menusearch
shahrneveshte.ir

سرما چه تاثیری روی خودرو‌‌‌‌‌های برقی دارد؟

جستجو
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ | ۱۲:۵:۵۶
۱۳۹۹/۱۱/۲۶ یکشنبه
(0)
(0)
سرما چه تاثیری روی خودرو‌‌‌‌‌های برقی دارد؟
سرما چه تاثیری روی خودرو‌‌‌‌‌های برقی دارد؟

 

شهرنوشت- درست است که موتور‌‌‌‌های الکتریکی و کنترل‌‌‌‌های دیجیتالی در خودرو می‌توانند کشش و کنترل بسیار خوبی را ایجاد کنند اما رانندگان خودرو‌‌‌‌های الکتریکی (EV) عوامل دیگری را نیز باید در آب و هوای زمستان در نظر بگیرند، اینکه‌ آنها چقدر می‌توانند مسیری را طی کنند و چه مدت طول می‌کشد تا‌ آنها مجدد باتری خودرو را شارژ کنند.

 

دمای سرد می‌تواند هم به موتور و هم به کنترل‌‌‌‌های دیجیتالی آسیب برساند به ویژه هنگامی که هوا به شدت طوفانی باشد. دلیل این امر آن است که باتری‌‌‌‌های لیتیوم یونی که انرژی الکتریکی را تأمین می‌کنند بسیار به دما حساس هستند.

 

آنا استفانوپولو، مدیر انستیتوی انرژی دانشگاه میشیگان می‌گوید: باتری ها مانند انسان هستند، یعنی‌ آنها همان دمایی را دوست دارند که مردم آن را ترجیح می‌دهند. یعنی باتری ها را باید در دمایی زیر ۴۰ یا بالاتر از ۱۱۵ درجه فارنهایت نگه داشت، در اصل باتری ها را باید در دمایی حدود ۶۰ تا ۸۰ درجه نگه داشت.

 

با پایین آمدن دما، مایعات الکترولیت درون سلول‌‌‌‌های باتری کندتر می‌شوند. اما راه حل چیست؟، مسلماً رانندگی با اتومبیل EV مسئله ای خاص نیست اما هوای سرد بر کارایی و عملکرد EV تأثیر می‌گذارد. دمای پایین باعث کم شدن سرعت شیمیایی باتری می‌شود و در نتیجه انرژی کمتری برای شتاب گیری به وجود می‌آورد. انرژی بیشتری برای نگه داشتن باتری در دمای کارا و همچنین کمی بیشتر برای گرم نگه داشتن کابین لازم است.


اتومبیل‌‌‌‌های مدرن با در نظر گرفتن سیستم‌‌‌‌های مدیریت حرارتی، باتری را گرم یا خنک می‌کنند که در اصل به همین منظور طراحی شده اند. در حالی که یک موتور احتراق داخلی گرما تولید می‌کند که باعث گرم شدن موتور و سرنشینان اتومبیل می‌شود در مقابل یک خودرو الکتریکی باید گرما را در جای دیگری پیدا کند یا مقدار کمی گرما را که موتور ها و اینورتر ها ایجاد می‌کنند بیفزاید یا بخاری را راه اندازی کند. این کار انرژی می‌برد به این معنی که نیروی کمتری برای حرکت چرخ ها وجود دارد.

 

علاوه بر این برای محافظت از باتری (گرانترین اجزای EV) رایانه داخلی ممکن است نحوه استفاده از آن را در دمای بسیار پایین محدود کند. دفترچه راهنمای دارندگان تسلا مدل S هشدار می‌دهد: در هوای سرد ممکن است مقداری از انرژی ذخیره شده در باتری موجود نباشد زیرا باتری خیلی سرد است.

 

تسلا برای نشان دادن اینکه ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد یک نماد دانه برف در کنار نشانگر دما اضافه کرده است. به طور معمول، یک EV حدود ۲۰ درصد کمتر در هوای سرد در مقابل آب و هوای ساحلی مسافتی را طی می‌کند.

 

وقتی شارژ باتری سریع تر خالی شود، نیاز است که هزینه بیشتری هم بابت شارژ مجدد باتری‌‌‌‌های اتومبیل صرف شود و این تحقیق نشان می‌دهد که برای استفاده هزار و ۶۰۰ کیلومتری از وسایل نقلیه الکتریکی در مناطق سردسیر و دمای منفی ۶.۶ درجه سانتیگراد، باید نزدیک به ۲۴.۲۷ دلار صرف شارژ باتری‌‌‌‌های اتومبیل کرد، اما این هزینه برای استفاده هزار و ۶۰۰ کیلومتری در دمای ۳۵ درجه سانتیگراد تنها به ۷.۹۴ دلار خواهد رسید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر