menusearch
shahrneveshte.ir

سوختن گاز‌‌‌‌های همراه نفت به حداقل ممکن می‌رسد

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۵:۳۷:۱۹
۱۴۰۰/۱/۱۶ دوشنبه
(0)
(0)
سوختن گاز‌‌‌‌های همراه نفت به حداقل ممکن می‌رسد
سوختن گاز‌‌‌‌های همراه نفت به حداقل ممکن می‌رسد

 

شهرنوشت- بیژن زنگنه وزیر نفت، امروز در آیین امضای قرارداد‌‌‌‌های ساخت ۲۴ دستگاه الکتروکمپرسور با سازندگان داخلی با بیان اینکه جمع آوری گاز‌‌‌‌های همراه نفت و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و مارون پیش تر شروع شده و طرح‌‌‌‌های امروز بخشی از برکات این طرح هاست، اظهار کرد: جمع آوری گاز‌‌‌‌های همراه نفت دغدغه همیشگی من بوده است و برنامه جدی برای جمع آوری آن داشتیم. با ابلاغیه مقام معظم رهبری نیز در اجرای این مهم مصمم تر شدیم.

 

وی با تاکید بر اینکه امروز دو توربین ساز بزرگ در کشور (اوتی سی و مپنا داریم) و ما از آنها می‌خواهیم تجهیزات را بسازند نه اینکه آنها از ما بخواهند بلکه ما به آنها کار سفارش می‌دهیم، گفت: نخستین قرارداد‌‌‌‌های تضمینی خرید کالا با هدف حمایت از سازندگان داخلی به زودی امضا می‌شود.

 

وزیر نفت اظهار کرد: خط لوله نفت خام گوره- جاسک بسیار راهبردی است و در آینده نزدیک نفت در این خط لوله که با توان شرکت‌‌‌‌های ایرانی ساخته شد جریان می‌یابد.

 

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم، می‌خواهیم عمل کنیم و مردم آثار این کار را ببینند، گفت: همیشه گفته ام در موضوع برداشت نفت آنچه مهم است استخراج نفت نیست بلکه مقدار ضریب بازیافت آن است و این به معنای فناوری است.

 

وزیر نفت با تأکید بر اینکه ﺷﺮکت ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ و ﻧﺼﺐ ﺗﻮرﺑﻮﮐﻤﭙﺮﺳﻮر ﻧﻔﺖ (OTC) و مپنا به پشتوانه نیروی انسانی کار‌‌‌‌های بزرگی انجام دادند، گفت: ما نمی‌خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم، می‌خواهیم بیشتر عمل کنیم تا مردم آثار کارها را ببینند.

 

وی با بیان اینکه صنعت نفت همسو با آغاز سال ۱۴۰۰ که با تدبیر مقام معظم رهبری سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نام گذاری شده است کمیته ای برای تحقق این شعار تشکیل داد و در نخستین روز کاری امسال نیز نشستی با مقام‌‌‌‌های ارشد صنعت نفت به منظور تعیین مهم ترین مسئولیت‌‌‌‌های هر بخش برگزار شد، اظهار کرد: طرح جمع آوری گاز‌‌‌‌های همراه نفت و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی مارون پیش تر آغاز شده، طرح‌‌‌‌های امروز بخشی از برکات این طرح (طرح جمع آوری گاز‌‌‌‌های همراه نفت) بیش از یک میلیارد یورویی و داخلی کردن ساخت الکتروکمپرسور‌‌‌‌های این طرح است.

 

همیشه حسرت سوختن گاز‌‌‌‌های مشعل را داشتم

 

وزیر نفت با بیان اینکه من همیشه حسرت سوختن گاز‌‌‌‌های مشعل را داشتم، اظهار کرد: نخستین بار سال ۱۳۵۱ زمان دانشجویی و در قالب تور به اهواز سفر کردم. در آن روز سوختن گاز‌‌‌‌های مشعل با اینکه از خانواده نفت بودم برایم عجیب بود. اگر خاطرات اعلم را خوانده باشید می‌بینید یکی از دغدغه‌‌‌‌های همیشگی شاه سوزاندن گاز‌‌‌‌های همراه نفت بوده و یکی از اختلاف‌‌‌‌های با کنسرسیوم نیز همین موضوع بوده است، اما کاری در این زمینه انجام نشد.

 

زنگنه با بیان اینکه سوختن گاز‌‌‌‌های همراه همانند سوختن طلا و دلار است که آزار و اذیت مردم را هم به همراه دارد، تصریح کرد: یکی از اولویت‌‌‌‌های رهبر انقلاب در حوزه نفت و انرژی که به رئیس جمهوری ابلاغ شده است بر همین موضوع جمع آوری گاز‌‌‌‌های همراه متمرکز بوده است. نخستین کاری که در این حوزه انجام دادیم طرح آماک بود که گاز‌‌‌‌های اسیدی را جمع کردیم و با بخشی از آن پتروشیمی مارون ساخته شد که از سودآورترین پتروشیمی‌‌‌‌های ایران است.

 

وی با بیان اینکه برنامه ما این بود که تا پایان سال ۱۴۰۰ دیگر هیچ گاز همراهی در مشعل ها نسوزد، تصریح کرد: با توجه به اقدام هایی که در دستور کار است ان شاءالله این مهم تا سال ۱۴۰۱ به انجام می‌رسد و در پایان این سال دیگر گاز همراهی وجود ندارد که در مشعل ها بسوزد.

 

تغییر پارادایم وزارت نفت و واگذاری ان جی ال ها

 

وزیر نفت از جمع آوری گاز‌‌‌‌های همراه و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند به عنوان قلب همه طرح‌‌‌‌های جمع آوری گاز‌‌‌‌های همراه یاد کرد و با بیان اینکه کارشناسان زیادی روی این موضوع که بسیار سخت بود کار کردند، یادآوری کرد: موضوع بسیار مهمی که در این سال ها در وزارت نفت اتفاق افتاد تغییر پارادایم مبنی بر اینکه ان‎جی ال بخشی بالادستی نیست و ما می‌توانیم آنها را به بخش غیردولتی و خصوصی واگذار کنیم اتفاق افتاد که همسو با آن ان جی ال ۳۱۰۰، ان جی ال ۳۲۰۰ و پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس واگذار شد.

 

زنگنه ادامه داد: ما حتی به دنبال این هستیم که O&M برای ان جی ال‌‌‌‌های موجود را هم به بخش خصوصی مصرف کننده آن واگذار کنیم، زیرا وزارت نفت خیلی نباید وارد کار‌‌‌‌های بهره برداری شود.

 

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌‌‌‌های ما این است که در کنار این طرح ها با توجه به ضرورت اشتغال زایی و همچنین استفاده از توانمندی داخلی هر چقدر می‌توانیم میزان ساخت داخل در این پروژه ها را افزایش دهیم، اظهار کرد: پیچیده ترین تجهیزات صنعت نفت مربوط به ماشین‌‌‌‌های دوار شامل الکتروموتورها، تلمبه ها، انواع کمپرسورها و توربین ها است.

 

وزیر نفت با اشاره به اینکه در مراسم امروز دو توربین ساز و کمپرسورساز بزرگ کشور (اوتی سی و توگا) صحبت کردند، گفت: امروز از سازندگان نفت می‌خواهیم برای ما تجهیزات بسازند و دیگر به این صورت نیست که آنها از ما بخواهند، بلکه ما از آنها تقاضا داریم که بیایند ما را توانمند کنند. ما از شرکت‌‌‌‌های سازنده تجهیزات نفت خواستیم کمپرسور‌‌‌‌های فرآیندی را که نیاز پتروشیمی است بسازند و این تجهیزات در داخل کشور قابل ساخت هستند و فقط باید به آنها سفارش بدهیم.

 

امضای قرارداد‌‌‌‌های تضمینی خرید کالا؛ به زودی

 

زنگنه یکی از راه حل‌‌‌‌های وزارت نفت برای حمایت از ساخت داخل را تأسیس پارک فناوری نفت و صندوق فناوری نفت دانست و گفت: به این صورت سفارش گذاری کالاها و خرید تضمینی از سازندگان انجام و با این کار یکی از اصلی ترین موانع تولید در صنعت نفت برطرف می‌شود. دیگر حالتی پیش نمی‌آید که شرکتی تجهیزی را بسازد و کسی آن را خریداری نکند، بلکه با ایجاد این ساختارها، وزارت نفت حاضر به خرید تضمینی تجهیزات نفتی خواهد بود.

 

به گفته وی، در هفته‌‌‌‌های آینده نخستین قرارداد‌‌‌‌های مربوط به خرید تضمینی تجهیزات صنعت نفت امضا می‌شود.

 

وزیر نفت با بیان اینکه در خط لوله گوره - جاسک تلمبه‌‌‌‌های انتقال نفت ایرانی سازی شده اند، افزود: ما این کار‌‌‌‌های بزرگ را آرام و بی سروصدا انجام دادیم. در گذشته ما یک تن ورق مقاوم به اسید و گاز ترش را نمی‌توانستیم تولید کنیم، اما در یک سال و نیم اخیر ۳۴۰ هزار تن ورق با پیگیری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران ساخته شده که این جزو افتخارات کشور است.

 

زنگنه ادامه داد: هیچ خط لوله ای به اندازه خط لوله گوره - جاسک به صورت کامل ایرانی نیست و ان شاء الله به زودی نفت را وارد خط لوله گوره - جاسک می‌کنیم تا این طرح فوق العاده استراتژیک به ثمر بنشیند.

 

وزیر نفت از شرکت مپنا (توگا) و شرکت توربوکمپرسور نفت به عنوان شرکت‌‌‌‌های دانش بنیان که سرمایه اصلی آنها نیروهایشان هستند یاد کرد و گفت: این شرکت ها کار‌‌‌‌های بزرگی انجام دادند. ما نمی‌خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم و بهتر است بیشتر عمل کنیم تا مردم بیشتر آثار آن را ببینند. اهل اغراق نیستم شرکت‌‌‌‌های ایرانی از نظر حجم تولید از ابرقدرت‌‌‌‌های توربین ساز در دنیا از لحاظ فناوری جلوتر هستند.

 

وی تأکید کرد: در اجرای یک پروژه تنها ساخت آن برایم مهم نبوده است، بلکه تمام دغدغه ام این بود که سهم ساخت داخل در پروژه ها زیاد شود و در زندگی مردم هم اثرگذار باشد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار