menusearch
shahrneveshte.ir

ظرفیت جهش ۲۰۰ درصدی در تولید لوازم‌خانگی وجود دارد

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۲۹:۲۰
۱۳۹۹/۱۲/۱۰ یکشنبه
(0)
(0)
ظرفیت جهش ۲۰۰ درصدی در تولید لوازم‌خانگی وجود دارد
ظرفیت جهش ۲۰۰ درصدی در تولید لوازم‌خانگی وجود دارد

 

شهرنوشت- عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در نشست خبری با اشاره به آمار‌‌‌‌های ۱۰ ماهه تولید لوازم خانگی در کشور، افزود: تولید در سه قلم کالای اصلی یخچال و فریزر با رشد ۳۰ درصدی به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه رسید، ماشین لباس شویی با رشد ۵۳ درصدی رقم ۸۸۰ هزار دستگاه را ثبت کرد و تلویزیون با افزایش ۴۴ درصدی به میزان ۹۹۵ هزار دستگاه تولید شد.

 

وی با بیان اینکه ظرفیت‌‌‌‌های موجود نیاز داخل را بطور کامل تامین می‌کند، تاکید کرد: این صنعت قابلیت تبدیل شدن به مرکز (هاب) تولیدی و صادراتی در منطقه با جمعیت بیش از ۴۰۰ میلیون نفری را داراست.

 

هاشمی خاطرنشان کرد: این مهم با برنامه ریزی درست از سوی مسوولان و بسترسازی لازم برای ایجاد تعاملات منطقه ای، ایجاد تعرفه‌‌‌‌های ترجیحی، توسعه روابط اقتصادی و کمک به نقل و انتقال پول دست یافتنی است.

 

به گفته وی، این انجمن در چارچوب سیاست‌‌‌‌های داخلی برای تعمیق ساخت داخل و توسعه پایدار صنعتی کشور، نخستین بار دپارتمان قطعه سازی را در این صنعت راه اندازی کرده که تاکنون دستاورد‌‌‌‌های خوبی داشته است.

 

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تاکید کرد: اکنون در صنعت لوازم خانگی با توجه به گستردگی مواد اولیه، اجزا و قطعات، باید شبکه تامین مواد اولیه داشته باشیم که این مهم می‌تواند صنعت کشور را در مقابل وابستگی‌‌‌‌های ارزی و تنش‌‌‌‌های خارجی محافظت کند.

 

وی توضیح داد: برای دستیابی به توسعه پایدار، این صنعت باید بتواند به شکل سیستماتیک به شبکه جهانی متصل باشد و براساس تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اتصال قطعه سازان و شرکت‌‌‌‌های دانش بنیان به یکدیگر، امیدواری در این صنعت تقویت شده است.

 

هاشمی یادآور شد: تفاهم نامه ای برای ایجاد کانون «دانش، صنعت و بازار» با معاونت یاد شده امضا، تا ارتباط صنعت و دانشگاه را بوسیله شرکت‌‌‌‌های دانش بنیان و بازار تقویت کنیم.

 

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اضافه کرد: براساس برنامه نوین سازی سیستم توزیع در آینده بسیار نزدیک، عرضه متمرکز لوازم خانگی و برند‌‌‌‌های مطرح داخلی در فروشگاه‌‌‌‌های بزرگ و مراکز عرضه ای که تمرکز بر حضور پر رنگ برند‌‌‌‌های ایرانی دارند، در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

برندسازی

 

وی گفت: وزارت صنعت و این انجمن برای ایجاد سه تا چهار برند ملی در صنعت لوازم خانگی تا افق ۱۴۰۴ تلاش می‌کنند و تحقق این مهم با توجه به اینکه برای ساماندهی بازار‌‌‌‌های صادراتی و صیانت از اعتبار کشور نیاز به مدیریت و ساماندهی داشته و باید از حضور برند‌‌‌‌های ناشناخته و بدون شناسنامه، پرهیز شود.

 

هاشمی افزود: حاکمیت باید با رفع موانع تولید، تسهیل امور واحد‌‌‌‌های تولیدی، تامین مواد اولیه و غیره به بسترسازی بپردازد، اما انجام این کار باید از سوی بخش خصوصی انجام شود.

تامین ورق فولادی در رینگ فرعی بورس

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران توضیح داد: امروز با وجود همه محدودیت‌‌‌‌های ارزی کشور، با توجه به مطرح بودن لوازم خانگی به عنوان یک صنعت پیشرو و در تعامل با وزارت صنعت و بانک مرکزی، اجزا و قطعات و همچنین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت در شمار اولویت‌‌‌‌های تخصیص ارز قرار گرفت.

 

به گفته وی، اکنون در موضوع تامین مواد اولیه داخلی این صنعت که مهمترین آنها ورق‌‌‌‌های فولادی، مواد پتروشیمی، مقاطع مسی و آلومینیومی است، بیشترین حساسیت روی فولاد قرار گرفته و وزارت صنعت هم بر شفاف سازی و عرضه آن در بورس تاکید دارد.

 

هاشمی گفت: صنعت لوازم خانگی به انواع خاصی از ورق‌‌‌‌های فولادی نیاز دارد و در سال‌‌‌‌های گذشته این ورق ها بوسیله روش مچینگ عرضه می‌شد، اما امسال براساس توافق با وزارت صنعت مقرر شد، معرفی شدگان بوسیله سیستم بهین یاب بتوانند در رینگ فرعی بورس این ماده اولیه را تهیه، که دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.

 

وی با اشاره به برخی مزیت‌‌‌‌های عرضه اختصاصی مواد اولیه فولادی در تالار فرعی بورس، خاطرنشان کرد: وقتی مواد در تالار اصلی بورس عرضه شوند، رقابت برای خرید آنها بالاست و در نتیجه قیمت پایه اعلامی با توجه به محدودیت‌‌‌‌های عرضه و حاشیه رقابت ایجاد شده، بالا خواهد رفت.

 

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تاکید کرد: عرضه اختصاصی مواد اولیه در رینگ فرعی بورس کمک می‌کند تا شرکت ها با تقاضای کاذب روبرو نشود و قیمت ها به شکل عادلانه به دست تولیدکنندگان برسد.

 

وی، استمرار تامین مواد اولیه را دیگر مزیت عرضه در بورس برشمرد که شرکت ها می‌توانند با توجه به نیازهایشان اقدام به سفارش گذاری کرده و عرضه کنندگان ورق‌‌‌‌های فولادی می‌توانند تسهیلاتی مانند فروش‌‌‌‌های اعتباری بوسیله ال.سی برای واحدها قائل شوند، در مقابل واحد‌‌‌‌های تولیدی نیز معطل تامین مواد اولیه با ابعاد و کیفیت مورد نظرشان یا تامین از بازار آزاد با قیمت‌‌‌‌های گزاف نخواهند شد.

 

وی گفت: اکنون بیشترین مشکل در تامین مواد پتروشیمی است که از جمله آنها ABS مورد نیاز تولیدکنندگان یخچال و فریزر و برخی صنایع لوازم خانگی کوچک قابل اشاره است.

 

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اضافه کرد: تولیدکنندگان محدودی در کشور حضور دارند و باید برای تامین این مواد هماهنگی‌‌‌‌های بیشتری انجام شود، همچنان که برخی تولیدکندگان داخلی توانمندی بالایی برای صادرات داشتند، اما به دلیل اطمینان نداشتن از استمرار برخی مواد اولیه، نتوانستند قرارداد‌‌‌‌های صادراتی امضا کنند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار