menusearch
shahrneveshte.ir

ماینرها صنعت و تولید را تهدید می کند

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۵:۲۸
۱۴۰۰/۲/۸ چهارشنبه
(0)
(0)
ماینرها صنعت و تولید را تهدید می کند
ماینرها صنعت و تولید را تهدید می کند


شهرنوشت- پرویز محمدنژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس، یکی از مسائل مرتبط با حوزه برق و انرژی را ارز‌‌‌‌های دیجیتال دانست و اظهار کرد: امروزه پدیده رمزارزها از یک رشد فزاینده در دنیا برخوردار شده که در برخی مواقع به علت عدم آگاهی نسبت به یکسری از پدیده ها از جمله رمزارزها ممکن است اتفاقاتی در کشور بیفتد.

 

وی با بیان اینکه اگر موضوع رمزارزها را به موقع هدایت و کنترل نکنیم ممکن است متحمل عواقب سخت و سنگین آن در جامعه شویم، تصریح کرد: در حال حاضر استفاده از ماینر‌‌‌‌های نسل اول که مصرف انرژی فوق العاده بالایی دارند، در کشور افزایش یافته که صنایع ما را تهدید می کند.

 

نماینده شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ماینرها می توانند جای صنعت و تولید را در کارخانجات بگیرند، گفت: متاسفانه پدیده ارز‌‌‌‌های دیجیتالی جدید و نوظهور است و هنوز مسئولان برای کنترل آن ورود نکرده اند.

 

محمدنژاد، از بین بردن کسب و کار و تحت تاثیر قرار گرفتن صنعت و تولید را از دیگر معضلات پدیده ارز‌‌‌‌های دیجیتالی دانست و تصریح کرد: مسئولان مترصد مهار و کنترل ارز‌‌‌‌های دیجیتالی هستند.

 

وی با اشاره به تولید ۵۸ هزار مگاواتی برق در کشور، ادامه داد: متاسفانه ماینرهایی که وارد کشور می شوند، میزان مصرف برق فوق العاده بالایی دارند و با توجه به برابر بودن میزان تولید و میزان مصرف برق در کشور، حضور اینگونه دستگاه ها خطر جدی در حوزه برق است.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه هر یک ماینر نسل اول حدود ۸۰۰ هزار کیلووات ساعت برای تولید یک بیت کوین برق مصرف می کند، متذکر شد: این در حالی است که نسل ‌‌‌‌های جدید ماینر ۱۴۲ هزار کیلووات ساعت مصرف دارند، اما به واسطه قیمت ارزان ماینر‌‌‌‌های نسل اول واردات به این سمت و سو رفته که باید از آن جلوگیری شود.

 

وی پراکندگی استفاده از این دستگاه ها در جای جای کشور اعم از کارخانجات، انباری ها، زیرزمین ها و پشت بام ها را یک خطر جدی دانست و افزود: اگر از همین امروز اقدام به کنترل رمزارزها نکنیم، کنترل آن در آینده سخت می شود.

 

محمدنژاد، با اشاره به درآمد بالای رمزارزها برای یکسری از سوداگران، عنوان کرد: افرادی که در شرایط و زمان ‌‌‌‌های مختلف از منابع کشور به نفع خودشان استفاده می کنند، امروز نیز به سمت رمزارزها روی آورده اند، زیرا انرژی ارزان قیمت در کشور تولید رمزارز را برای آنان به صرفه کرده است.

 

نماینده لنگرود در مجلس، قیمت روز هر بیت کوین را حدود ۶۴ هزار دلار دانست و خاطرنشان کرد: تولید هر بیت کوین در کشور ۱۵ هزار دلار تمام می شود که برای سوداگران حدود ۵۰ هزار دلار آورده دارد.

 

وی نامعلوم بودن خالق بیت کوین و محل حاکمیت آن را یک امر خطرناک برای کشورهایی دانست که تنها ماینینگ می کنند و گفت: بانک مرکزی ضمانتی برای رمزارزها ندارد و امکان کنترل و رهگیری موجود نیست لذا همین موضوع زمینه ساز اتفاقات ناگوار آینده است که برای گرجستان به عنوان صادرکننده برق پیش آمد، زیرا آزاد کردن رمزارزها در گرجستان موجب شد اکنون به واردکننده برق تبدیل شود.

 

محمدنژاد، با بیان اینکه از دولت می خواهیم متولی امر رمزارزها باشد و اقدام به ایجاد مزارع رمزارز کند، یادآور شد: افرادی که علاقمند به تولید بیت کوین هستند، می توانند تحت نظارت دولت و با سهام مشخص کار کنند تا علاوه بر مدیریت اقتصادی، ساماندهی در این حوزه داشته باشیم.

 

وی با اشاره به تمرکز کمیسیون انرژی در حوزه عرضه برق و صرف منابع مالی در این بخش، خاطرنشان کرد: متاسفانه در بخش تقاضا کاری نکردیم تا مدیریت مصرف برق داشته باشیم. در این راستا نیازمند هماهنگی بین دستگاه ها جهت کنترل، مدیریت و اصلاح الگوی مصرف هستیم و دولت مکلف شده به امر اصلاح الگوی مصرف جدی ورود کند تا پیک امسال را بدون خاموشی بگذرانیم.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه کاهش شدید ورودی آب پشت سدها نسبت به سال گذشته تولید برق آبی کشور را کاهش داده است، گفت: تنها راه کنترل و جلوگیری از خاموشی، مدیریت مصرف برق است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار