menusearch
shahrneveshte.ir

ثبت واردات نفت آمریکا از ایران پس از 28 سال

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۶:۳۶:۴۳
۱۴۰۰/۳/۸ شنبه
(0)
(0)
ثبت واردات نفت آمریکا از ایران پس از 28 سال
ثبت واردات نفت آمریکا از ایران پس از 28 سال

 

شهرنوشت- آمار‌‌‌‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) فاش کرد: واشنگتن در دو سه ماهه گذشته علی رغم تحریم‌‌‌‌‌های خود علیه ایران، 2 بار از این کشور نفت و محصولات پتروشیمی خریده است.

 

بر اساس این سازمان آمریکایی، به نظر می‌رسد، واردات تخمینی 36 هزار بشکه در روز در اکتبر 2020 و 33 هزار بشکه در روز در مارس سال جاری، نخستین خریدهایی است که آمریکا از ایران حداقل از سال 1993 انجام داده است.

 

به گزارش فارس، یکی از این خریدها در ابتدای سه ماه پایانی دولت ترامپ و دیگری در سه ماهه ابتدایی دولت بایدن انجام شده است.

 

درحالی که تحریم‌‌‌‌‌های کنونی آمریکا هر کشوری را از واردات نفت ایران منع می‌کند، اداره اطاعات انرژی آمریکا، در مورد چگونگی واردات از ایران در گزارش خود توضیحی ارائه نداد.

 

آمریکا سابقه طولانی برای تحریم علیه ایران دارد که به سال 1984 باز می‌گردد، زمانی که فروش هرگونه سلاح و کمک به ایران را ممنوع کرد.

 

این نخستین خرید آمریکا پس از 28 سال از ایران است.

 

به گزارش فارس، باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا در سال 2012، با هدف صفر کردن فروش نفت ایران، موسسات مالی ایران را مورد تحریم قرار داد. اوباما در سال 2016، پس از توافق هسته ای، این تحریم‌ها را به صورت مقطعی و مشروط لغو کرد.

 

اما رئیس جمهور بعدی آمریکا یعنی دونالد ترامپ، در سال 2018 از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را شدت بخشید.

 

در حال حاضر، جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز از بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها سخن می‌گوید، اما عملا اقدام موثری انجام نداده است.

 

بعضی تحلیلگران معتقدند که این اتفاق نشان می‌دهد تحریم‌ها به تدریج در حال از دست دادن دادن کارایی خود هستند که سردمدار تحریم‌ها علیه ایران، خود پنهانی شروع به خرید نفت از ایران کرده است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار