menusearch
shahrneveshte.ir

سوخت‌‌‌‌‌های فسیلی حتی اگر نسوزند هم هوا را آلوده می‌کنند

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۳:۲۶:۲۷
۱۳۹۹/۱۲/۳ یکشنبه
(0)
(0)
سوخت‌‌‌‌‌های فسیلی حتی اگر نسوزند هم هوا را آلوده می‌کنند
سوخت‌‌‌‌‌های فسیلی حتی اگر نسوزند هم هوا را آلوده می‌کنند

 

شهرنوشت- به گزارش سایمکس، دانشمندان معتقدند نتایج تحقیقات جدید، تحقیقات قبلی در مورد این موضوع را رد می‌کند. با استفاده از تجهیزات تحلیلی فوق حساس که به تازگی ساخته شده اند این گروه متوجه شدند که سوخت ها بیش از آن چه تصور می‌شد تبدیل به آلاینده‌‌‌‌های شیمیایی هوا می‌شوند. هم در هنگام سوختن و هم در شرایط جوی معمول.

 

آلکان‌‌‌‌های بلند-زنجیر ترکیبات اصلی سوخت‌‌‌‌های فسیلی هستند که باعث آلودگی هوا می‌شوند حتی اگر سوزانده نشوند.

 

در فرآیند اشتعال مانند آنچه در موتور خودروها رخ می‌دهد، یک زنجیره از واکنش ها به نام خوداکسایش در دما‌‌‌‌های بالا اتفاق می‌افتد. اخیرا فرآیند خوداکسایش به عنوان منبعی اساسی در تولید مواد شیمیایی دارای اکسیژن در جو شناخته شد که منجر به آلودگی هوا می‌شود.

 

بر طبق علم شیمی برای این که واکنش خواکسایش در شرایط جوی با دمای پایین اتفاق بیافتد، باید ویژگی‌‌‌‌های ساختاری مناسبی مثل پیوند دوگانه ی کربن-کربن و یا گروه‌‌‌‌های حاوی اکسیژن وجود داشته باشند. از آن جا که آلکان ها به عنوان نمونه اولیه سوخت در موتور‌‌‌‌های احتراقی و مهم ترین سوخت‌‌‌‌های شهری هیچ کدام از این ویژگی ها را ندارند، تصور می‌شد که کمترین میزان خوداکسایش را داشته باشند.

 

ژاندونگ وانگ(Zhandong Wang) و همکارانش از طیف سنجی جرمی جدید با حساسیت بالا استفاده کردند تا محصولات اصلی و اکسیژن دار آلکان ها را اندازه گیری کنند.‌ آنها فهمیدند که آلکان "C۶–C۱۰" بیش از آن چه تصور می‌شد در هر دو حالت مشتعل و غیر مشتعل واکنش خوداکسایش انجام می‌دهد. حتی زمانی که غلظت گاز اکسید نیتروژن که به سرعت واکنش خوداکسایش را پایان می‌بخشد زیاد است، آلکان ها میزان قابل توجهی ترکیبات اکسیژن دار تولید می‌کنند که باعث آلودگی هوای شهر می‌شود.

 

این نتایج تاثیر مستقیم بر بهبود موتورها و کیفیت هوای شهری دارد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار