menusearch
shahrneveshte.ir

خرید واکسن آسترازنکا به جای مطالبات برق و گاز از عراق

جستجو
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۳۹:۲۱
۱۴۰۰/۲/۱۲ یکشنبه
(0)
(0)
خرید واکسن آسترازنکا به جای مطالبات برق و گاز از عراق
خرید واکسن آسترازنکا به جای مطالبات برق و گاز از عراق

 

شهرنوشت- رضا اردکانیان وزیر نیرو در دیدار با ماجد مهدی حنتوش وزیر برق جمهوری عراق دیدار کردند، در این دیدار دو طرف پیشنهاداتی در رابطه با همکاری‌‌‌‌های برقی دو کشور در زمینه‌‌‌‌های همچون تعمیرات ترانس ها و کاهش تلفات شبکه توزیع برق عراق بحث و تبادل نظر کردند.

در ادامه این دیدار اردکانیان یکی از مهم ترین تصمیمات را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌‌‌‌های اقتصادی ایران و عراق با مشارکت فعال سازمان‌‌‌‌های دولتی و بخش خصوصی دو کشور در تهران در سال گذشته ارزیابی کرد و افزود: ما به دلیل ارتباط با کشور‌‌‌‌های همسایه صادرات و واردات انرژی داریم و همواره تلاش کردیم که شرایط عراق را در نظر بگیریم.

او افزود: در مقایسه با بخش گاز مطالبه بخش برق عدد کمتری است و طرف عراقی بیان کرده است که به زودی این مطالبه را پرداخت می‌کند، که دولت ایران هم ۱.۵ میلیون دلار برای خرید واکسن در نظر گرفته است و این اقدامات از سوی بانک مرکزی و وزارت بهداشت انجام خواهد شد.

اردکانیان در خصوص صادرات انرژی در تابستان گفت: ما امسال ۵۰ درصد نسبت به سال قبل دچار کم بارشی هستیم و علاوه برمشکل آب، برق هم مشکل ساز می‌شود.

متعهد به تامین آب و برق داخل کشور هستیم

اردکانیان اضافه کرد: از مدتی قبل برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا با توجه به اولویت ها بتوانیم آب و برق را در داخل کشور فراهم کنیم و ما متعهد هستیم بتوانیم آب و برق داخل کشور را فراهم کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی خوبی در خارج کشور از جمله عراق است، افزود: وزارت بهداشت کشور با رعایت مجموعه ملاحظاتی که هست درصدد خرید دوز مورد نیاز واکسن کرونا از شرکت اروپایی است و هزینه آن از محل این منابع مالی پرداخت خواهد شد.

 

اردکانیان بیان کرد: ظرفیت‌‌‌‌های برقی نصب شده کشور ۸۵ هزار مگاوات است، طبق قرار داد با وزارت عراق، صادرات یک هزار و ۳۰۰ مگاوات است و این قرارداد بر اساس فرمولی است که قیمت انرژی به یورو به شرکت توانیر باید پرداخت شود.

 

وزیر نیرو در مورد صادرات برق و گاز به عراق و حساب‌‌‌‌های فیمابین گفت: با وجود محدودیت هایی که در این خصوص وجود دارد؛ خوشبختانه وزارت برق عراق و مقامات این کشور موفق شدند بخش قابل توجهی از مطالبات شرکت توانیر و بخشی از مطالبات شرکت ملی گاز را پرداخت کنند.

 

اردکانیان بیان کرد: متاسفانه میزان تلفات برق عراق حدود ۵۰ درصد است و طبق مکاتبه ای که با این کشور داشته ایم، می‌توانیم این تلفات را ۲۰ درصد کاهش دهیم، ما آمادگی داریم از همه توان فنی و مهندسی استفاده کنیم.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه یک ماه پیش دستور تامین ارز واکسن از نقاط مختلف دنیا به وزارت نیرو داده شده است، گفت: در این زمینه هم صحبت هایی انجام شده است، البته برای تامین این ارز در تماس مستقیم با بانک تجارت عراق هستیم که باید ترتیبی داده شود که بخشی از این مقدمات در تهران، بخشی در بغداد و مابقی نیز در مسکو اتفاق خواهد افتاد، البته قرارداد برای این کار تنظیم شده و انتظار ما این است که اولین پرداخت ها به زودی انجام شود.

 

وزیر نیرو بیان کرد: قرارداد هایی برای تامین دو میلیون دوز واکسن و در مرحله بعدی نیز ۶۰ میلیون دوز واکسن بسته شده که البته ما باید مسائل مالی را در این زمینه به موقع حل کنیم تا هیچ وقفه و اختلالی برای برنامه ریزی‌‌‌‌های انجام شده و تامین واکسن‌‌‌‌های مورد تایید وزارت بهداشت پیش نیاید.

 

اردکانیان افزود: علاوه بر مسکو مسیر‌‌‌‌های دیگری هم وجود دارد که ما‌ آنها را دنبال می‌کنیم البته سختی کار برای واردات واکسن برداشتن اولین قدم است که در حال حاضر مسیر باز شده و ما در گام‌‌‌‌های آخر هستیم.

 

او با بیان اینکه عراقی ها متعهد به پرداخت بدهی‌‌‌‌های خود به بخش گاز و برق ایران هستند، گفت: ما یک و نیم میلیارد دلار هزینه برای واردات واکسن با تایید وزارت بهداشت در نظر گرفته ایم که لازم است این مبلغ از طریق بانک مرکزی تامین شود که در این راستا روسای کمیسیون اقتصادی ایران و عراق در هر جایی که منابع مالی وجود دارد آن را پیگیری خواهند کرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار