menusearch
shahrneveshte.ir

قیمت خودرو به سایت ها برگشت

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۳:۵۹
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ یکشنبه
(0)
(0)
قیمت خودرو به سایت ها برگشت
قیمت خودرو به سایت ها برگشتشهرنوشت-
اردیبهشت امسال با تشدید نابسامانی در بازار خودرو و افزایش قابل توجه قیمت ها، درج قیمت بر روی سایت‌‌‌‌های عرضه کالا ممنوع شد. حال با گذشت 8 ماه از این ممنوعیت، درج قیمت بر روی سایت ها دوباره آغاز شده است.

رضا الفت نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کسب و کار‌‌‌‌های مجازی اردیبهشت امسال از ممنوعیت درج قیمت خودرو در پلت فرم‌‌‌‌های انتشار آگهی اینترنتی خبر داده و گفته بود: فضای مجازی در افزایش قیمت بازار خودرو بی تقصیر است.

وی با بیان اینکه ممنوعیت درج قیمت در آگهی فروش خودرو تاثیر چندانی بر کنترل بازار نخواهد داشت و فقط معاملات از فضای رسمی به فضای غیر رسمی مثل تلگرام منتقل می‌شود که نظارتی بر آن وجود ندارد، گفته بود: مشخص نیست این ممنوعیت تا چه زمانی ادامه داشته باشد این مسئله موجب نگرانی دست اندرکاران کسب و کار‌‌‌‌های مجازی هم شده است.

الفت با اشاره به ممنوعیت ثبت آگهی اینترنتی که سال گذشته در پی افزایش قیمت خودرو اتفاق افتاد، گفته بود: تجربه قبلی نشان داد که ممنوعیت درج قیمت در آگهی فروش خودرو تاثیر چندانی بر کنترل بازار نخواهد داشت و فقط معاملات از فضای رسمی به فضای غیر رسمی مثل تلگرام منتقل می‌شود که نظارتی بر آن وجود ندارد.

اردیبهشت سال گذشته نیز رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا ناجا با اشاره به قیمت سازی کاذب در بازار خودرو و املاک در فضای مجازی، اعلام کرد که حذف قیمت‌‌‌‌های بازار خودرو و مسکن به مدیران سایت‌‌‌‌های واسط ابلاغ شده است. البته مدتی بعد با در نظر گرفتن شرایط جدید تعیین محدوده سقف قیمت این محدودیت برداشته شد.

اوایل امسال با مصوبه شورای رقابت، قیمت محصولات سایپا به طور متوسط 23 درصد و ایران خودرو 10 درصد افزایش یافت. در عین حال، درج قیمت بر روی سایت‌‌‌‌های فروش خودرو متوقف شد.

همزمان با حذف قیمت ها از سایت ها، مسئولان وقت وزارت صنعت از اتخاذ تصمیمی برای قیمت گذاری خودرو در بازار خبر دادند و بر این مبنا اعلام شد که قیمت خودرو در بازار فقط می‌تواند 10 درصد بالاتر از نرخ‌‌‌‌های مصوب کارخانه باشد. اما این مصوبه وزارت صنعت اجرایی نشد و دولت نتوانست برای بازار آزاد خودرو، قیمت دستوری تعیین کند.

در آن زمان یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت استان تهران با بیان اینکه فروش خودرو صفر در بازار فقط ۱۰ درصد بالای قیمت کارخانه مجاز است، گفت: در صورت مشاهده تخلف در فروش قیمت خودرو صفر در بازار، پرونده به تعزیرات ارسال می‌شود.

رئیس سازمان صنعت استان تهران با اشاره به شروع بازرسی‌‌‌‌های این سازمان از بازار خودرو، گفت: پس از اینکه 22 اردیبهشت امسال ستاد تنظیم بازار، نحوه قیمت گذاری خودرو را اعلام کرد و مقرر شد قیمت خودرو صفر در بازار 10 درصد بالاتر از نرخ کارخانه، به فروش برسد، بازرسی‌‌‌‌های سازمان صنعت در این خصوص شروع شد.

رئیس سازمان صنعت استان تهران ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز دستورالعمل قیمت گذاری رسماً ابلاغ نشده است، اما سازمان صمت کار بازرسی را شروع کرده و در صورت شکایت و یا تخلف فروش خودرو در نمایشگاه‌‌‌‌های ماشین بیش از نرخ مصوب، پرونده به تعزیرات ارسال می‌شود.

کاهش رغبت مردم به شرکت در قرعه کشی خودرو

طی یکی دو ماه اخیر با فروکش کردن نوسانات نرخ دلار در بازار، قیمت خودرو در بازار نیز روندی کاهشی به خود گرفته است. در عین حال، افزایش قیمت کارخانه ای خودروها نیز تمایل مردم به ثبت نام و شرکت در قرعه کشی خودروسازان را کاهش داده است. این موضوع، خروج برخی خودروها از فروش سهمیه ای شرکت‌‌‌‌های خودروساز را به دنبال داشته است. در این رابطه می‌توان به حذف دو محصول سایپا 151 و نیسان تک سوز آپشنال از روند قرعه کشی سایپا و عرضه مستقیم این خودروها اشاره کرد.

در عین حال شاهد افزایش انصرافی ها در خرید خودرو و در نتیجه بازنگری در تعداد رزرو‌‌‌‌های قرعه کشی خودروسازان نیز هستیم، به طوری که این موضوع باعث شده شرکت‌‌‌‌های خودروساز تعداد افراد رزرو برای جایگزینی برندگان قرعه کشی را افزایش دهند.

قائم مقام سایپا در این مورد می‌گوید: در قرعه کشی‌‌‌‌های قبلی برخی از منتخبان به دلایل مختلف از خرید خودرو انصراف می‌دادند و بر همین اساس مجوزی از کمیته خودرو اخذ کردیم تا بتوانیم رزرو منتخبان را به میزان 200 درصد افزایش دهیم.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار