menusearch
shahrneveshte.ir

طرح‌‌‌‌‌های نفتی با وجود تحریم ها، به بهره برداری خواهند رسید

جستجو
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۳:۵۷
۱۳۹۹/۱۲/۱۱ دوشنبه
(0)
(0)
طرح‌‌‌‌‌های نفتی با وجود تحریم ها، به بهره برداری خواهند رسید
طرح‌‌‌‌‌های نفتی با وجود تحریم ها، به بهره برداری خواهند رسید

 

شهرنوشت- صبح امروز طرح‌‌‌‌های جدید نفتی به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید. این طرح ها شامل توسعه میدان نفتی آذر با ظرفیت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام در استان ایلام، آغاز عملیات اجرایی فاز یک پتروشیمی کیان به منظور بهره برداری از واحد‌‌‌‌های الفینی و پلی اتیلن سنگین در منطقه ویژه پتروشیمی عسلویه و واحد بازیابی اتان پتروپالایش کنگان به عنوان بزرگترین واحد تأمین خوراک پتروشیمی ها با ظرفیت سالانه ۳.۴ میلیون تن در منطقه پارس جنوبی هستند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم بهره برداری از این طرح ها بیان کرد: طرح توسعه میدان نفتی آذر و پتروپالایش کنگان با مجموع سرمایه گذاری حدود ۲.۶ میلیارد دلار به بهره برداری می‌رسد. با توجه به سیاست دولت مبنی بر اولویت بهره برداری از میدان‌‌‌‌های مشترک نفت و گاز و تعهد وزارت نفت در این دوره بر تعیین تکلیف و توسعه میدان‌‌‌‌های مشترک، خوشبختانه تا پایان دولت به جایی می‌رسیم که همه این میدان ها دارای قرارداد و پیمانکار باشند.

او ادامه داد: در تمامی میدان‌‌‌‌های مشترک در وضعیت مناسبی نسبت به همسایگانمان هستیم به طوری که ظرفیت تولید نفت خام در میدان‌‌‌‌های مشترک غرب کارون شامل میدان‌‌‌‌های آزادگان، یاران و یادآوران از روزانه ۷۰ هزار بشکه به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده و میدان آذر یکی دیگر از میدان‌‌‌‌های مشترک کشور است که طرح توسعه آن با سرمایه گذاری ۱.۶ میلیارد دلاری در این دولت، روزانه ۶۵ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده است.

وزیر نفت افزود: میدان آذر یک میدان مشترک است که اصلا توسعه نیافته بود و طرح توسعه آن در سال ۱۳۹۱در قالب بیع متقابل با شرکت ایرانی سروک آذر امضا شد. پیشرفت آن در خرداد سال ۱۳۹۲ حدود ۶ درصد بود و اکنون تولید انباشتی این میدان، حدود ۳۶ میلیون بشکه نفت است.

او تصریح کرد: نفت تولیدی آن از ۱۹ حلقه چاه که عمق‌ آنها بیشتر از چهار هزار و ۵۰۰ متر است، به دست می‌آید. این چاه ها، جز محدود چاه‌‌‌‌های نفتی کشور هستند که در عمق بسیار بالا و زمین شناسی بسیار پیچیده ای حفر شده اند. بعد از فرآوری و جداسازی نفت و گاز، یک واحد فرآوری بزرگ، یک واحد فرآوری فوری و یک واحد فرآوری بزرگ دائمی برای آن احداث شده و این نفت، فعلا به مصرف داخلی و مصرف صادرات می‌رسد.

زنگنه ضمن اشاره به در نظر گرفته شدن تکمیل زنجیره ارزش در این طرح بیان کرد: گاز همراه تولیدی از این میدان که گاز ترش است، پس از جداسازی به مرکز جمع آوری گاز دهلران می‌رود و از آن طریق، همراه با گاز‌‌‌‌های دیگری که در منطقه وجود دارد، یعنی گاز میدان‌‌‌‌های چشمه خوش، آبان، پایدار غرب، پایدار شرق، دهلران و دانان به NGL ۳۱۰۰ می‌رود.

او درباره طرح NGL ۳۱۰۰ نیز اظهار کرد: این طرح نیاز به ۸۹۰ میلیون دلار سرمایه گذاری دارد که در حال انجام است؛ تاکنون ۵۸ درصد پیشرفت دارد و سال آینده به بهره برداری می‌رسد. این طرح، گاز‌‌‌‌های ذکر شده را جداسازی و شیرین سازی می‌کند. بخشی از آن به شبکه گاز طبیعی می‌رود و مابقی آن به عنوان خوراک یک واحد پتروشیمی با ظرفیت حدود یک میلیون تن مصرف می‌شود که در منطقه دهلران توسط صندوق بازنشستگی صنعت نفت، در حال احداث است.

این مقام مسئول گفت: اقدامات گسترده ای در زنجیره فعالیت‌‌‌‌های نفت، گاز و پتروشیمی در استان ایلام در حال اجراست. علاوه بر این طرح، می‌شود به طرح واحد پلی پروپیلن ایلام، فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام، فاز دوم توسعه میدان گازی تنگه بیجار و توسعه ۶ میدان نفتی آبان، پایدار غرب، چنگوله، چشمه خوش، دالپری، پایدار شرق که همگی مشترک هستند، در قالب الگوی جدید قرارداد‌‌‌‌های نفتی اشاره کرد.

او ادامه داد: مجموع سرمایه گذاری در این طرح ها، ۵.۳ میلیارد دلار می‌شود که اگر سرمایه گذاری پتروشیمی دهلران و NGL ۳۱۰۰ را نیز به آن اضافه کنیم، این رقم به ۶.۸ میلیارد دلار بالغ خواهد شد. به همین دلیل استان ایلام، یکی از محل‌‌‌‌های تمرکز فعالیت‌‌‌‌های نفت است.

وزیر نفت ضمن اشاره به قرارگیری طرح پتروپالایش کنگان در منطقه عسلویه و در کنار پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی، اظهار کرد: قرار این بود که امسال ۱۷ واحد پتروشیمی با سرمایه گذاری ۱۱.۴ میلیارد دلار و ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره برداری برسد؛ این طرح با سرمایه گذاری حدود یک میلیارد دلار، دوازدهمین طرح پتروشیمی است که امسال به بهره برداری می‌رسد و ظرفیت تولید آن، ۳.۵ میلیون تن در سال است.

او ضمن بیان این که پتروپالایش کنگان در زنجیره تولید محصولات پتروشیمی، یک طرح مادر تامین خوراک است، گفت: طرح‌‌‌‌های تولید خوراکی که امسال افتتاح شدند، ظرفیتی معادل ۱۱.۲ میلیون تن دارند که یکی از‌ آنها باقی مانده و در هفته‌‌‌‌های آتی به بهره برداری خواهد رسید.

زنگنه در ادامه گفت: این طرح ها شامل واحد بازیابی اتان پتروشیمی بوشهر، پالایشگاه بیدبلند، پتروپالایش کنگان و پالایشگاه پارسیان سپهر هستند و سال آینده نیز NGL ۳۱۰۰ و پس از آن NGL ۳۲۰۰ به بهره برداری خواهند رسید.

او بیان کرد: این سرمایه گذاری توسط صندوق بازنشستگی صنعت نفت انجام شده و تامین مالی آن را صندوق توسعه ملی، بانک‌‌‌‌های ملت، اقتصاد نوین، تجارت، صادرات و خاورمیانه انجام داده اند. ارزش سالیانه تولیدات آن نیز، یک میلیارد دلار است که تا زمان به بهره برداری رسیدن صنایع پایین دستی آن، میعانات آن صادر و اتان تولیدی آن به مصرف پتروشیمی‌‌‌‌های مستقر در عسلویه می‌رسد.

وزیر نفت افزود: در پایین دست آن، چهار طرح شامل یک الفین یک میلیون تنی و سه واحد تولید پلی اتیلن ۳۰۰ هزار تنی، در حال اجرا شدن است. پیشرفت مجموع این طرح ها، ۴۰ درصد و سرمایه گذاری‌ آنها نیز، یک و نیم میلیارد دلار است. اگر تحریم ها نبود، می‌شد که امروز تمام این طرح ها با هم افتتاح شوند، اما به دلیل مشکلی که برای تامین مالی ایجاد شده،‌ آنها کمی به تاخیر افتادند که علی رغم تمام فشارها،‌ آنها نیز به اتمام خواهند رسید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار