menusearch
shahrneveshte.ir

فراخوان اعلام‌نظر برای سند سیاست‌‌‌‌‌های صنعتی، معدنی و تجاری

جستجو
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۸:۴۹:۱۳
۱۳۹۹/۱۲/۱۶ شنبه
(0)
(0)
فراخوان اعلام‌نظر برای سند سیاست‌‌‌‌‌های صنعتی، معدنی و تجاری
فراخوان اعلام‌نظر برای سند سیاست‌‌‌‌‌های صنعتی، معدنی و تجاری

 

شهرنوشت- به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه به عنوان متولی تدوین این اسناد با همکاری موسسه مطالعات بازرگانی پس از انجام مطالعات اولیه و بر اساس بررسی‌‌‌‌های کارشناسی، بر اساس شاخص هایی مانند تکمیل زنجیره‌‌‌‌های ارزش، توسعه صادرات و جایگزینی واردات، سطح فناوری، اشتغال زایی، مزیت‌‌‌‌های نسبی و ارزش افزوده، ۹ صنعت را به عنوان پیش ران تولید شناسایی و معرفی کرد.

 

همچنین در این سند، تعداد ۵۱ رشته فعالیت پایه و قابلیت ساز که سرمایه گذاری در برخی از محصولات مرتبط با آنها تاثیر بسزایی در برقراری پیوند بین حلقه‌‌‌‌های پیشین و پسین زنجیره صنایع و توسعه اقتصادی کشور خواهد داشت، مشخص شده است.

 

صنایع معرفی شده شامل فلزات اساسی، صنایع غذایی و آشامیدنی، ماشین آلات و دستگاه‌‌‌‌های برقی، وسایل ارتباطی و تجهیزات، نساجی و پوشاک، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات حمل و نقل دریایی، کاغذ و محصولات کاغذی، ماشین آلات و تجهیزات، لاستیک و پلاستیک و محصولات شیمیایی و پتروشیمی، پس از شناسایی توسط موسسه مذکور برای تصویب به معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت ارسال شدند.

 

این معاونت پس از اخذ نظرات اصلاحی متخصصان و نخبگان حوزه صنعت، سند نهایی را تصویب و به اطلاع عموم خواهد رساند.

 

لازم به ذکراست اسناد ۹ گانه بر روی سایت اندیشکده موسسه پژوهش‌‌‌‌های بازرگانی به آدرس Intt.itsr.ir در دسترس است و متخصصان و صاحب نظران می‌توانند نظرات تکمیلی و اصلاحی خود را برای جمع بندی و نهایی سازی به موسسه مطالعات و پژوهش‌‌‌‌های بازرگانی اعلام و ارسال کنند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی گفت: با وجود تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، بخش صنعت و معدن رشد بیش از ۶ درصدی را تجربه می‌کند.

علیرضا رزم حسینی توضیح داد: وضعیت تولید محصولات صنعتی و صنایع معدنی در کشور مطلوب و رو به رشد است و در همین رابطه تولید فولاد ۱۰ درصد، مس ۱۲ درصد و آلومینیوم ۵۱ درصد افزایش داشته است و این روند در صادرات این محصولات نیز مشاهده می‌شود.

 

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت با تلاش فراوان تاثیر تحریم ها را کاهش داد و با داخلی سازی بسیاری از محصولات آن را جبران کرد، همچنین در تامین به موقع کالا‌‌‌‌های مورد نیاز مردم اقدام‌‌‌‌های خوبی به انجام رساند.

 

وزیر صنعت اضافه کرد: امروز درحوزه اشتغال صنعتی نیز با وجود تحریم ها رشد ۲۳ درصدی تحقق یافت و بطور کل در بخش صنعت، معدن و صنایع معدنی کشور وضعیت مطلوبی دارد و روز به روز به تعداد واحد‌‌‌‌های جدید و صادرات بیشتر محصولات ساخت ایران افزوده می‌شود.

 

رزم حسینی گفت: پیش بینی می‌شود در حوزه احیای واحد‌‌‌‌های غیرفعال در شهرک‌‌‌‌های صنعتی نیز در دو ماه آینده امیدواریم بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی دوباره فعال شوند.

 

وی تصریح کرد: اکنون تجارت خارجی ایران به حدود ۵۷ میلیارد دلار رسیده و با وجود همه تحریم ها وضع تجارت و صادرات محصولات ایرانی خوب است.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار