menusearch
shahrneveshte.ir

ماهانه چقدر پول بنزین می‌دهید؟

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۴:۰
۱۴۰۰/۲/۱۱ شنبه
(0)
(0)
ماهانه چقدر پول بنزین می‌دهید؟
ماهانه چقدر پول بنزین می‌دهید؟


شهرنوشت- در حال حاضر روزانه بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌‌‌‌های کشور تولید و به طور میانگین روزانه حدود ۷۵ میلیون لیتر مصرف می‌شود که ماهانه عددی حدود ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون لیتر را در برمیگیرد و بر اساس ارزیابی ها حدود ۳۵ درصد بنزین مصرفی ماهانه در کشور به نرخ آزاد و ۶۵ درصد با نرخ ۱۵۰۰ تومان است.

 

از زمان افزایش قیمت بنزین و بازگشت سهمیه بندی، تغییرات چشم گیری در مصرف روی داده است و با شیوع کرونا هم نوسانات زیادی را در این مورد شاهد بودیم.

 

پس از افزایش قیمت بنزین و در ماه‌‌‌‌های اولیه با کاهش مصرف روبرو شدیم که طبق اعلام قلی زاده- رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده‌‌‌‌های نفتی کشور در مورد بنزین آزاد حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بنزین مصرفی به نرخ آزاد بود، اما رفته رفته این میزان تغییر کرده و هم اکنون بر اساس واقعیات میدانی می‌توان گفت به صورت میانگین حدود ۳۵ درصد بنزین مصرفی به نرخ آزاد است.

 

وی با بیان اینکه کاهش فروش و حتی عرضه بنزین سوپر در برخی ماه ها تا بیش از ۸۰ درصد نیز اتفاق افتاد و هم اکنون این بنزین حداقل میزان مصرف خود را در پانزده سال اخیر تجربه می‌کند، گفت: طبیعی است که هرچه به روز‌‌‌‌های پایانی هر ماه نزدیک می‌شویم مردم بیشتر بنزین آزاد استفاده می‌کنند و این مورد در هفته‌‌‌‌های اول ماه کمتر است.

 

به گفته وی، در سطح کلانشهرها، شهرها و جاده ها این آمار تغییراتی دارد و در بازه‌‌‌‌های زمانی با اجرا یا عدم اجرای طرح ترافیک، ممنوعیت عبور و مرور و... اعداد مصرف بسیار متفاوت هستند و میتوان آمار دقیقتر با جزئیات بیشتر هم ارائه کرد.

 

بر اساس آخرین آمار ارائه شده در فروردین ماه سال گذشته روزانه حدود ۴۵ میلیون لیتر بنزین در کل کشور توزیع شد، در حالی که این مقدار در روز‌‌‌‌های نخست فروردین ماه سال ۱۴۰۰ به میانگین روزانه ۸۵ میلیون لیتر رسیده است که نسبت به فروردین ماه پارسال افزایش روزانه حدود ۳۷ تا ۳۸ میلیون لیتری را نشان می‌دهد.

 

همچنین از انت‌‌‌‌های بهمن ماه ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش رفت و آمد شهروندان میزان مصرف بنزین در کشور ۱۰ درصد کاهش یافت و میزان مصرف بنزین در کشور ۷۵ تا ۷۶ میلیون لیتر در روز بود این در حالی است که در ابتدای تغییر قیمت بنزین میزان مصرف به ۹۵ تا ۹۶ میلیون لیتر در روز رسیده بود.

 

حال چنانچه میزان مصرف هر خودرو شخصی را جدا از خودرو‌‌‌‌های عمومی وانت‌‌‌‌های بار، تاکسی‌‌‌‌های اینترنتی به طور میانگین در ماه حدود ۷۵ لیتر درنظر بگیریم، به طور تقریبی هر فرد در ماه ۹۰ هزار تومان با نرخ دولتی و ۴۵ هزار تومان با نرخ آزاد بنزین مصرف می‌کند که در ماه حدود ۱۳۵ هزار تومان می‌شود.

 

البته در این بین خودروهایی نیز هستند که میزان مصرف بنزین آنها بسیار کمتر است و حتی در یک ماه بسیار کمتر از سهمیه ای که به آنها اختصاص می‌یابد مصرف بنزین دارند و سهمیه چندین ماه در کارت سوخت‌ آنها ذخیره می‌شود.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار