menusearch
shahrneveshte.ir

شیوه‌نامه صدور کارت برداشت ریالی اشخاص حقوقی ابلاغ شد

جستجو
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۹:۴۰
۱۴۰۰/۲/۱ چهارشنبه
(0)
(0)
شیوه‌نامه صدور کارت برداشت ریالی اشخاص حقوقی ابلاغ شد
شیوه‌نامه صدور کارت برداشت ریالی اشخاص حقوقی ابلاغ شد

 

شهرنوشت- به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو درخواست تعدادی از بانک ها و موسسات اعتباری و با توجه به نیاز برخی اشخاص حقوقی مبنی بر اتصال کارت بانکی به حساب‌‌‌‌های خود و استفاده از ابزار‌‌‌‌های کارتی برای پرداخت هزینه‌‌‌‌های روزمره و نظر به اینکه کارت بانکی در زمره ابزار پرداخت خُرد و صرفاً برای استفاده یک شخص حقیقی محسوب می‌شود، بررسی‌‌‌‌های همه جانبه ای با همفکری بخش‌‌‌‌های تخصصی داخلی این بانک و شبکه بانکی کشور صورت پذیرفته و در جلسه شماره 188 مورخ 1399.12.9 کمیسیون محترم پولی و بانکی، شیوه نامه «صدور کارت برداشت ریالی اشخاص حقوقی» مشتمل بر 13 ماده و 13 تبصره تصویب شد.


بانک ها و موسسات اعتباری در ارائه این محصول الزامی ندارند و مشروط به رعایت کامل این شیوه نامه و رعایت ریسک‌‌‌‌های مترتبه، مختار به اجابت درخواست‌‌‌‌های واصله خواهند بود و درصورت پذیرش ارائه این محصول، موظفند متقاضیان صدور کارت برداشت ریالی را از مفاد این شیوه نامه که مرتبط با ایشان است، آگاه و تعهدات مربوطه را اخذ کنند. برخی مواد مهم این شیوه نامه به شرح زیر است:


- «موسسه اعتباری» مکلف است بنا به درخواست «امضادار مجاز»، هنگام صدور «کارت برداشت ریالی» اساسنامه «مشتری» و آخرین آگهی تغییرات مندرج در روزنامه رسمی را به منظور شناسایی «امضادار مجاز» بررسی کند و صدور «کارت برداشت ریالی» صرفاً برای «امضاءدار مجاز» امکان پذیر بوده و لازم است سایر امضاداران وکالتنامه رسمی مربوطه مبنی بر «صدور کارت برداشت ریالی برای امضادار مجاز و حق برداشت به تنهایی» را به «موسسه اعتباری» ارائه دهند.


- آثار حقوقی مربوط به برداشت از «حساب ریالی»«مشتری»، توسط «امضادار مجاز» (دارنده کارت)، بدون نظرداشت شرایط برداشت از حساب مزبور، از قبیل چند امضایی، ممهور به مهر شرکت و سایر شرایط برداشت به عهده «مشتری» است.


- به ازای هر حساب صرفاً امکان صدور یک «کارت برداشت ریالی» میسر است.


- تمام تراکنش‌‌‌‌های مجاز کارتی اعم از درون بانکی و بین بانکی، در کلیه ابزار‌‌‌‌های پذیرش با رعایت کامل دستورالعمل‌‌‌‌های صادره مربوطه، برای کارت‌‌‌‌های موضوع این شیوه نامه مجاز خواهد بود. کد محصول شماره 88 در گروه محصولات Debit برای «کارت برداشت ریالی» اشخاص حقوقی تخصیص یافته است. «موسسه اعتباری» می‌تواند در صورت درخواست «مشتری»، برای کارت صادره، به تفکیک و در چارچوب ضوابط سقف ها و استاندارد‌‌‌‌های اعلامی «بانک مرکزی»، نسبت به تعیین سقف مبلغی، تعدادی و نوع تراکنش‌‌‌‌های مجاز، همچنین درگاه‌‌‌‌های قابل استفاده و در صورت امکان پذیرندگان فروشگاهی، اقدام کند.


- کارمزد صدور «کارت برداشت ریالی» برای «مشتری»، حداکثر دو برابر کارمزد صدور کارت مغناطیسی یا هوشمند است و به عهده «مشتری» خواهد بود.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار