menusearch
shahrneveshte.ir

علت کاهش عرضه خودرو توسط ایران خودرو و سایپا به بازار چیست؟

جستجو
پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۸:۵۷
۱۴۰۰/۳/۲ یکشنبه
(0)
(0)
علت کاهش عرضه خودرو توسط ایران خودرو و سایپا به بازار چیست؟
علت کاهش عرضه خودرو توسط ایران خودرو و سایپا به بازار چیست؟

 

شهرنوشت- فرهاد بهنیا سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت میزان کاهش عرضه خودرو های ایران خودرو و سایپا به بازار چیست؟، گفت: نقدینگی ایران خودرو و سایپا کاهش یافته و این موضوع در عرضه آن ها اثر گذاشته است.

 

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: بسیاری از سازندگان قطعه برای دریافت پول به مشکل بر خورده اند که کارشان به مجلس کشیده شده است.

 

بهنیا تشریح کرد: بزرگ ترین مشکلات قطعه سازان مشکل نقدینگی است و باعث می شود تولید انواع قطعات مانند جلو بلندی و چراغ با بحران رو به رو شود. در اصل روش قیمت گذاری کنونی اجازه نمی دهد مشکل نقدینگی حل شود.

 

او بیان کرد: چندی پیش طرح واگذاری خودرو به بورس را مطرح کردند، اما روش اجرایی آن مشخص نشده است و ممکن است حتی این روش همان رانت روش قیمت گذاری فعلی را به وجود بیاورد و در نهایت خودرو باز هم با قیمت بالا فروخته شود چرا که کشف قیمت نیز در آن مشخص نشده است.


سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: ادامه داد: در کشورمان متاسفانه نهادی برای تصمیم گیری قیمت گذاری خودرو نداریم، وزارت صمت، شورای رقابت، سازمان حمایت و مجلس روش های مختلفی را برای قیمت گذاری اعلام می کنند.

 

بهنیا گفت: در کشورمان توانایی افزایش تولید را داریم و حتی امسال با وجود مشکل نقدینگی ۲۵ درصد افرایش تولید داشته ایم. مطالبات قطعه سازان فقط در ۲ ماه اول امسال به ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده است و اکنون نمی توانیم ورق فولادی، نیم ساخته و دیگر مواد اولیه را خریداری کنیم.

 

سخنگوی انجمن قطعه سازان گفت: خودروسازان خودرو تولید می کنند، اما نمی توانند آن را تجاری کنند چرا که برخی قطعات را نمی توانند تهیه کنند. اکنون قیمت خودرو در بازار و کارخانه ۱۰۰ درصد اختلاف دارد.

 

او گفت: قطعه ساز به سایت بهین یاب برای تهیه مواد اولیه مراجعه می کند، اما موانعی سر راه آن ها گذاشته شده است که نمی توانند فعالیت خود را به خوبی ادامه دهند و ممکن است حتی توقف تولید داشته باشند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر