menusearch
shahrneveshte.ir

توان صادرات به کشور‌‌‌‌‌های همسایه تا ۱۰۰ میلیارد دلار را داریم

جستجو
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۵:۵۸:۵۴
۱۳۹۹/۱۱/۲۹ چهارشنبه
(0)
(0)
توان صادرات به کشور‌‌‌‌‌های همسایه تا ۱۰۰ میلیارد دلار را داریم
توان صادرات به کشور‌‌‌‌‌های همسایه تا ۱۰۰ میلیارد دلار را داریم

 

شهرنوشت- هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان «تجارت منطقه ای؛ اولویت راهبردی» صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت آغاز شد. در سخنرانی افتتاحیه همایش، حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت، بیان کرد: چنانچه تمرکز تجارت کشور صرفا بر چند کشور همسایه باشد ریسک و خطر خاص خود را دارد، اما در حال حاضر چنین تمرکزی، راهکار و استراتژی مناسبی جهت افزودن توان صادراتی و تجارتی کشور است. ایران توانسته است سالانه ۵ تا ۷ درصد به توان صادراتی خود به کشو‌‌‌‌های همسایه اضافه کند تا جایی که بعد از فشار‌‌‌‌های اخیر آمریکا و خروج از برجام، این روند شدت بیشتری گرفت.

 

جهش تولید باید منجر به افزایش توان صادراتی کشور شود

 

او افزود: آمار‌‌‌‌های جهانی در سال ۲۰۱۹ نشان از آن دارد که کشور‌‌‌‌های همسایه ایران بالای ۱۰۰ میلیارد دلار واردات داشته اند که سهم ایران از آن به زیر ۲۰ درصد می‌رسد که باید طبق فرموده مقام معظم رهبری سهم ایران را حداقل به ۲۰ درصد از آن رساند.

 

زادبوم ادامه داد: جمهوری اسلامی باید با افزایش توان تولید خود و ضمن رونق بخشیدن و جهش تولید، آن را تبدیل به فرصت صادرات مؤثر در کشور‌‌‌‌های منطقه کند.

 

پاکستان پر ظرفیت ترین کشور برای تجارت ایران


رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه بیان کرد: کشور‌‌‌‌های امارات، ترکیه، روسیه و عربستان ۴ کشور عمده وارد کننده هستند که باید تعاملات خود را با آنان افزایش داد.

 

روسیه نیز از جمله کشور هایی در حوزه اوراسیا است که پتانسیل بسیار بالایی برای تعاملات خود با ایران دارد و به همین روی از جمله کشور هایی است که جمهوری اسلامی توانسته است تراز تجاری مثبتی با آن رقم بزند. اما با تمام این اوصاف، کشور پاکستان را می‌توان پر پتانسیل ترین کشور برای توسعه تجارت ایران نامید؛ چراکه بازار آن کاملا امکان ارتقا برای ایران را دارد.

 

توان صادرات ایران به کشور‌‌‌‌های همسایه تا ۱۰۰ میلیارد دلار


زادبوم ادامه داد: تحلیل‌‌‌‌های ما صرفا بر اساس آمار گذشته است و ظرفیت‌‌‌‌های امروز و فعلی در آن دیده نشده است. باید امروز دید چه بخشی را می‌توان به بازار وارداتی کشور‌‌‌‌های همسایه اضافه کرد که در آمار‌‌‌‌های گذشته دیده و لحاظ نشده است.

 

او تصریح کرد: امروز رقم صادرات کشور به کشور‌‌‌‌های همسایه ۲۴ میلیارد دلار است که چنانچه با این دید به آن نگاه شود، تا ۱۰۰ میلیارد دلار قابل افزایش است. به عنوان مثال، در حال حاضر صادرات برق ایران به پاکسان ۱۰۰ میلیون دلار است که تا ۵۰۰ میلیون قابل افزایش است. برای این مهم باید زیرساخت‌‌‌‌های انتقال برق به پاکستان مهیا شود.

 

غفلت از تجارت منطقه حذف از صحنه تعاملات بین المللی را به دنبال دارد

 

رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه تعاملات فرامرزی کشور ها باید توام با یک نظم و انضباط بین المللی هم باشد، گفت: این مهم نیازمند اشراف کامل و جامع بر قواعد بین المللی در حوزه تجارت بین المللی است.

 

او در پایان اظهار کرد: موضع ترانزیت از جمله مسائلی است که چنانچه از آن غفلت شود، از صحنه تعاملات بین المللی و منطقه ای حذف خواهیم شد. باید ترانزیتی طراحی شود که برای همسایگان مزیت ایجاد شود و منافعشان به منافع کشور گره بخورد. همچنین در موافقت نامه‌‌‌‌های تجاری باید تعادلی میان امتیازات برقرار شود تا روابط تجاری کشور استمرار داشته باشد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار