menusearch
shahrneveshte.ir

صنعت فولاد ۱۵ میلیون تن مازاد تولید دارد

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۶:۵۱:۲
۱۴۰۰/۳/۹ یکشنبه
(0)
(0)
صنعت فولاد ۱۵ میلیون تن مازاد تولید دارد
صنعت فولاد ۱۵ میلیون تن مازاد تولید دارد


شهرنوشت- محمدجعفر رشیدی کارشناس صنعت فولاد با اشاره به وضعیت تولید کنندگان فولاد اظهار کرد: شرایط صادرات سنگ آهن به گونه‌ای است که در ابتدا می‌بایست خوراک واحد‌‌‌‌‌های داخلی تامین شود و اگر مازاد تولید داشتیم، صادرات انجام شود، چرا که برای تولید و اشتغال، سرمایه گذاری‌‌‌‌‌های بسیاری از سوی این صنعت صورت گرفته است.

 

او ادامه داد: از این رو وزارت صمت تمایلی به بلا استفاده ماندن این مقدار از فعالیت‌‌‌‌‌های تولیدی ندارد. در بازار‌‌‌‌‌های جهانی حدود قیمت سنگ آهن ۲۱۰ دلار در هر تن است که این رقم در بازار داخل بسیار پایین‌تر است و چیزی حدود ۱۲۴ دلار با قیمت فوب خلیج فارس بدون کرایه حمل و نقل است.

 

رشیدی گفت: کیفیت فولاد ایران قابل رقابت با محصول مشابه در بازار‌‌‌‌‌های جهانی است، اما در حال حاضر با قیمت کمتر از بازار‌‌‌‌‌های جهانی عرضه می‌شود و درصورت برداشتن تحریم‌ها، افزایش صادرات فولاد کشور با قیمت بهتر را خواهیم داشت.

 

کارشناس صنعت فولاد افزود: با توجه به این مسئله که در حال حاضر تولید محصولات فولادی بیشتر از نیاز داخلی است و می‌توان با صادرات بیشتر مقاطع فولادی درآمد ارزی قابل ملاحظه‌ای برای کشور کسب کرد. اما در گام نخست باید تقاضای مصرف کنندگان داخلی به درستی پاسخ داده شود و سپس برای افزایش توان صادرات برنامه ریزی‌هایی انجام شود.

 

او گفت: صنعت فولاد کشور در حال حاضر حدود ۱۵ میلیون تن مازاد تولید دارد که کسب درآمد حاصل از فروش و ارزآوری از محصولات فولادی برای شرایط اقتصادی موجود در کشور بسیار مهم و حیاتی است البته با توجه به خبر‌‌‌‌‌های خوش از مذاکرات می‌توان به برداشته شدن تحریم‌ها امیدوار بود.

 

رشیدی ادامه داد: بیش از ۶ ماه از اعمال تعرفه‌‌‌‌‌های جدید ضد دامپینگ در مقابل واردات فولاد از چین می‌گذرد و از اواخر اکتبر نیز، وضع تعرفه ثابت گمرکی بر ورق گرم وارداتی از ایران، روسیه، اوکراین و برزیل به اجرا گذاشته شده است.

 

کارشناس صنعت فولاد در پایان بیان کرد: سیاست تبعیض آمیز کمیسیون اروپا در حالی در مقابل این پنج کشور به اجرا در می‌آید که به گفته بسیاری از فعالان بازار فولاد، اِعمال سیاست‌‌‌‌‌های ضد دامپینگ در مجموع میزان واردات ورق گرم را کاهش نداده و تنها موجب روی آوردن واردکنندگان به کشور‌‌‌‌‌های جایگزین به جای کشور‌‌‌‌‌های موضوع این سیاست شده است. این مساله در کنار رقابت کشور‌‌‌‌‌های تولیدکننده فولاد، فضای بازار ورق گرم را در اروپا قدری پیچیده کرده است.

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار