menusearch
shahrneveshte.ir

سازوکارهاي بهبود بهره‌وري و صرفه جويي در مصرف آب در شهرک‌ها و نواحي صنعتي کشور

جستجو
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۹:۳۳
۱۳۹۹/۱۲/۱۸ دوشنبه
(0)
(0)
سازوکارهاي بهبود بهره‌وري و صرفه جويي در مصرف آب در شهرک‌ها و نواحي صنعتي کشور
سازوکارهاي بهبود بهره‌وري و صرفه جويي در مصرف آب در شهرک‌ها و نواحي صنعتي کشور

 

شهرنوشت- معاون فني سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌‌‌های صنعتی ایران با توجه به محدوديت هاي موجود در زمينه تأمين آب مورد نياز واحدهاي مستقر در شهرک ها و نواحي صنعتي و ضرورت اعمال مديريت در اين بخش در جهت ارتقاء بهره وري، الزامات مربوطه را براي اجرا به شرکت شهرک هاي صنعتي استان ها ابلاغ کرد.

 

به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌‌‌های صنعتی ایران، فتحعلي محمدزاده با توجه به محدوديت هاي موجود در زمينه تأمين آب مورد نياز واحدهاي مستقر در شهرک ها و نواحي صنعتي و ضرورت اعمال مديريت در اين بخش در جهت ارتقاء بهره وري، الزامات مربوطه را براي اجرا به شرکت شهرک هاي صنعتي استان ها ابلاغ کرد.

محور سازوکارهاي بهبود بهره وري و صرفه جويي در مصرف آب در شهرک ها و نواحي صنعتي کشور به اين شرح مي باشد:

1- به منظور پايش دقيق و پيوسته مصرف آب و همچنين اتخاذ تصميمات و راهکارهاي مناسب مديريت مصرف آب، ضرورت دارد نسبت به تشکيل "کميته ساماندهي مديريت آب شرکت استاني" با رياست مديرعامل هر شرکت و با حضور معاون فني (به عنوان دبير جلسات)، معاون برنامه ريزي، مديران شهرک ها و نواحي صنعتي و مديران شرکت هاي خدماتي (حسب نياز)، اقدام و اقدامات مربوطه به صورت مستند در پايان هر ماه به معاونت فني سازمان گزارش شود.

2- با تهيه چک ليست مناسب، تأسيسات عمومي مربوطه به صورت دوره اي بازديد ميداني شده و لوازم و تجهيزات نصب شده به لحاظ صحت عملکرد کنترل شده و با رعايت اولويت ها حسب ضرورت و در کوتاه مدت نسبت به اصلاح تأسيسات آب فرسوده اقدام شود.

3- به منظور کنترل ميزان هدر رفت و بهبود وضعيت تراز آب، ضرورت دارد براي تمامي انشعابات آب موجود در شبکه هاي توزيع آب (نظير انشعابات فضاي سبز، واحدهاي خدماتي، ساختمان هاي تحت مديريت و مالکيت و ...) نيز کنتور حجمي به کارگيري شود.

4- با اولويت شهرک ها و نواحي صنعتي داراي تنش آبي، نسبت به اجراي عمليات نشت يابي بر روي خطوط لوله هاي زيرزميني و انشعابات آب و همچنين تهيه طرح هاي سازگاري با کم آبي اقدام شود.

5- با توجه به محدوديت هاي آبي لازم است تمامي انشعابات غيرمجاز شناسايي شده و نسبت به قطع آن اقدام شود. همچنين تمامي واحدهاي فاقد کنتور يا واحدهايي که کنتور‌ آنها عدد صفر را ثبت مي کند، واحدهاي داراي کنتور غيرقابل قرائت و ناسالم و يا واحدهايي که کنتور‌ آنها به طور صحيح نصب نشده نيز شناسايي و نسبت به بهبود وضعيت و رفع مشکل فني‌ آنها اقدام شود.

6- به منظور ايجاد حساسيت لازم براي صرفه جويي در مصرف آب، با چاپ و نصب بنرهاي تبليغاتي مؤثر و همچنين چاپ و توزيع بروشورهاي مناسب (که تبيين کننده وضعيت موجود آب در مناطق مختلف کشور باشد) و ساير روش هاي متداول، نسبت به ارتقاء سطح مشارکت همگاني و افزايش آگاهي هاي عمومي اقدام لازم صورت پذيرد.

7- با انجام عمليات فشار سنجي و اصلاح شرايط هيدروليکي در اسرع وقت طرح خطوط انتقال، مخازن ذخيره و شبکه هاي توزيع آب به لحاظ رعايت حدود فشار و سرعت مناسب (تأمين فشار آب به صورت يکسان در تمام شبکه) و همچنين انتخاب درست حجم مخازن ذخيره و به کارگيري لوله ها و شيرآلات مورد نياز مورد بازنگري قرار گرفته و حسب نياز با قيد فوريت و با اولويت مناطق داراي تنش آبي، نسبت به اعمال اصلاحات فني مورد نياز اقدام شود.

8- در زمان اجراي پروژه هاي مربوطه، علاوه بر نظارت صحيح، از مصالح و اجناس مرغوب و باکيفيت استفاده شده و در اين زمينه به کارگيري تجهيزات نوين (نظير نصب سيستم هاي تله متري و کنترل از راه دور و همچنين به کارگيري کنتورهاي هوشمند لاگر دار) مد نظر قرار گيرد. در اين زمينه براي به روز سازي تجهيزات اندازه گيري و کنترل شبکه هاي توزيع مي توان در قالب طرح هاي مشارکتي، استفاده از ظرفيت بخش غيردولتي را مد نظر قرار داد.

9- به لحاظ صرفه جويي در مصرف آب فضاي سبز، مي بايستي آبياري فضاي سبز در زمان مناسب صورت پذيرد. همچنين لازم است در ايجاد يا واکاري فضاي سبز از گونه هاي گياهي مقاوم به خشکي و کم آب بر استفاده شود. ضمناً طرح هاي زيباسازي و مبلمان شهري با رويکرد استفاده بهينه و صرفه جويي در مصرف آب در دستور کار قرار گرفته و براي آبياري فضاي سبز ضمن اجراي سيستم هاي نوين آبياري با رعايت اولويت ها نسبت به پيش بيني ايجاد شبکه آبياري فضاي سبز به صورت مستقل از شبکه آب صنعتي اقدام لازم صورت پذيرد. لازم است در شبکه هاي آب تزئيني (مانند فواره ها، آب نماها و ...) در اجرا از سيستم مدار بسته آب استفاده شود.

10- نسبت به بررسي کارآيي سيستم هاي آبياري تحت فشار فضاي سبز موجود به لحاظ کنترل آبدهي و ميزان مصرف با توجه به نوع درختان و انتخاب قطره چکان هاي مناسب اقدام لازم معمول شود.

11- با اتخاذ تدابير مناسب و مؤثر، نسبت به کنترل صحت عملکرد شيرهاي آتش نشاني (هيدرانت) و جلوگيري از برداشت غيرمجاز آب از اين شيرها اقدام شود.

12- با اولويت شهرک ها و نواحي صنعتي تقاضا محور و داراي تنش آبي، نسبت به شناسايي مشترکان پرمصرف آب اقدام و خدمات مشاوره اي لازم براي اعمال مديريت مصرف و صرفه جويي در مصرف آب انجام شود.

13- با رعايت قوانين و مقررات مربوطه براي مصارف آب بيش از ظرفيت قراردادي نسبت به اجراي الگوي پلکاني اخذ تعرفه آب بهاء بالاتر براي مصارف بيش از ظرفيت قراردادي واحدها اقدام شود.

14- با هدف اعمال مديريت مناسب بر مصرف آب، لازم است از تاريخ ابلاغ اين نامه براي تمامي مشترکان جديد آب در شهرک ها و نواحي صنعتي، کنتورهاي حجمي آب با دقت و کيفيت بالا و به روز تهيه و نسبت به نصب و به کارگيري آن اقدام شود.

15- به منظور اعمال مديريت يکپارچه و صحيح در زمينه مصرف آب، ضرورت دارد از تاريخ ابلاغ اين بخشنامه هرگونه واگذاري و يا اصلاح سايز انشعابات آب واحدهاي مستقر در شهرک ها و نواحي صنعتي در کميته ساماندهي مديريت منابع آب شرکت استاني طرح و پس از بررسي و تصويب آن برابر نياز واقعي متقاضي اقدام شود.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر