menusearch
shahrneveshte.ir

سیستم نظارتی بانک‌ها باید اصلاح شود

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۶:۶:۳۹
۱۴۰۰/۲/۲۴ جمعه
(0)
(0)
سیستم نظارتی بانک‌ها باید اصلاح شود
سیستم نظارتی بانک‌ها باید اصلاح شود

 

 

شهرنوشت- محمود بهمنی رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: در خصوص اصلاح نظام بانکی کشور، گفت: قانون عملیات بانکی بدون ربا در سال ۶۲ تدوین شد و قرار بود هر پنج سال اصلاحات لازم در این بخش انجام شود، اما متأسفانه نزدیک به ۳۹ سال است که روی این قانون هیچ اصلاحی انجام نشده است. استقلال بانک مرکزی یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گرفته و اصلاح شود، زیرا بانک مرکزی باید مستقل عمل کرده و تحت تأثیر عوامل متعدد و همچنین تابع دولت نباشد. بخش نظارت بانک ها نیز باید تغییر پیدا کرده و متناسب با شرایط روز باشد.


وی با اشاره به اینکه دولت باید بحث کارشناسی در این خصوص انجام می‌داد و لایحه ای به مجلس در خصوص اصلاحات نظام بانکی ارائه می‌کرد، افزود: متأسفانه دولت در این زمینه اقدامی انجام نداد و مجلس برای اصلاح نظام بانکی شروع به کار کارشناسی کرد.


این مقام مسئول در خصوص رفع مشکلات تسهیلات دهی بانک ها توضیح داد: در بخش تسهیلات دهی با مشکل خاصی روبرو نیستیم، اما نظارت نداشتن بانک ها سبب شده که تسهیلات ارائه شده به بخش تولید و صنعت به جای ورود به این بخش ها به بخش هایی، چون واسطه گری و دلالی وارد شود. باید بخش اعظم تسهیلات را به صورت کنترل شده و با نظارت دقیق به بخش تولید ارائه کنیم و متأسفانه مهم ترین مشکل موجود در بانک ها همین بحث نظارتی است.


بهمنی در پاسخ به اینکه چرا بانک ها خودشان وارد مسائل شرکت داری می‌شوند؟، تصریح کرد: در بسیاری از موارد دولت برای پرداخت بدهی خود به بانک ها شرکت‌‌‌‌های تحت نظارت خود را به بانک ها می‌دهد و همین امر سبب ورود بانک ها به شرکت داری می‌شود. در برخی موارد نیز کارخانه و شرکت هایی که تسهیلات دریافت کرده اند قادر به پرداخت بدهی خود نیستند که در این شرایط هم بانک ها مجبورند برای دریافت بدهی خود کارخانه و یک شرکت مورد نظر را اداره کنند.


رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: نباید بانک ها مجاز به شرکت داری باشند، اما دولت هم نباید طلب خود را در قالب سهام دولتی به بانک ها واگذار کند. به خاطر نظارت نکردن بانک ها در ارائه تسهیلات به بخش تولید این بخش آن طوری که باید مورد حمایت قرار نگرفته است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار