menusearch
shahrneveshte.ir

لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش‌‌‌‌‌های بانکی

جستجو
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۸:۵۶:۱۴
۱۴۰۰/۲/۱۸ شنبه
(0)
(0)
لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش‌‌‌‌‌های بانکی
لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش‌‌‌‌‌های بانکی

 

شهرنوشت- به گزارش شرکت سپرده گذاری مرکزی، علیرغم ابلاغیه بانک مرکزی به کلیه بانک ها بابت ثبت الزامی کد شهاب در کلیه تراکنش‌‌‌‌های بانکی «پایا و ساتنا»، عدم درج کد مذکور در برخی از بانک ها، پرداخت این شرکت را (توزیع سود، اصل سررسید اوراق و …) را با اختلال روبه رو کرده و به همین منظور کلیه سهامداران و ناشرین می‌بایست کد شهاب خود را در حساب‌‌‌‌های بانکی ثبت کنند.


چندی پیش بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: تمام تراکنش‌‌‌‌های بانکی فاقد کد شهاب در سامانه‌‌‌‌های «پایا و ساتنا» برگشت می‌خورند، لذا افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار نکرده باشند، نمی‌توانند از این خدمت بهره مند شوند.


در ادامه این اطلاعیه آمده است که این بانک طی چند سال اخیر در تلاش بوده است، هویت صاحبان تراکنش‌‌‌‌های بانکی با قاطعیت هرچه بیشتر شفاف شود و در همین راستا نیز نسبت به راه اندازی «سامانه نهاب» با همکاری سازمان هایی از جمله «ثبت احوال کشور»، «ثبت شرکت ها»، «وزارت کشور» و سایر نهاد‌‌‌‌های ذی ربط اقدام کرده است.


بر این اساس و به منظور عمل به تکلیف قانونی، تمام تراکنش‌‌‌‌های فاقد «کد شهاب» در «ساتنا» برگشت می‌خورند. «کد شهاب» همان کدملی برای اشخاص «حقیقی» و «شناسه ملی» برای اشخاص حقوقی است.


از این رو بانک مرکزی به عنوان نهاد سیاست گذار پولی و بانکی، با جدیت هرچه تمام تر فرایند جلوگیری از انجام تراکنش هایی که به یک شخص حقیقی یا حقوقی معین مربوط نیستند را آغاز کرده است و این مهم بلافاصله در سایر سامانه‌‌‌‌های بین بانکی و پس از آن در سامانه‌‌‌‌های درون بانکی اجرا می‌شود؛ لذا افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار نکرده باشند، نمی‌توانند از خدمات بانکی بهره مند شوند. این اقدام بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانک ها و مؤسسات اعتباری موجود است، تأثیری نخواهد داشت و صرفاً حساب ها و تراکنش هایی را که فاقد شناسه ملی هستند را برگشت می‌زند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار