menusearch
shahrneveshte.ir

سامانه اظهار ارز مسافر در گمرک فرودگاه امام راه اندازی شد

جستجو
چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱:۲۶:۳۳
۱۴۰۰/۳/۱۹ چهارشنبه
(0)
(0)
سامانه اظهار ارز مسافر در گمرک فرودگاه امام راه اندازی شد
سامانه اظهار ارز مسافر در گمرک فرودگاه امام راه اندازی شد


شهرنوشت- به گزارش گمرک؛ غلامرضا صفاری طاهری، مدیر کل گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در جلسه مشترک با معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران، حسابرس کل دیوان محاسبات و معاونان گمرک فرودگاه امام (ره) اظهار کرد: بر اساس تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سامانه اظهار ارز مسافر به منظور ساماندهی و کنترل ورود و خروج ارز توسط مسافران راه اندازی شد و مسافران در هنگام ورود و یا خروج از کشور موظف هستند ارز همراه خود را به بخش مسافری گمرک اظهار کنند.

 

وی اضافه کرد: علاوه بر راه اندازی این سامانه، تصمیم دیگر ستاد، اضافه شدن دستگاه‌‌‌‌‌های شبه تلفن همراه (موبایل واره)، برای رجیستری است که مقدمات آن فراهم شده است که با تصمیم ستاد و تعامل اعضاء و همکاری گمرک، زمان و ساز و کار اجرایی شدن این تصمیم در دست بررسی است تا به زودی در مبادی ورودی کشور عملیاتی شود.


صفاری طاهری، در این نشست، ضمن تشریح عملکرد و اقدامات انجام شده در گمرک فرودگاه امام گفت: باوجود شیوع ویروس منحوس کرونا و محدودیت‌‌‌‌‌های ناشی از آن و کاهش بیش از ۸۰ درصدی میزان پرواز‌ها در سال گذشته، خدمت رسانی مستمر به مسافران و صاحبان کالا ادامه داشته و درآمد این اداره کل در سال ۱۳۹۹ با ورود فوری دارو‌‌‌‌‌های مورد نیاز و اقلام مربوط به مقابله با فراگیری کرونا، رشدی ۱۲ درصدی داشته است که این میزان رشد در دو ماهه اول سال جاری با افزایش پرواز‌‌‌‌‌های تجاری و مسافری به ۵۲ درصد رسیده است که اقلام دارویی و قطعات حد واسط تولید، از جمله مهم‌ترین اقلام وارداتی این گمرگ بوده که همواره بعنوان مرکز اورژانس سازمان گمرک ایران، در کوتاهترین زمان ممکن، ترخیص و در اختیار صاحبان کالا قرار گرفته است.

 

وی افزود: ترخیص فوری و مستمر نزدیک به ۶ میلیون دوز واکسن کرونا و قطعات و دستگاه‌‌‌‌‌های تولید واکسن از گمرک فرودگاه در بازه زمانی مورد نظر، نشان از زحمات بی وقفه کارکنان خدوم این گمرک در شرایط سخت کرونا دارد.

مدیر کل گمرک فرودگاه امام در ادامه گفت: با توسعه شهر فرودگاهی و آغاز به کار منطقه آزاد، بهره گیری از ظرفیت‌‌‌‌‌های تجاری و حمل و نقل چند وجهی در کشور افزایش می‌یابد و وظایف گمرک این فرودگاه نیز افزایش چشم گیری می‌یابد که باید متناسب با آن ابزار‌ها و امکانات لازم در اختیار قرار گیرد.

صفاری افزود: گمرکات در دنیا علاوه بر اجرای حاکمیت و اعمال اقدامات کنترلی، تسهیلگر تجارت نیز هستند و انعقاد موافقت نامه تسهیل تجارت (TFA) بین سازمان جهانی گمرک و سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۱۳ میلادی تاکید بر این موضوع دارد، بنابراین همکاری دستگاه‌ها و سازمان‌‌‌‌‌های دخیل در حوزه تجارت خارجی با محوریت گمرک می‌تواند در ایفای این دونقش، در سریعترین زمان ممکن موثر باشد بنابراین طرح برخی موضوعات توسط برخی دستگاه‌ها در استقرار در ستاد گمرک، خارج از وظیفه تسهیلگری تجاری و هم خارج از اختیار قانونی آن دستگاه‌ها است.

وی ادامه داد: در بخش مسافری با یکصد نفر از همکاران، ظرفیت کنترل ۱۵ هزار مسافر در روز‌‌‌‌‌های عادی و در روز‌‌‌‌‌های ویژه تا ۵۰ هزار نفر را دارند که با تلاش شبانه روزی و مجاهدانه همکاران صورت می‌گیرد.

احمد ذاکری، معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران نیز گفت: خدمت رسانی در گمرک فرودگاه امام که یکی از گمرکات مهم کشور محسوب می‌شود و با توجه به پوشش همه رویه‌‌‌‌‌های گمرکی به علاوه رویه‌‌‌‌‌های خاصی نظیر حمل سریع، ترخیص محموله‌‌‌‌‌های دیپلماتیک و امانات پستی سراسر کشور و ... همیشه با ریسک بالایی مواجه بوده است و سختی‌‌‌‌‌های خاص خود را دارد، از این رو ایجاب می‌کند سازمان گمرک در کنار سایر سازمان‌‌‌‌‌های همجوار، تعاملی مثبت و سازنده در زمینه ترخیص کالا و ارایه تسهیلات به تجار و صاحبان کالا داشته باشد.

ذاکری افزود: انتظار گمرک از دیوان محاسبات این است که ضمن انجام وظایف خود، کمک کننده این دستگاه حاکمیتی و اجرایی باشند تا وظایف گسترده و پیچیده مزبور به نحو احسن انجام شود. سرشار، حسابرس کل دیوان محاسبات کشور گفت: اقدامات گمرک فرودگاه در اعمال همه رویه‌‌‌‌‌های گمرکی موثر و قابل توجه است و رفع و اصلاح فوری برخی موانع و مشکلات موجود باید در دستور کار قرار گیرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر