menusearch
shahrneveshte.ir

فارغ التحصیلان چگونه در وزارت نفت استخدام شوند؟

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۱:۲۶:۱۵
۱۳۹۹/۱۲/۳ یکشنبه
(0)
(0)
فارغ التحصیلان چگونه در وزارت نفت استخدام شوند؟
فارغ التحصیلان چگونه در وزارت نفت استخدام شوند؟


شهرنوشت- فرزین مینو، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، بیان کرد: فرآیندی که برای اعطای گواهی صلاحیت حرفه ای به افراد طی شد، کارشناسی شده و ساختار یافته بود یعنی استاندارد‌‌‌‌های بین المللی در این کار لحاظ شده و همچنین قضاوت‌‌‌‌های فردی نیز به حداقل ممکن رسید.

 

او افزود: تمام ابزار‌‌‌‌های سنجش و ارزیابی، ابزار هایی بوده است که از نظر پایایی، روایی، دقت و اعتبارات آزمون، سنجیده شده اند. این فرآیند از یک فراخوان شروع شد و افرادی که شرایط لازم را داشتند، توانستند درخواست ورود به این فرآیند را بدهند. این شرایط شامل سطح تحصیلی، تجربی و سن و سال بود.

 

مینو ادامه داد: بعد از اتمام مرحله ثبت نام متقاضیان در سایت مرتبط، مرحله ارزیابی‌ آنها شروع شد که مفاد آن شامل توانمندی ذهنی یعنی سازه‌‌‌‌های هوش که خودش چند نماگر مثل حافظه کاری، IQ و EQ دارد، مهارت زبان انگلیسی، کار با رایانه و ارزیابی‌‌‌‌های روانشناختی بود.ارزیابی روانشناختی یعنی این که فرد از نظر شاخص‌‌‌‌های روانشناسی با کاری که برای آن درخواست اعطای گواهی صلاحیت حرفه ای کرده است، تناسب داشته باشد. تا این جای کار مربوط به ارزیابی‌‌‌‌های اولیه بود.

 

معاون منابع انسانی وزارت نفت تاکید کرد: افرادی که در فراخوان شرکت کردند و ارزیابی‌‌‌‌های اولیه را نیز با موفقیت گذرانده اند، مشمول ورود به دوره ها شدند. این دوره ها بر اساس نوع گواهینامه تعریف شده اند؛ مثلا، برای مدیریت پروژه، مهارت، دانش، شایستگی مدیریت پروژه به این افراد آموزش داده شد.

 

او افزود: دوره به صورت بخش‌‌‌‌های مختلف کلاسیک، کارگاهی، دستیاری، backseat (نشستن در صندلی‌‌‌‌های ردیف پشتی جلسات و نظاره گری) و در نهایت منتورینگ یا استاد و شاگردی برگزار شد. یعنی در کنار روش‌‌‌‌های کلاسیک، سایر روش‌‌‌‌های انتقال مطلب و مهارت استاندارد نیز برای این افراد اجرا شد.

 

مینو تصریح کرد: سنجش انت‌‌‌‌های دوره نیز بر مبنای چیزی بود که در طول دوره به‌ آنها منتقل شده است مثلا در بحث مدیریت پروژه، گواهینامه ها بر اساس سطح پروژه اعطا شد یعنی میان پروژه‌‌‌‌های چند میلیارد دلاری، میلیون دلاری و میلیون تومانی، برای اعطای مدرک صلاحیت حرفه ای افراد، تفاوت قائل شدیم، چون نوع مدیریت‌ آنها با هم فرق دارد، بنابراین افراد سطح بندی شدند.

 

او گفت: برخی افراد نیز اصلا موفق به دریافت گواهینامه نشدند، بنابراین فرآیند ها بسیار سختگیرانه بود و ارزیابی‌‌‌‌های اولیه و انتهایی با استاندارد‌‌‌‌های لازم و حداقل تاثیر قضاوت فردی انجام شد. امیدواریم با ادامه این روند، بانک مدیریتی ما برای انتصاب‌‌‌‌های آینده پر شود و نگاه عبور از مدرک گرایی و دریافت رویکرد‌‌‌‌های شایسته گزینی، نگاه غالب استخدام‌‌‌‌های دولتی شود.


مینو درباره لیست ۹۴ نفره از نخبگان صنعت نفت که قصد مهاجرت از ایران را داشتند و در فضای مجازی منتشر شده بود، نیز اظهار کرد: این موضوع، غلط نیست یعنی من اصلا این بحث را رد نمی‌کنم و علت آن هم این است که عمده جذب‌‌‌‌های کشور در بخش دولتی است. مملکت ما هنوز به این نقطه نرسیده که اقتصاد از دولت به بخش خصوصی منتقل شود یعنی مدیریت کلان همچنان در دست دولت قرار دارد و دولت، بزرگترین بنگاه جذب افراد است.

 

 

او ادامه داد: دولت فرآیند هایی را برای جذب افراد تعیین کرده است که در برخی موارد، نقصان دارد. آن قدری که پیام و سفارش و موارد این چنینی برای جذب افراد وجود دارد، فرآیند‌‌‌‌های مشخصی برای شناسایی و جذب نخبگان در دستگاه‌‌‌‌های اجرایی نداریم.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار