menusearch
shahrneveshte.ir

رمزارزهایی که نباید بخرید

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۵:۲۴:۷
۱۴۰۰/۲/۲۱ سه شنبه
(0)
(0)
رمزارزهایی که نباید بخرید
رمزارزهایی که نباید بخرید

 

شهرنوشت- بازار رمزارزها این روزها بسیار داغ شده و به نظر می‌رسد بخشی از سرمایه مردم در ایران هم به سمت ارز‌‌‌‌های دیجیتالی رفته است. البته موضوع استخراج بیت کوین پیش از این هم مطرح بود، اما اکنون خرید و فروش این رمزارز به عنوان روشی برای سرمایه گذاری باب شده و این موضوع واکنش مسوولان را هم به دنبال داشته است که معتقدند رمزارزها بازار پرنوسانی دارند و نه تنها تضمینی برای ادامه روند صعودی آنها نیست، بلکه منجر به خروج ارز از کشور می‌شوند.


این روزها بیشتر مردم با بازار‌‌‌‌های مالی از جمله بازار بورس، بورس کالا و ارز‌‌‌‌های دیجیتال آشنا هستند. به اعتقاد کارشناسان از سوی دیگر ارز‌‌‌‌های دیجیتال با توجه به ماهیتی که دارند و از آنجایی که برخی ارزها تحت کنترل دولت ها نیست و بیشتر ارزها هم در کنترل دولت‌‌‌‌های خارجی هستند که در ایران هیچگونه نظارتی بر آنها وجود ندارد، احتمال کلاهبرداری بیشتری را فراهم می‌کنند. این روزها که قیمت بیت کوین هم افزایش یافته، بازار را برای کلاهبرداری گرمتر کرده است.


در این شرایط، در فضای مجازی و به خصوص کانال ها و گروه‌‌‌‌های شبکه‌‌‌‌های اجتماعی شاهد تبلیغ فروش ارز با قیمت کمتر هستیم و مجرمان سایبری در این ترفند، با تبلیغ ارز به قیمت کمتر از بازار به دنبال کلاه برداری هستند. احتمال گرفتار شدن در دام فیشینگ، یکی از موارد مجرمانه در معاملات ارزی در بستر فضای مجازی است.


مجرمان سایبری با تبلیغات فراوان ارز ارزان در کانال ها و گروه‌‌‌‌های شبکه‌‌‌‌های اجتماعی شهروندان را ترغیب به واریز بیعانه یا وجه برای خرید ارز می‌کنند و پس از دریافت بیعانه یا وجه، دیگر پاسخگوی مشتری نخواهند بود. در این شرایط همچنین احتمال فروش ارز‌‌‌‌های تقلبی دور از انتظار نیست و تنها در این خرید سرمایه شهروندان به سرقت رفته، بلکه به همراه داشتن این ارز‌‌‌‌های تقلبی خصوصاً در کشور دیگر می‌تواند برای‌ آنها دردسرآفرین باشد.


هجوم مردم به یک کالا و خدمت، منجر به بالا رفتن قیمت و کلاهبرداری می‌شود. کلاهبرداران در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی و کانال ها اعلام می‌کنند که بیت کوین شما را با قیمت بالاتری خریداری می‌کنند و یا با قیمت پایین تر می‌فروشند؛ در هر دو حالت احتمال کلاهبرداری به شدت زیاد است. بسیاری از افراد، فریب این کلاهبرداری ها را می‌خورند و پول را انتقال می‌دهند، اما ارزی دریافت نمی‌کنند و کلاهبردار هم این پول را با روش‌‌‌‌های مختلف از سیستم مالی کشور خارج می‌کند.


بنابراین از سوی کارشناسان توصیه می‌شود کاربران در مواجهه با تبلیغات صفحات اجتماعی و صرافی هایی که هزینه هایی پایین تر از هزینه‌‌‌‌های موجود در سایت‌‌‌‌های معتبر ارائه می‌کنند، فریب این قیمت‌‌‌‌های پایین را نخورند و همچنین هنگام فرآیند خرید و فروش هم، موارد احتیاطی لازم را رعایت کنند تا متضرر نشوند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار