menusearch
shahrneveshte.ir

تغییر سیاست‌ پولی، نرخ برابری دلار در مقابل لیر را کاهشی کرد

جستجو
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۵:۱۱:۲۳
۱۳۹۹/۹/۷ جمعه
(0)
(0)
تغییر سیاست‌ پولی، نرخ برابری دلار در مقابل لیر را کاهشی کرد
تغییر سیاست‌ پولی، نرخ برابری دلار در مقابل لیر را کاهشی کرد

سریال ماجرا‌‌‌‌های اردوغان و سیاست‌‌‌‌های پولی در جدیدترین قسمت به اعتراف «شکست از نرخ بهره» رسید. ماجرا از آنجا شروع شد که در ابتدا اردوغان نرخ بهره را «ابزار استثمار» معرفی می‌کرد و با این رویکرد، سیاست ارزپاشی برای تقویت لیر را ادامه داد. پس از رکوردشکنی‌‌‌‌های متوالی افت ب‌‌‌‌های لیر و خالی شدن خزانه، رئیس جمهور ترکیه در گام بعد سیاستمداران تابع خود را اخراج کرد تا تقصیر را به گردن آنها بیندازد. در نهایت در آخرین قسمت از این ماجرا، رئیس جمهور ترکیه تن به افزایش نرخ بهره داد تا با قبول سیاست درست پولی، به شکست خود اعتراف کند.
قسمت جدید جدال اردوغان با نرخ بهره اکران شد. در قسمت‌‌‌‌های قبل، اردوغان ابتدا از افزایش نرخ بهره ممانعت کرد و با ارزپاشی سعی در تقویت لیر داشت. حتی تغییر چیدمان در سیاست گذاران افاقه نکرد و این نگاه اردوغان باعث قربانی شدن سیاست گذاران بله قربان گوی اردوغان شد. حال پس از این تغییرات در نهایت اردوغان رضایت به افزایش نرخ بهره داد، تا کمی فشار از روی پول ملی برداشته شود. رئیس جمهوری ترکیه در صحبت‌‌‌‌های جدید خود به شکست از نرخ بهره اعتراف کرد. پس از کش و قوس‌‌‌‌های فراوان بالاخره بانک مرکزی ترکیه تصمیم به افزایش قابل توجهی در نرخ بهره گرفت. به همین منظور این نهاد نرخ بهره خود برای بانک ها را از ۲۵/ ۱۰ درصد به ۱۵ درصد رساند. در پی این اتفاق ارزش لیر ترکیه با صعود مواجه شد. ارقام نشان می‌دهد واحد پولی ترکیه در روز اعلام با ۵/ ۱ درصد جهش مواجه شده است. طی ماه‌‌‌‌های قبل که لیر به طور مداوم ارزش خود را از دست می‌داد دعوا بر سر بالا بردن نرخ بهره برای جلوگیری از ریزش واحد پولی ترکیه به شدت بالا گرفته بود. اردوغان مخالف اصلی بالا بردن نرخ بهره بود و تاکید زیادی بر تورم زا بودن این اقدام داشت. اما حالا او با اعتراف به اثر معکوس نرخ بهره بر قیمت ها گفته سیاست بالا بردن نرخ بهره را تا جایی ادامه خواهد داد که تورم تا حدود اهداف مشخصی پایین بیاید. ترکیه در پایان هفته گذشته بالاترین افزایش در نرخ بهره خود طی دوسال اخیر را تجربه کرد. به نظر می‌رسد هدف رجب طیب اردوغان از تغییر رئیس بانک مرکزی چرخش از سمت سیاست‌‌‌‌های نامتعارف به سمت سیاست‌‌‌‌های جدیدی بوده است. او سیاست افزایش نرخ بهره را قرص تلخی دانست که خوردن آن برای ترکیه ضروری است.

پیروزی دوباره اصول اقتصادی
پیش از این در سال ۲۰۱۸ نیز ترکیه دچار بحران مالی نسبتا بزرگی در اقتصاد خود شده بود. کسری حساب جاری و بدهی‌‌‌‌های خارجی در مقیاس بالا باعث بروز آثار منفی زیادی در ترکیه شد. افزایش سطح قیمت ها و بی ثباتی واحد پول ملی مهم ترین مشکلات اقتصادی کشور همسایه بود. در آن زمان رئیس جمهوری ترکیه در تلاش بود به نفوذ خود در تمامی عرصه ها اعم از اقتصادی و اجتماعی بیفزاید. در چنین شرایطی اقتدارگرایی و دخالت‌‌‌‌های بی جای رئیس دولت به شکل مستقیم و غیرمستقیم به وخامت اوضاع اقتصادی دامن زد. سرمایه گذاران خارجی به دلیل قدرت نمایی‌‌‌‌های اردوغان و مواضع غیراصولی او در قبال اقتصاد، تصمیم به خارج کردن سرمایه‌‌‌‌های خود گرفته بودند. همچنین مقاومت اردوغان در مقابل افزایش نرخ بهره فشار‌‌‌‌های مقامات و کارشناسان را خنثی کرده بود و مستقیما بحران را تعمیق بخشیده بود.

اما در نهایت اردوغان تسلیم شد. بانک مرکزی طی چند ماه نرخ بهره را به طرز چشم گیری افزایش داد و پس از آن نرخ ارز با ثباتی نسبی روبه رو شد. تورم نیز روندی نزولی را ثبت کرد.

حالا پس از گذشت دو سال تاریخ به شکل نسبتا مشابهی در حال تکرار است. در نبود هیچ چشم انداز مثبتی برای بهبود اوضاع نابسامان اقتصادی، دولت ترکیه بالا رفتن نرخ بهره را قبول کرده است. بار قبل نیز این شرایط بد اقتصاد بود که اردوغان را مجبور به قبول افزایش نرخ بهره کرده بود. در حالی که کارشناسان معتقدند اگر رئیس جمهوری در مقابل بالا بردن نرخ بهره مقاومت نمی‌کرد ترکیه با هزینه‌‌‌‌های کمتری از بحران عبور کرده و به جاده رشد اقتصادی بازمی گشت.

داروی تلخ
بانک مرکزی ترکیه روز پنج شنبه اقدام به افزایش نرخ بهره کرد. سیاست گذار پولی ترکیه به همین هدف نرخ بهره خود در شبکه بانکی را از ۲۵/ ۱۰ درصد به ۱۵ درصد رساند. سیاستی انقباضی که به منظور ایجاد ثبات در قیمت ها و حفظ ارزش پول ملی گرفته شد. این تصمیم نتیجه اولین جلسه سیاست گذاری تحت ریاست رئیس کل جدید بانک مرکزی یعنی ناجی اقبال بود. اقبال دو هفته پیش از سمت اردوغان به این سمت منصوب شده است. رئیس کل کنونی بانک مرکزی سابقه وزارت دارایی در دولت حزب توسعه و اعتدال را نیز دارا است.

بانک مرکزی طی اطلاعیه خود بیان کرد در دوره پیش رو تمامی عوامل تورم تحت نظر قرار خواهند گرفت و سیاست‌‌‌‌های انقباضی پولی تا زمانی برقرار خواهد بود که نزول قابل توجهی در تورم اتفاق بیفتد. اردوغان روز بعد از اعلام تصمیم به افزایش نرخ بهره گفت این تصمیم برای قدرت و اعتماد به نفس ترکیه در آینده لازم است. رئیس جمهوری ترکیه بیان کرد سیاست بالا بردن نرخ بهره در نگاه او شبیه به بلعیدن قرصی تلخ است.

در نتیجه تغییر رویکرد سیاستی بانک مرکزی ارزش لیر در بازار ارز خارجی روز پنج شنبه ۵/ ۱ درصد افزایش یافت و نرخ دلار به لیر تقریبا در سطح ۶/ ۷ استقرار یافت. در حالی که طی ماه‌‌‌‌های اخیر پایین ترین نقطه ثبات نرخ ارز در سپتامبر و در سطح ۷۱/ ۷ ثبت شده بود. البته شروع روند نزولی اخیر لیر پس از اخراج رئیس کل بانک مرکزی در روز‌‌‌‌های ابتدایی نوامبر (یعنی میانه‌‌‌‌های ماه آبان) کلید خورده است. پس از آنکه اردوغان مورات اویسال را از سمت خود برکنار کرد گمانه زنی ها درباره تغییر سیاست‌‌‌‌های پولی دولت ترکیه شکل گرفت. استعفای وزیر دارایی و داماد اردوغان نیز احتمال تغییر را قوت بخشید و نرخ ارز به کاهش خود ادامه داد. از روز اخراج مورات اویسال تا روز بعدی اعلام افزایش نرخ بهره واحد پولی ترکیه در حدود ۳۵ درصد افزایش ارزش را تجربه کرده است. نشانه ها حاکی از آن است که انتظارات به سمت مثبتی چرخیده است.

اعتراف ضمنی اردوغان
در طول دو سال اخیر دخالت‌‌‌‌های اردوغان در اقتصاد به اوج خود رسیده است. رئیس جمهوری ترکیه طی این مدت دو بار رئیس کل بانک مرکزی ترکیه و یک بار وزیر دارایی خود که دامادش نیز هست را اخراج کرده. اما در حالی که اخراج رئیس کل اسبق بانک مرکزی به علت مخالفت او با سیاست کاهش نرخ بهره بود، اخراج اخیر رئیس کل سابق و وزیر دارایی برای اقدام به افزایش نرخ بهره بوده است.

حالا شرایط نامطلوب اقتصادی و آینده تیره و تار ترکیه اردوغان را مجبور به واگذاری میدان تعیین نرخ بهره کرده است. به نظر می‌رسد تصمیم به تغییر رئیس کل بانک مرکزی به هدف اعتبار بخشیدن به تصمیم جدید اردوغان برای نرخ بهره انجام شده است. طبیعتا افزایش نرخ بهره توسط رئیس کل قبلی که در دوران او لیر دچار سقوط شده بود به اعتبار این سیاست جدید نیز لطمه وارد می‌کرد. حضور فردی باسابقه در سمت ریاست بانک مرکزی و همچنین اعتراف ضمنی اردوغان به کارآیی افزایش نرخ بهره به عنوان عامل کاهش تورم می‌تواند سیگنال مثبتی برای عوامل اقتصادی باشد. رئیس جمهوری ترکیه حتی هفته پیش در شورای اقتصادی اتحادیه اتاق ها و بورس‌‌‌‌های ترکیه، نرخ بهره را عامل تخریب توان سرمایه گذاران داخلی دانسته بود. اما حالا سرمایه گذاران و دیگر عوامل اقتصادی این پیام را دریافت کردند که اردوغان تسلیم اصول اقتصادی شده و می‌توان روی رویکرد اصولی دولت ترکیه در آینده حساب کرد.

دیکتاتوری خوب، دیکتاتوری بد
وجه دیگر ماجرا تداوم سکانداری اردوغان در عرصه پولی است. گرچه حالا اراده اردوغان بر سیاستی تعلق گرفته که از نظر کارشناسان درست است اما به نظر می‌رسد همچنان نظرات او در میدان سیاست و اقتصاد یکه تاز است. یعنی اگر زمانی به غلط افزایش نرخ بهره را تورم زا بخواند سیاست ها براساس آن اتخاذ می‌شود و اگر روزی دیگر متقاعد به بالا بردن نرخ بهره شود، این اقدام صورت خواهد گرفت. سابقه قبلی اردوغان نیز به این ترس ها دامن می‌زند. در سال ۲۰۱۸ نیز رئیس جمهوری ترکیه نهایتا مجبور به قبول سیاست‌‌‌‌های متعارف شد اما پس از گذر از بحران و بهبود اوضاع باز به دخالت‌‌‌‌های خود ادامه داد و با کاهش نرخ بهره زمینه ساز بحران ارزی کنونی شد. با این توصیف اگرچه سیاست امروز ترکیه از دیدگاه علمی مناسب ارزیابی می‌شود اما ساختار قدرت در حوزه پولی همچنان نامناسب است؛ زیرا در عمل رئیس دولت بر سیاست گذاری پولی تسلط داشته و استقلال بانک مرکزی حفظ نمی‌شود. به این ترتیب عوامل اقتصادی نمی‌توانند روی سیاست‌‌‌‌های پولی بانک مرکزی در آینده حساب کنند و همین موضوع باعث نزول اعتبار بانک مرکزی و کاهش اثرگذاری سیاست ها خواهد شد. گرچه دخالت دولت در راستای سیاست‌‌‌‌های خوب بهتر از دخالت به هدف اجرای سیاست‌‌‌‌های اشتباه است اما آنچه در بلندمدت برای رشد اقتصادی لازم است از بین رفتن دخالت دولت در کار مقام پولی است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار