menusearch
shahrneveshte.ir

زوجین دریافت وام ازدواج را به سال بعد موکول نکنند

جستجو
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ | ۰:۸:۱۶
۱۳۹۹/۱۱/۱۵ چهارشنبه
(0)
(0)
زوجین دریافت وام ازدواج را به سال بعد موکول نکنند
زوجین دریافت وام ازدواج را به سال بعد موکول نکنند

 

شهرنوشت- محمد مهدی تندگویان در نشست ارایه گزارش عملکرد در دهه فجر و با تبریک فرا رسیدن این دهه و روز زن، اظهار کرد: پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی به دختران کمتر از ۲۳ سال و پسران کمتر از ۲۵ سال پیشنهاد مجلس است، در این پیشنهاد از حوزه جوانان به عنوان حوزه ای که در این زمینه فعالیت کرده نظر کارشناسی اخذ نشده است.


وی ادامه داد: اگر مجلس در این زمینه کار کارشناسی و تحقیقی بر مایه مطالعات انجام داده است می‌تواند آن را مطرح کند تا روشن شود علت تبعیض در پرداخت وام ازدواج چیست. معمولا به صورت عرف دختری که در سن ۲۳ سالگی ازدواج کند همسرش حدودا شش سالی با او اختلاف سنی دارد، بنابراین بر چه اساس همسر او باید ۷۰ میلیون وام دریافت کند و او ۱۰۰ میلیون؟ تومان دریافتی داشته باشد.

 

پیشنهاد عدم پرداخت وام ازدواج به بالای ۵۰ ساله ها


تندگویان افزود: از جمله مباحث اساسی مطرح شده توسط این معاونت پیشنهاد عدم پرداخت وام ازدواج به بالای ۵۰ ساله ها بود چراکه عموما چنین پرداختی در راستای افزایش جمعیت و فرزندآوری نیست. هر ساله حدود ۱۳ هزار دریافت کننده وام ازدواج در رده سنی بالای ۵۰ سال داشته ایم بنابراین لزوم تدوین دستورالعمل ویژه در این زمینه احساس می‌شود.

 

نگرانی از بهره برداری از وام ازدواج در مسایلی به جز تشکیل خانواده

 

تندگویان گفت: نگرانی بنده از عدم نظارت پس از دریافت وام ازدواج و بهره برداری از وام ازدواج در سایر موضوعات به جز ازدواج و تشکیل خانواده است. بحث ما کودک همسری نیست، بنده حامی ازدواج در سنین پایین هستم اما نیاز است دستورالعملی برای جلوگیری از انحرافات پرداخت تدوین شود.


وی معتقد است: وقتی تا سن ۱۸ سال امکان ورود به بازار اشتغال و افتتاح حساب وجود ندارد بنابراین لازم است دستورالعملی برای نظارت در دریافت ایجاد شود تا حقی از کسی ضایع نشود. ریس جمهوری به بانک مرکزی دستور تدوین این دستورالعمل را داده اند اما این کارگروه هنوز شکل نگرفته است.


معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس این موضوع را مطرح می‌کنند که درصد انحرافات دریافت وام ازدواج به قدری نیست که اصل موضوع پرداخت زیر سوال رود اما بنده می‌گویم هرچقدر رقم وام ازدواج افزایش یابد به علت ایجاد امکان دریافت تسهیلات خوب، امکان انحرافات ناشی از آن نیز افزایش می‌یابد. حتی اگر درصد کمی برای این انحرافات در نطر بگیریم اماهمین درصد کم از مجموع ۴۵۰ هزار میلیارد ریال، مبلغ قابل توجهی از منابع عمومی این کشور را شامل می‌شود.

 

نمایندگان بر چه اساسی تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج را مطرح کردند؟


وی همچنین درباره تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج این را هم گفت که تورم سن نمی‌شناسد و باید نمایندگان مجلس در ارایه پیشنهادات خود تحقیقات و مطالعاتی را انجام دهند، همچنین اگر در این زمینه کار تحقیقی انجام شده خوب است برا رفع مسایل مطرح شده آن را بیان کنند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر