menusearch
shahrneveshte.ir

خسارت روزانه ۵۰۰۰ میلیاردی اصناف از محدودیت‌‌‌‌‌های کرونایی

جستجو
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۶:۵۸
۱۴۰۰/۲/۱۵ چهارشنبه
(0)
(0)
خسارت روزانه ۵۰۰۰ میلیاردی اصناف از محدودیت‌‌‌‌‌های کرونایی
خسارت روزانه ۵۰۰۰ میلیاردی اصناف از محدودیت‌‌‌‌‌های کرونایی

 

شهرنوشت- محمدباقر مجتبایی دبیرکل اتاق اصناف در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد صنفی در گروه ۱، یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد در گروه ۲ و حدود ۳۰ هزار واحد در گروه ۳ و ۴ هستند. بنابراین اتاق اصناف پیشنهاد داده گروه ۲ در شهر‌‌‌‌های قرمز مجاز به فعالیت باشند. اما این موضوع باید همزمان با قول اتحادیه‌‌‌‌های صنفی برای تشدید نظارت ها و هماهنگی با ستاد کرونا باشد.

 

وی همچنین از کاهش فروش ۵۰ هزار میلیارد تومانی واحد‌‌‌‌های صنفی در دو هفته تعطیلات آذر ماه سال قبل خبر داد و گفت: در مدت یاد شده ۸۹۳ هزار فقره چک اصناف به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان برگشت خورد. اگر بعد خانوار را ۳.۸ در نظر بگیریم بیش از سه میلیون نفر از این وضعیت اسیب دیدند. بسیاری از این خسارت ها از سود نیست بلکه از هزینه‌‌‌‌های جاری مثل اجاره است. از طرف دیگر خیلی از واحد‌‌‌‌های صنفی نوپا هستند و پس اندازی ندارند، بنابراین در شرایط فعلی تحت فشار هستند.

 

مجتبایی با اشاره به نبود حمایت‌‌‌‌های دولتی در شرایط محدودیت، تصریح کرد: سه مصوبه اخیر هم جزو کم ترین پیشنهادات اتاق اصناف بود. برای مثال همین فرصت برگشت نخوردن چک ها کافی نیست و باید حداقل ۴۰ روز در نظر گرفته می‌شد. چراکه واحد صنفی بعد از ۲۰ روز بسته بودن وضعیت خوبی ندارد.

 

به گفته وی محاسبات نشان می‌دهد طی محدودیت‌‌‌‌های هفته‌‌‌‌های اخیر نیز اصناف روزانه ۵ هزار میلیارد تومان کاهش فروش دارند. این در حالی است که شاغلان در بخش مشاغل کوچک و متوسط با خانواده هایشان حدود ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شوند که باید در این شرایط اوضاع‌ آنها را درک کرد. این وضعیت به کل اقتصاد مربوط است و حتی توان مردم برای دریافت خدمات درمانی کاهش پیدا می‌کند.

 

سهم صنوف در شیوع کرونا ۱۵ درصد است

 

دبیرکل اتاق اصناف همچنین خواهان انعطاف بیشتر در بحث تعطیلی مشاغل شد و گفت: پیشنهاد ما این است که با تلفیقی از واکسن زدن و حمایت و رعایت حداکثری پروتکل ها و مسئولیت پذیری و نظارت بیشتر، بخش عمده اصناف را از حکم کلی تعطیلی خارج کرد. نقش صنوف از شیوع ویروس کرونا کمتر از ۱۵ درصد است و سهم حمل و نقل عمومی خیلی بیشتر است.

 

به گفته وی در فروردین ماه ۵۶۰ هزار بازرسی انجام شده و حدود ۵۳۰۰ واحد صنفی متخلف پلمب شدند.

 

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران نیز در این برنامه نسبت به جهش ویروس هشدار داد و گفت که نباید احتمال جهش ویروس را نادیده گرفت و اگر این اتفاق بیفتد شرایط از آنچه وجود دارد سخت تر خواهد شد. پیشنهاد اصناف باید کارشناسی و در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی و مصوب شود. لازم است اثرات مثبت و منفی این تصمیم مورد نظر قرار گیرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر