menusearch
shahrneveshte.ir

ضرر یک میلیارد دلاری قطع گاز پتروشیمی‌ها در زمستان

جستجو
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ | ۲:۲۲:۱۰
۱۴۰۰/۲/۳۰ پنج شنبه
(0)
(0)
ضرر یک میلیارد دلاری قطع گاز پتروشیمی‌ها در زمستان
ضرر یک میلیارد دلاری قطع گاز پتروشیمی‌ها در زمستان


شهرنوشت- محمدرضا کثیری کارشناس اقتصاد انرژی اظهار کرد: با وجود اینکه از نظر ذخایر گازی رتبه دوم را در دنیا داریم و سرمایه گذاری قابل توجهی برای تولید گاز به ویژه در پارس جنوبی با ۱۰۰ میلیارد دلار انجام داده ایم، اما روند فعلی مصرف ما در میان مصرف کنندگان عمده و همچنین زمان پیک مصرف در بخش خانگی نشان دهنده این است که با قطعی گاز در زمستان مواجه هستیم.

 

او افزود: این مسئله فقط مربوط به بخش خانگی نبوده و به نیروگاه ها نیز تسری پیدا کرده و سبب قطعی برق شده است. علاوه بر این، بخش‌‌‌‌های درآمد زای کشور مانند پتروشیمی که ارزش افزوده زیادی از گاز تولید می‌کنند نیز از قطعی گاز بی نصیب نبودند و سبب شده که درآمد سالیانه ای که از این حوزه داریم، کاهش پیدا کند؛ به این شکل که برآورد می‌شود، رقم این کاهش حدود یک میلیارد دلار باشد! کاهش درآمد از صنعت پتروشیمی همچنین سبب می‌شود که در توسعه و تامین گاز در سال‌‌‌‌های آینده نیز منابع مالی کافی نداشته باشیم.

 

لزوم سرمایه گذاری مصرف کنندگان عمده گاز برای افزایش تولید آن

این کارشناس اقتصاد انرژی ادامه داد: هم در بخش تولید و هم در بخش مصرف باید برنامه ریزی کنیم. به طور مثال، می‌توانیم مصرف کنندگان بزرگ را برای تامین گاز در آینده مشارکت دهیم؛ این مدل هم در ایران تجربه شده که پتروشیمی ها برای تامین گاز سرمایه گذاری کردند و هم در کشور‌‌‌‌های مختلفی که گاز زیادی تولید می‌کنند، یک نمونه موفق محسوب می‌شود.


او گفت: سیاست‌‌‌‌های تدریجی و پلکانی اثرات اجرای بهتری داشته اند، زیرا در مورد زمان مشارکت مصرف کننده‌‌‌‌های عمده مانند پتروشیمی، فولاد و سیمان، برای سرمایه گذاری و تامین گاز خودشان می‌توانند کمک کنند که هم قیمت گازی که مصرف می‌کنند، مناسب باشد و هم تولید گاز نیز بیشتر شود تا برای تامین گاز مردم در زمستان به مشکل بر نخوریم. بنابراین، هم در حوزه مصرف هم در حوزه سرمایه گذاری می‌توان مشوق هایی را ایجاد کرد.

این کارشناس اقتصاد انرژی در پایان تصریح کرد: عامل اصلی رشد تورم یعنی نقدینگی را اگر بتوانیم کنترل کنیم، برنامه‌‌‌‌های صرفه جویی در مصرف انرژی می‌تواند اثرات افزایش قیمت را برای عموم مردم در اقتصاد نداشته باشد. سهم هزینه‌‌‌‌های انرژی برای صنایع انرژی بر مانند سیمان، فولاد و پتروشیمی هم بسیار کم است و این افزایش قیمت، ناشی از سرمایه گذاری خودشان نیز می‌تواند باشد و تاثیر قابل توجهی در هزینه تمام شده کالایی که برای مردم تولید می‌کنند نخواهد داشت.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار