menusearch
shahrneveshte.ir

جزئیات طرح دولت رئیسی برای جذب دلار‌‌‌‌‌های خانگی

جستجو
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۸:۴۱
۱۴۰۰/۴/۲ چهارشنبه
(0)
(0)
جزئیات طرح دولت رئیسی برای جذب دلار‌‌‌‌‌های خانگی
جزئیات طرح دولت رئیسی برای جذب دلار‌‌‌‌‌های خانگی

شهرنوشت- طرح دولت رئیسی برای ارز‌‌‌‌‌های دپو شده یکی دیگر از وعده‌‌‌‌‌های و راهکار‌‌‌‌‌های اقتصادی دولت سیزدهم ایجاد صندوق سرمایه گذاری ارزی است. با ایجاد این صندوق مردم دارایی خود را به صورت ارز داخل این صندوق‌ها سرمایه کذاری می‌کنند و این نهاد‌ها نیز با استفاده از همین منابع اقدام به سرمایه گذاری در تجارت خارجی به شکل ارزی کنند.
دولت سیزدهم بنا دارد تا با ایجاد صندوق سرمایه گذاری ارزی، ارز‌‌‌‌‌های خانگی مردم را جذب این صندوق کند و سرمایه گذاری در این صندوق جایگزین سپرده ارزی شود. در واقع این طرح برای جذب دلار‌‌‌‌‌های خانگی است.

به گزارش اقتصادنیوز، ستاد ابراهیم رئیسی، رئیس دولت آینده در تارنمای او اقدام به راه اندازی صفحه‌ای در قالب نقشه راه اقتصادی دولت سیزدهم کرده است. در این صفحه ۵۷ ویدئو در بازه ۳۰ ثانیه تا ۳ دقیقه منتشر کرده است. در این وئدیو‌ها به راهکار‌‌‌‌‌های موجود برای حل چالش‌‌‌‌‌های اقتصادی ایران پرداخته است.

در این ویدئو‌ها سید رضا فاطمی امین معاون سابق وزارت صمت و از مشاورین اقتصادی آستان قدس رضوی به تشریح راهکار‌‌‌‌‌های در نظر گرفته شده از سوی دولت آقای رئیسی برای اقتصاد ایران می‌پردازد. در این گزارش به انعکاس ۷ مورد از مهم‌ترین این ۵۷ مورد پرداخته ایم موارد منعکس شده عبارتند از تورم، اشتغال زایی، کسری بودجه، معضل کارگران و کارفرمایان، مسکن، سرمایه گذاری ارزی و دلاریزه شدن اقتصاد.

این گزارش متن پیاده شده چالش ها، آسیب شناسی و راهکار ارائه شده از سوی رضا فاطمی امین است که سایت کمیته اقتصادی شورای هماهنگی ستاد‌‌‌‌‌های مردمی سید ابراهیم رئیسی در سایت پایگاه اطلاع رسانی به نام او قرار داده است.

حل تورم مسئله‌ای پیچیده نیست!
از منظر تیم اقتصادی رئیسی معضل تورم در ایران به چهار دلیل رخ داده است؛ دلالی در نظام توزیع، رشد نقدینگی، کند بودن تولید و رشد نرخ ارز. فاطمی امین اعتقاد دارد: مورد اول را میتوان در زمره علل بیرونی و سه مورد بعدی را در زمره علل بیرونی قرار دارد. راهکار‌‌‌‌‌های ارائه شده از سوی فاطمی امین در قالب نقشه راه اقتصادی دولت رئیسی برای حل مسئله تورم در چهار مورد دسته بندی شده است؛ اختلالات در توزیع را میتوان با مالیات بر سود و تنظیم بازار، رشد نقدینگی را با جلوگیری از سوداگری بانک ها، و جلوگیری از کاهش نرخ ارز با افزایش صادرات.

حل مسئله تورم از دیدگاه تیم اقتصادی رئیسی مسئله‌ای پیچیده نیست و رسیدن به تورم تک رقمی در طول سه سال اول ممکن است، چراکه حل تورم با مسائل دیگر به طور زنجیره وار در ارتباط است. به عنوان مثال چنانچه تولید افزایش کند باعث کاهش نرخ تورم خواهد شد و از سویی نیز افزایش تولید باعث افزایش صادرات می‌شود.

ایجاد اشتغال ۴ میلیونی عجیب نیست
ایجاد ۴ میلیون شغل از برنامه‌‌‌‌‌های اصلی رئیسی است. راهکار ایشان برای رسیدن به این امر فعال کردن ظرفیت‌‌‌‌‌های خالی اقتصادی است تا از این طریق اشتغال زایی صورت گیرد. به بخش‌هایی در راهکار ایشان اشاره شده که عبارت است از صنایع دستی، لوازم خانگی، فضای مجازی و صنعت خودرو.

به نظر تیم اقتصادی رئیس دولت آینده ایجاد ۴ میلیون شغل عجیب نیست و این طرح راحت الوصول است. همچنین در این طرح اشتغال زایی برای فرودستان و قشر تحصیل کرده الویت ایجاد شده است تا بتوانند با شاغل شدن درآمد‌‌‌‌‌های خود را افزایش دهند.

صفر شدن کسری بودجه
کسری تراز عملیاتی در حال حاضر حدود ۵۰ درصد است، به بیان ساده‌تر درآمد‌‌‌‌‌های دولت تنها نیمی از هزینه هایش را پوشش می‌دهد و دولت برای جبران این کسری مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌شود. حال دولت جناب آقای رئیسی وعده داده است تا پایان چهار سال این کسری تراز عملیاتی بودجه را به صفر برساند.

راهکار تیم اقتصادی دولت بعدی نیز افزایش درامد‌‌‌‌‌های مالیاتی است. به گفته فاطمی نماینده اقتصادی جناب رئیسی ۴۵ درصد اقتصاد ایران مالیات نمی‌دهد و دولت می‌تواند با دریافت مالیات از این بخش مشکل کسری بودجه دولت را حل کند بنابراین کسری تراز عملیاتی بودجه راه حلی جز برقراری عدالت مالیاتی ندارد. با حل مشکل کسری بودجه دولت دیگر دست در جیب مردم نخواهد کرد.

حل معضل کارگران و کارفرمایان با هم
سال هاست که مسئله حداقل دستمزد هم برای کارگران و هم برای کارفرمایان به معضل جدی بدل شده است. به طوری که افزایش دستمزد به اندازه‌ای نیست که نرخ تورم را پوشش دهد، از سویی نیز کارفرمایان افزایش دستمزد‌ها را با توجه به شرایط رکود اقتصادی مخل تولید شان می‌دانند.

دولت رئیسی بنا دارد تا از سویی با افزایش حداقل دستمزد‌ها همراه با تورم، تأمین مسکن و تأمین هزینه‌‌‌‌‌های سلامت مشکل کارگران را حل کرده، از سویی نیز با کاهش نرخ تورم و رساندن نرخ مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد کارفرمایان را حمایت کند. همچنین دولت می‌خواهد از طریق نصف کردن بنگاه داری بانک‌ها و تنظیم نظام بانکی تأمین مالی برای بانک‌ها را ارزان کند.

دولت قرار نیست مسکن بسازد
ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی از طرح‌هایی است که دولت رئیسی وعده آن را داده است. به گفته تیم اقتصادی ایشان دولت قرار نیست خود بیل و کلنگ به دست شود و مسکن بسازد. بلکه همه عوامل برای این کار موجود و حاضر هستند و دولت قرار است نخ تسبیح این عوامل و هماهنگ کننده آن‌ها باشد.

دولت می‌تواند با حل تأمین مالی، هماهنگی شهرداری ها، هماهنگی بانک‌ها و هدایت کردن شرکت‌‌‌‌‌های تولید مصالح این وعده را عملی سازد. به طور کلی دولت بنا دارد تا در این میدان نقش حمایت، نظارت و هدایت را ایفا کند.

طرح دولت رئیسی برای ارز‌‌‌‌‌های دپو شده یکی دیگر از وعده‌‌‌‌‌های و راهکار‌‌‌‌‌های اقتصادی دولت سیزدهم ایجاد صندوق سرمایه گذاری ارزی است. با ایجاد این صندوق مردم دارایی خود را به صورت ارز داخل این صندوق‌ها سرمایه کذاری می‌کنند و این نهاد‌ها نیز با استفاده از همین منابع اقدام به سرمایه گذاری در تجارت خارجی به شکل ارزی کنند.

به بیان ساده‌تر با ایجاد این صندوق مردم در عوض سپرده گذاری‌‌‌‌‌های بانکی دارایی‌‌‌‌‌های خود را به شکل ارزی در حساب ارزی قرار می‌دهند. بر این اساس سودی که این صندوق‌ها به سرمایه گذاران یا مردم می‌دهند به صورت ارزی خواهد بود.

پرهیز از دلاریزه کردن اقتصاد
به گفته فاطمی شزطی شدن و بی ثباتی در اقتصاد ایران ناشی ناشی از وجود منافع برخی از گروه‌ها در کشور است. یک از راهکار‌‌‌‌‌های اقتصادی دولت رئیسی برای خروج از فضای شرطی اقتصاد، عدم دلاریزه کردن اقتصاد کشور است.

در برنامه‌‌‌‌‌های ایشان امده است که ما با دست خودمان اقدام به دلاری کردن اقتصاد کرده ایم. به عنوان مثال وزارت صمت طی بیانیه اعلام کرده است پایه قیمت فولاد بایستی ۸۰ درصد قیمت فولاد کشور‌‌‌‌‌های عضو سی آی اس باشد. از این طریق با نوسانات قیمت دلار ما در داخل نیز مجبور خوهیم بود تا قیمت فولاد را افزایش دهیم و یکی از هزار نتیجه افزایش ب‌‌‌‌های فولاد افزایش قیمت مسکن است. از نظر فاطمی مسیر دلار زدایی از اقتصاد ایران سهل الوصول است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار