menusearch
shahrneveshte.ir

سوت قطار ملی در مترو تهران به صدا در می‌آید

جستجو
چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ | ۳:۴:۱
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ یکشنبه
(0)
(0)
سوت قطار ملی در مترو تهران به صدا در می‌آید
سوت قطار ملی در مترو تهران به صدا در می‌آیدشهرنوشت-
ناوگان مترو تهران در سال ۱۳۷۷ با خط تهران- کرج آغاز به کار کرد اما این ناوگان که سابقه ۲۲ ساله دارد در سال‌‌‌‌های اخیر با تحریم ها با کمبود قطار به مشکل رسید و پیشرفت توسعه خطوط و ناوگان مترو کند شد.

در این وضعیت صنعتگران و جامعه دانشگاهی کشور دست به ابتکاری خلاقانه زدند و تولید قطار ملی را تعریف و اجرایی کردند تا بتوانند با این روش حمل و نقل ریلی را در پایتخت و سایر کلانشهر‌‌‌‌های کشور رونق دهند.

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تلاش آن است که مراسم رونمایی از اولین قطار ملی در دهه فجر امسال انجام شود و کار محدود به تولید یک قطار نیست و حتما انبوه سازی دنبال می‌شود.

علی امام اظهار داشت: در مجمع عمومی مترو مجوز انعقاد قرارداد برای تولید ۱۰۵ واگن را دریافت کردیم که تفاهم نامه‌‌‌‌های آن با جهاد دانشگاهی و شرکت واگن سازی امضاء شده است.

امام خاطرنشان کرد: قرارداد ساخت دو هزار واگن قرار بود از طریق فایناس پیگیری شود اما به واسطه تحریم ها می‌توان این فرصت را به شرکت‌‌‌‌های داخلی داد تا از ظرفیت آنها استفاده کرد.

پیشرفت فیزیکی قطار ملی قابل قبول است

همچنین شهردار تهران با بیان اینکه مراحل ساخت قطار ملی به سرعت و طبق برنامه و قابل قبول پیش می‌رود، گفت: شرایط تحریم هر چقدر که سخت و نامیمون است اما از جهاتی نیز فرصت تلقی می‌شود.

پیروز حناچی اظهار داشت: تلاش می‌کنیم با استفاده از ظرفیت کامل بخش خصوصی، مشکلات را حل کنیم و از یاد نبریم که امسال سال جهش تولید است.

وی درباره جزئیات ساخت قطار ملی نیز گفت: این قرارداد بین شهرداری و معاونت علمی ریاست جمهوری یک سال پیش برای طراحی و اجرای یک رام قطار منعقد شد.

حناچی توضیح داد: این پروژه به پیشرفت مناسبی دسته یافته و بخش زیادی از قطعات در داخل تولید شده و بخش‌‌‌‌های تولید نشده نیز صرفه اقتصادی نداشته است.

وی با بیان اینکه ۱۵ کلانشهر داریم که راه حل اصلی مشکلات آنها توسعه حمل و نقل عمومی است گفت: مترو یک تصمیم راهبردی است که امیدواریم با حمایت شرکت‌‌‌‌های داخلی بتوانیم ظرفیت مترو را افزایش دهیم.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: موضوع حمل و نقل عمومی در پایتخت یک موضوع حاکمیتی است و حمایت همه جانبه دولت، مجلس و شهرداری تهران را می‌طلبد.

گفتنی است، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری روز گذشته در مراسم آغاز اجرایی شدن طرح شارباغ تهران اعلام کرد: یک میلیارد دلار از محل منابع خارجی در اختیار شهرداری تهران برای توسعه حمل و نقل عمومی قرار گرفته است.

انت‌‌‌‌های پیام

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر