد: امتیاز یک واحد مسکن ملی با آورده ۴۰ میلیون تومانی اولیه حدود ۲۷۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.جای هیج نگرانی ندارد و تمامی این اقدامات به صورت دفتر خانه ای و قانونی انجام می‌شود.

 

همچنین یکی دیگر از مشاوران املاک در ایوانکی با بیان اینکه خرید و فروش امتیاز مسکن ملی با توجه به درخواست زیاد متقاضیان انجام می‌شود، افزود: خیلی از مسئولان اعلام می‌کنند که این کار قانونی نیست اما ما این اقدامات را به صورت کاملا قانونی و در دفتر خانه انجام می‌شود بنابراین این کارها به صورت قانونی انجام می‌شود.

 

او گفت: قیمت ها متفاوت است و با نرخ‌‌‌‌های آورده اولیه و یا پرداخت نکردن آورده اولیه متفاوت است. قیمت امتیاز‌‌‌‌های مسکن ملی از ۲۰۰ میلیون تومان به بالا شروع می‌شود.

 

براساس این گزارش در سال گذشته هم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباره خرید و فروش امتیاز طرح ملی هم گفته بود: این کار تخلف است و اساساً امتیاز طرح مذکور قابل معامله نیست و هر کس این کار را انجام دهد با کد رهگیری ثبت شده در سامانه حذف می‌شود.

 

محمود محمود زاده هم پیش از این درباره مسکن ملی هم گفت: هنوز هیچ قرارداد و یا معامله ای در حوزه مسکن ملی وجود ندارد که بخواهند در سایت ها امتیاز آن را برای فروش بگذارند.

 

او بیان کرد: مردم راقب چنین کلاه برداری و فریب‌‌‌‌های اینترنتی در این بخش باشند و حتی اگر قراردادی هم در این بین منعقد شود به هیچ عنوان قابل واگذاری نیست.

توجه به غیرقانونی بودن این قبیل معاملات که به صراحت از طرف وزارت راه و شهرسازی به آن اشاره شده است و هر گونه واگذاری و انتقال امتیاز مسکن ملی به غیر را تحت هر یک از عناوین حقوقی، غیر معتبر و ممنوع اعلام کرده است، باز هم هیچ نهاد یا سازمانی برای برچیدن این گونه فعالیت ها در فضای مجازی اقدامی انجام نمی‌دهد.

 

براساس این گزارش این اولین بار نیست که در سایت هایی همچون شیپور و دیوار شاهد گسترش دلالی و ایجاد فضا برای تشنج بازار و همچنین افکار عمومی هستیم؛ به طور معمول هرساله شاهدترویج تبلیغاتی در حوزه فعالیت آرایشگاه‌‌‌‌های زنانه در نقش کلینیک‌‌‌‌های زیبایی و معضلات آن، فروش بلیت‌‌‌‌های مسابقات فوتبال لیگ برتر با قیمت‌‌‌‌های گزاف و غیره اشاره شده است، اما مثل اینکه این قبیل فعالیت ها در بستر چنین سایت هایی به امری معمول بدل شده است.

 

سوال اینجاست که چگونه سایت هایی مانند شیپور و دیوار اقدام به تایید و انتشار این آگهی ها می‌کنند و بستری را برای سودجویان فراهم می‌کنند که به فریب و متضرر شدن عده ای که خسته از اجاره نشینی هستند می‌انجامد.

 

با ادامه این روند شاهد فروش چندین باره این امتیازات و ایجاد بازاری خواهیم بود که به صورت تصاعدی قیمت این امتیازها و بالطبع مسکن را بالا می‌برد که در تناقض با هدف اولیه این قبیل طرح ها یعنی تهیه مسکن با هزینه مناسب است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار