menusearch
shahrneveshte.ir

سپرده‌گذاری بانکی مازندرانی‌ها حدود ۶۰ درصد افزایش یافت

جستجو
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۳:۴۶
۱۴۰۰/۱/۳۱ سه شنبه
(0)
(0)
سپرده‌گذاری بانکی مازندرانی‌ها حدود ۶۰ درصد افزایش یافت
سپرده‌گذاری بانکی مازندرانی‌ها حدود ۶۰ درصد افزایش یافت


شهرنوشت- سال ۹۹ را شاید بتوان سخت ترین سال اقتصادی کشور و استان مازندران در چهار دهه گذشته دانست ؛ از یک طرف مشکلات اقتصادی ناشی از گسترده ترین تحریم‌‌‌‌های بین المللی که حتی کوچک ترین ارتباط مالی استان‌‌‌‌های کشور با همسایگان را نشانه گرفته بود و از طرف دیگر مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا که منجر به تعطیلی بنگاه‌‌‌‌های اقتصادی و بازارها شد و فشار معیشتی بزرگی را به مردم کشور و از جمله استان مازندران وارد ساخت، ولی با این وصف افزایش میزان پس انداز بانکی مازندرانی ها نشان می‌دهد که کرونا چگونه قدرت مانور سرمایه گذاری و درآمدزایی از طریق فعالیت مولد اقتصادی را از آنها سلب و نقدینگیشان را روانه بانک ها کرده است.

طبق تازه ترین گزارش شورای هماهنگی بانک‌‌‌‌های دولتی مازندران که ۱۴ بانک را زیر مجموعه خود دارد، در پایان سال ۹۹ میزان سپرده گذاری مازندرانی ها در بانک‌‌‌‌های دولتی استان به حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال ۹۸ افزایش ۵۸.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

میزان سپرده گذاری مازندرانی ها در پایان سال ۹۸ که تنها در ماه پایانی با کرونا درگیر شده بود، اندکی بیشتر از ۴۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود.

تفکیک آمار سپرده ها هم نشان می‌دهد که بیشترین میزان سپرده گذاری مازندرانی ها در سال کرونایی در بانک‌‌‌‌های دولتی مربوط به سپرده کوتاه مدت به میزان حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

سپرده کوتاه مدت به سپرده هایی با دوره زمانی سه ماهه، ۶ ماهه و ۹ ماهه گفته می‌شود که سود کمتری نسبت به سپرده‌‌‌‌های بلندمدت به آن تعلق می‌گیرد.

کمترین میزان سپرده گذری در سال گذشته نیز به حساب‌‌‌‌های پس انداز قرض الحسنه با هفت هزار میلیارد تومان تعلق داشت.

سپرده بلندمدت مازندرانی ها در سال گذشته حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان و میزان سپرده گذاری جاری اندکی بیشتر از ۱۶ هزار میلیارد تومان بود.

دو برابر شدن سپرده جاری

بررسی جدول داده‌‌‌‌های شورای هماهنگی بانک‌‌‌‌های دولتی مازندران نشان می‌دهد که در پایان سال گذشته بیشترین نرخ رشد سپرده گذاری مازندرانی ها مربوط به سپرده جاری با رشد ۹۴ درصدی بود.

سپرده‌‌‌‌های جاری اصولا قرض الحسنه به شمار می‌روند اگر چه برخی از بانک ها در گذشته از طریق تلفیق آن با حساب کوتاه مدت نوعی سود روزشمار هم تعریف کرده بودند.

البته افزایش میزان سپرده گذاری مشترکان بانکی مازندران به بانک‌‌‌‌های دولتی خلاصه نمی‌شود زیرا مسئولان بانک‌‌‌‌های خصوصی نیز با وجود عدم اعلام میزان عددی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تایید کردند که در جذب سپرده گذاری شهروندان دارای افزایش بودند.

بازار مسکن عامل اصلی افزایش گردش مالی و سپرده گذاری

رییس شورای هماهنگی بانک‌‌‌‌های دولتی استان مازندران بازار مسکن را علت اصلی افزایش نقدینگی و سپرده گذاری در بانک‌‌‌‌های استان دانست و گفت: افزایش قیمت زمین و مسکن و به طور کل املاک طی سال ۹۹ و فروش آن به افراد غیربومی باعث ورود حجم بالایی از منابع پولی به مازندران شد.

خانعلی رشیدی افزود: این میزان سرمایه به دلیل غیر مولد بودن دارندگان آن، وارد سپرده‌‌‌‌های جاری و مدت دار بانک ها شد که افزایش حدود ۶۰ درصدی سپرده بانکی استان را رقم زد.

وی بیشترین میزان رشد سپرده بانکی در سال گذشته را مربوط به مناطق غربی استان اعلام کرد و گفت: افزایش املاک و مسکن در مناطق غربی استان به واسطه شرایط جغرافیایی و گردشگرپذیری بسیار بالا بوده است.

 

رییس امور شعب بانک ملی استان مازندران همچنین افزود: بیشترین جریان مالی مربوط به استان‌‌‌‌های تهران، اصفهان و شیراز بود که وارد مازندران شد و اغلب آن نیز ناشی از خرید زمین و مسکن بود.

رشیدی افزایش قیمت محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی را از دیگر عوامل افزایش سرده بانکی در استان طی سال ۹۹ توصیف کرد و اظهار داشت: به واسطه افزایش قیمت محصولات کشاورزی و صنعتی همراه با متغییر تورمی، میزان گردش مالی استان از جمله در بخش کشاورزی سپرده کوتاه مدت و بلندمدت رشد چشمگیری داشته است.

 

وی همچنین رشد دستمزدها و حقوق کارگران و کارمندان را از دیگر عوامل موثر در رشد سپرده بانکی استان دانست که هر ساله به طور طبیعی بر این متغییر تاثیر خواهد گذاشت و افزود : اما به طور قطع افزایش قیمت مسکن و بالا رفتن حجم فروش به خصوص در نیمه نخست سال گذشته بیشترین میزان تاثیر گذاری را داشته است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار