menusearch
shahrneveshte.ir

توان تولید ۶ و نیم میلیون بشکه نفت را داریم

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۵:۳:۳۴
۱۴۰۰/۳/۱۰ دوشنبه
(0)
(0)
توان تولید ۶ و نیم میلیون بشکه نفت را داریم
توان تولید ۶ و نیم میلیون بشکه نفت را داریم


شهرنوشت- امروز در مراسمی با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، تفاهم‌نامه‌‌‌‌‌های مطالعاتی توسعه میدان مشترک آزادگان بین شرکت ملی نفت ایران و پنج شرکت اکتشاف و تولید ایرانی امضا شد.


بیژن زنگنه وزیر نفت در این مراسم بیان کرد: در شرایطی قرار داریم که ناچاریم برای افزایش تولید، حتما فشار افزایی گاز داشته باشیم. این کار‌ها به افزایش اشتغال منجر می‌شود.

 

او افزود: کاری که در منطقه پارسیان انجام می‌شود، تضمین بسیار مهمی برای خوراک است و ۳.۳ میلیون تن خوراک اتان، پروپان و میعانات گازی برای منطقه پارسیان و عسلویه تولید می‌کند.

 

وزیر نفت ادامه داد: روی موضوع به کارگیری نیرو‌‌‌‌‌های بومی تاکید می‌کنم، اما برخی اصرار دارند که وقتی یک طرح تمام شد، تمام نیرو‌ها در بهره برداری آن مورد استفاده قرار بگیرند. این اصرار، سرمایه گذاری‌ها را متوقف می‌کند.

 

او گفت: تخصص نیرو‌ها در این دو بخش تفاوت دارد. برای این کار باید جریان سرمایه گذاری و توسعه را در کشور ادامه دار کنیم. وقتی کار تمام شد، باید کار جدیدی را آغاز کنیم.

 

زنگنه افزود: سرمایه گذاری‌‌‌‌‌های فعلی پاسخگوی نیاز نفت نیست. طرح‌هایی که اطراف منطقه پارسیان و کنگان برای افزایش تولید گاز داریم، یک طرح ضربتی است. ضربتی بودن یه معنای فکر نکردن نیست.

 

او بیان کرد: رشد مصرف گاز بسیار بالاتر از برآوردهاست در حالی که در مورد قیمت نمی‌توانیم کاری کنیم؛ بنابراین افزایش تولید گاز باید تسریع شود. مجوز‌‌‌‌‌های آن را از شورای اقتصاد میگیریم، اما دولت بعدی تصمیم می‌گیرد که کدام طرح را اجرا کند.

 

وزیر نفت در مورد میدان آزادگان گفت: تفاهم نامه امروز، برای این است شرکت‌ها که یک طرح و پیشنهاد برای عقد قرارداد بدهند. برای عقد قرارداد با این‌ها نیاز به ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه است.

 

او تاکید کرد: نباید با پول نفت یارانه و حقوق بدهیم، بلکه باید برای سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده شود.

 

او گفت: من اصرار داشتم که وجود شرکت‌‌‌‌‌های E&P، نیاز کشور است، اما برخی به نام انقلابی گری می‌گفتند که عاقبت گرگ زاده، گرگ شود یعنی این شرکت‌ها سبب حضور شرکت‌‌‌‌‌های خارجی مانند توتال و شل خواهند شد. در حالی که ما نیاز به انتقال دانش و فناوری از آن‌ها داشتیم.

 

زنگنه گفت: نطفه این بحث در جلسه شرکت‌ها با رهبری بسته شد. شرکت‌ها باید کار داشته باشند و نیاز به قرارداد توسعه‌ای دارد. این تخصصی است که خارجی‌ها بلد بودند و ما داریم یاد می‌گیرم که باید چکار کنیم.

 

او ادامه داد: این قرارداد‌‌‌‌‌های امروز باید همزمان پیش بروند یعنی توسعه آزادگان در سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی باید متعادل باشد. ظرفیت تولید میادین غرب کانون ۳۳۰ هزار بشکه افزایش یافته که کار کوچکی نیست.

 

او تاکید کرد: درخشان‌ترین کار را در بخش توسعه میادین مشترک انجام دادیم، در شرایطی که حتی صندوق توسعه ملی خالی شده بود و لوله هم نمی‌توانستیم وارد کنیم.

 

زنگنه گفت: کاری که امروز در آزادگان انجام می‌شود، قدم اول است. از ۲۱ میلیارد نفت درجا، تنها حدود ۵ درصد ضریب بازیافت داریم که بسیار کم است و باید ظرف ۶ ماه این شرکت‌ها مطالعات خود را برای افزایش ضریب بازیافت انجام دهند.

 

او اظهار کرد: به راحتی می‌توانیم به ۶ و نیم میلیون بشکه نفت در روز برسیم و این واقعیتی است که برخی نمی‌خواهند آن را بپذیرند. من دیگر در هیچ شغل دولتی نخواهم بود، اما تجربه خود را در اختیار همه قرار خواهم داد.

 

وزیر نفت تاکید کرد: در آینده کنوانسیون‌‌‌‌‌های بین المللی ایجاد خواهد شد که تولید نفت کشور‌ها را محدود می‌کند بنابراین باید سریعتر تولید نفت کشور را افزایش دهیم و این باید اولویت دولت آینده باشد.

 

این سه تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا برای انجام مطالعه توسعه بخش شمالی میدان آزادگان، شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌‌‌‌‌های پتروپارس و توسعه پترو ایران برای انجام مطالعه توسعه بخش مرکزی میدان آزادگان و شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌‌‌‌‌های گسترش انرژی پاسارگاد و شرکت انرژی دانا برای انجام مطالعه توسعه بخش جنوبی میدان آزادگان امضا شد.

 

میدان آزادگان بزرگترین میدان مشترک نفتی کشور است که با وسعت هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع در مجاورت مرز عراق و در حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده که نفت درجای این میدان حدود ۳۲ میلیارد بشکه نفت برآورد می‌شود و با میدان مجنون عراق مشترک است.

 

در این مراسم همچنین، عملیات اجرایی طرح نگهداشت تولید گاز میدان‌‌‌‌‌های هما، وراوی و تابناک در گستره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز با برقراری ارتباط با محل طرح در جنوب استان فارس، آغاز شد.

 

میدان‌‌‌‌‌های هما، وراوی و تابناک در منطقه عملیاتی پارسیان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در مجاورت شهر‌‌‌‌‌های پارسیان، لامرد، خنج و مهر قرار دارند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار