menusearch
shahrneveshte.ir

فعالان عرصه فرش دستباف از پرداخت مالیات معاف شدند

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۵:۱۶:۳۸
۱۴۰۰/۱/۲۴ سه شنبه
(0)
(0)
فعالان عرصه فرش دستباف از پرداخت مالیات معاف شدند
فعالان عرصه فرش دستباف از پرداخت مالیات معاف شدند

 

شهرنوشت- به گزارش مرکز ملی فرش ایران، «فرح ناز رافع» رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: هیات وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و در اجرای تبصره مندرج در ماده (۲) قانون پایانه‌‌‌‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، فهرست گروه مودیانی که در سال ۱۴۰۰ ملزم به ثبت نام در این سامانه و صدور صورت حساب الکترونیکی نیستند را تعیین کرد.

 

وی ادامه داد: بر این اساس، اشخاص حقیقی موضوع ماده (۱۴۲) قانون مالیات‌‌‌‌های مستقیم شامل کارگاه‌‌‌‌های فرش دستباف و صنایع دستی و شرکت‌‌‌‌های تعاونی و اتحادیه‌‌‌‌های تولیدی مربوطه، ملزم به ثبت نام در سامانه مودیان نیستند.

 

رافع همچنین بیان داشت: هیات وزیران لایحه اصلاح تبصره یک ماده (۲) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی درباره تعیین دستگاه اجرایی مسوول ارزیابی بیمه شدگان صنعت فرش را به تصویب رساند.

 

وی گفت: به موجب اصلاحیه یاد شده، ارزیابی بیمه شدگان صنعت فرش توسط بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت فقط بر اساس مساحت مذکور در ماده (۲) قانون یاد شده انجام می‌گیرد.

 

رییس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: این تصمیم در راستای مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر انتزاع همه امور مربوط به سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظارت، هدایت و حمایت صنعت فرش دستباف، امور تحقیقاتی و پژوهشی مربوط به آن و تهیه ضوابط و الزام‌‌‌‌های فنی تولید و صادرات و اقدام‌‌‌‌های حمایتی، از سایر دستگاه‌‌‌‌های اجرایی و تجمیع آن در یک واحد سازمانی در حوزه مرکزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اتخاذ شد.

 

وی توضیح داد: در متن قبلی قانون، ارزیابی قالی بافان بیمه شده به اشتباه بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده و با این مصوبه همه امور مربوط به فرش دستباف به عهده تنها متولی آن در وزارت صنعت یعنی مرکز ملی فرش ایران واگذار شد.

 

به گزارش ایرنا، مطابق آمارها، در ۱۰ ماهه سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۸۶۹ هزار و ۴۰۳ متر مربع فرش دستباف در کشور تولید شد. این آمار در هم سنجی با سال ۹۸ (تولید یک میلیون و ۲۳۱ هزار و ۳۲۱ متر مربع) رشد ۳۴ درصدی داشته است.

 

۴۲ درصد از تولیدات یاد شده در ۱۰ ماهه ۹۹ مربوط به فرش‌‌‌‌های دستباف تجاری ۲۵ تا ۴۵ رج، ۱۹ درصد فرش درشت باف، ۱۶ درصد فرش‌‌‌‌های ظریف و کرک، ۹ درصد تابلو فرش، هشت درصد گبه و ۶ درصد فرش تمام ابریشم بوده است.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار