menusearch
shahrneveshte.ir

فروشندگان دستگاه کارتخوان اغلب مجوز فعالیت ندارند

جستجو
چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ | ۲:۴۹:۴۱
۱۴۰۰/۱/۱۴ شنبه
(0)
(0)
فروشندگان دستگاه کارتخوان اغلب مجوز فعالیت ندارند
فروشندگان دستگاه کارتخوان اغلب مجوز فعالیت ندارند

 

شهرنوشت- محمد فرجی رئیس اتحادیه فناوران رایانه، در خصوص وضعیت اجاره دستگاه‌‌‌‌های P.O.S اظهار کرد: اجاره دادن یا فروش دستگاه‌‌‌‌های P.O.S به واحد‌‌‌‌های صنفی هیچ منع قانونی ندارد منتها تعداد زیادی از شرکت هایی که این گونه فعالیت ها را انجام می‌دهند هیچ جواز کسبی ندارند.


وی افزود: شرکت هایی که دستگاه P.O.S اجاره می‌دهند یا می‌فروشند به اصطلاح اقماری هستند و تحت نظر بانک ها فعالیت می‌کنند و این روز ها تعدادشان به حدود ۴۰ شرکت رسیده اند.


رئیس اتحادیه فناوران رایانه بیان کرد: این شرکت ها اغلب خصولتی هستند و طبق قوانین اصناف ایران و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده، باید برای انجام هرگونه فعالیت از اتحادیه فناوران رایانه جواز کسب کنند.


فرجی ادامه داد: در حال حاضر تنها یک شرکت جواز کسب از اتحادیه دارد و فعالیت آن قانونی است و دو شرکت دیگر نیز تشکیل پرونده داده اند تا جواز مربوطه را کسب کنند، اما مابقی شرکت ها هیچ گونه جوازی برای فعالیت ندارند.


وی ابراز کرد: اغلب دستگاه هایی که شرکت ها اجاره می‌دهند دست دوم هستند و ممکن است یک واحد صنفی در مدت کوتاه پس از اجاره یک دستگاه با مشکلاتی از جمله خرابی مواجه شود در صورتی که کمترین استفاده را از آن برده است.


رئیس اتحادیه فناوران رایانه تصریح کرد: بانک‌‌‌‌های عامل که شرکت‌‌‌‌های اقماری تحت نظر‌ آنها فعالیت می‌کنند، باید کسب جواز از سوی اتحادیه را برای‌ آنها اجبار کنند تا فعالیت ها طبق قوانین مربوط به اصناف ایران پیش رود.


فرجی مطرح کرد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که در راستای جواز نداشتن شرکت ها رخ می‌دهد، شکایت‌‌‌‌های گسترده از سوی افراد حقیقی و حقوقی است که این دستگاه ها را از شرکت بدون جواز خریداری یا اجاره کرده و با مشکل روبه رو شده اند، اما هیچ ارگانی برای پیگیری شکایت‌ آنها وجود ندارد.


وی عنوان کرد: با این وجود متقاضیان نیز هنگام اجاره یا خرید دستگاه P.O.S به این موضوع توجه داشته باشند که شرکت مورد نظ ر حتما جواز کسب و فعالیت از اتحادیه فناوران رایانه داشته باشد در غیر این صورت در صورت بروز مشکل امکان شکایت و بررسی آن وجود ندارد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر