menusearch
shahrneveshte.ir

برند‌‌‌‌های خارجی به بازار لوازم‌خانگی ایران بازمی‌گردند؟

جستجو
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۳۲:۲۱
۱۴۰۰/۱/۲۷ جمعه
(0)
(0)
برند‌‌‌‌های خارجی به بازار لوازم‌خانگی ایران بازمی‌گردند؟
برند‌‌‌‌های خارجی به بازار لوازم‌خانگی ایران بازمی‌گردند؟


شهرنوشت- در سال‌‌‌‌های گذشته و پیش از دور جدید تحریم ها برند‌‌‌‌های خارجی حدود ۶۰ درصد بازار لوازم خانگی کشورمان را در اختیار داشتند. برندها و شرکت هایی که روزگاری با تامین زیرساخت ها، خطوط تولید و آموزش نیروی انسانی ایرانی، تولیدات باکیفیتی در قالب همکاری مشترک و با عمق داخلی سازی متفاوت در کشورمان تولید می‌کردند.

 

با خروج دونالد ترامپ از برجام و در پی آن اعمال تحریم‌‌‌‌های ظالمانه علیه کشورمان، شاهد خروج بسیاری برند‌‌‌‌های خارجی از کشورمان متاثر از فشار‌‌‌‌های آمریکایی ها بودیم. خروجی که به اعتقاد بسیاری مسوولان و صاحبنظران اقتصادی، با میل و اراده خودشان نبود.

 

این روزها اما، زمزمه‌‌‌‌های بازگشت بسیاری از این برندها در صنایع مختلف به گوش می‌رسد. با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و در پی آن از سر گرفته شدن گفت وگو‌‌‌‌های برجامی، لغو احتمالی تحریم ها انتظار می‌رود. انتظاری که در صورت تحقق آن، هرچند ورود راحت تر مواد اولیه، سرمایه و برداشته شدن بسیاری محدودیت ها در تجارت بین الملل را برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد، اما نگرانی فعالان اقتصادی از باز شدن در‌‌‌‌های کشور به روی واردات و گسیل انواع و اقسام محصولات وارداتی به ویژه محصولاتی که مشابه تولید داخلی دارند، است.

 

در این زمینه، «مهدی صادقی نیارکی» معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشتر در گفت وگو با ایرنا تاکید کرده بود: کالاهایی که نیاز داخل را به صورت کیفی تامین می‌کنند، دست کم نباید تا سه سال وارد شوند، به این ترتیب افرادی که در بدترین شرایط تحریم ها نیاز‌‌‌‌های صنعت را تامین و کشور را خود اتکا کردند، آسیب نخواهند دید.

 

این موضوع خواسته بسیاری فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان است. اما در عین حال باید توجه داشت استفاده از کالای باکیفیت خواسته عموم جامعه است.

برخی کارشناسان معتقدند در سال‌‌‌‌های گذشته ممانعت از ورود خودرو‌‌‌‌های خارجی هرچند به بهانه نبود یا کمبود ارز اتفاق افتاد، اما در مجموع نفعی به حال مشتریان نداشت. زیرا بالاجبار به خرید محصولات تولیدی کم کیفیت داخلی روی آوردند.

 

همین مساله سبب شد تا خودروسازان داخلی در یک فضای شبه انحصاری بر تولید خودرو‌‌‌‌های قدیمی خود اصرار بورزند، تا اینکه سال گذشته با اعمال استاندارد‌‌‌‌های سختگیرانه، بالاخره دو خودروی پراید و پژو ۴۰۵ با نزدیک به سه دهه تولید، از خطوط تولیدی کنار گذاشته شدند.

 

اکنون بسیاری مشتریان و حتی تولیدکنندگان داخلی از احتمال تکرار چنین مساله ای ابراز نگرانی می‌کنند.

 

این در حالی است که به ویژه در یک سال گذشته تولیدکنندگان لوازم خانگی ایرانی نیز پیشرفت‌‌‌‌های قابل توجهی داشتند و محصولات متنوعی را روانه بازار مصرف کردند؛ دستاوردهایی که صیانت از آنها لازم و ضروری است.

 

مشارکت با خارجی ها سبب ارتقای کیفیت تولیدات داخلی می‌شود

 

در این زمینه، رییس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران به ایرنا گفت: هرچند بدعهدی شرکت‌‌‌‌های خارجی ناشی از مسائل سیاسی بوده و باید در جای خود بحث شود، اما مشارکت با خارجی ها سبب ارتقای کیفیت تولیدات داخلی می‌شود.

 

«علیرضا موسوی مجد» افزود: جامعه نیازمند کالای باکیفیت است و هرگونه همکاری با خارجی ها باید به گونه ای باشد که تولید با عمق ساخت داخل بالا انجام شده و کالای با کیفیت تولید شود تا رقابتی نیز در بین تولیدکنندگان شکل بگیرد، به این ترتیب مردم از مزایای چنین مشارکت هایی منتفع خواهند شد.

 

همکاری هوشمندانه و مشروط با خارجی ها

 

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران نیز معتقد است: شرکت‌‌‌‌های خارجی علاقه مند به بازگشت و حضور مجدد در بازار بزرگ ایران هستند، اما این بار باید هوشمندانه و مشروط با آنها مذاکره کنیم تا عمق همکاری ها افزایش یابد.

 

«عباس هاشمی» افزود: در سال‌‌‌‌های گذشته خروج برند‌‌‌‌های مطرح خارجی از کشورمان به اجبار و تحت فشار آمریکایی ها اتفاق افتاد، این در حالی است که اکثر آنها خواهان استمرار حضور در بازار ایران بودند.

 

وی بیان داشت: همین خروج اما برکاتی با خود به دنبال داشت که از جمله آنها متحول شدن صنعت داخلی بود و توانست راه توسعه خود را بیابد.

 

به گفته هاشمی، امروز رشد بسیار خوبی در تعمیق ساخت داخل انواع لوازم خانگی در کشور اتفاق افتاده و بسیاری اقلام که در گذشته باید معطل تخصیص ارز آنها از سوی بانک مرکزی می‌بودیم، به همت و تلاش متخصصان و مهندسان داخلی ساخته می‌شود.

 

وی یادآور شد: با این حال، تهیه و تامین برخی اقلام در داخل به صرفه نیست و همچنان نیازمند واردات است.

 

هاشمی گفت: اگر سرمایه گذاری‌‌‌‌های انجام شده برای توسعه واحدها به ثمر بنشیند و علاوه بر آن تولیدکنندگان مطمئن باشند که در صورت رفع تحریم ها و گشایش‌‌‌‌های اقتصادی، ثبات قوانین را در جهت محدودیت واردات شاهد خواهند بود، آنگاه می‌توانند برنامه ریزی بلندمدت برای افزایش تولید و صادرات و بهبود کیفیت محصولات خود داشته باشند.

 

وی ابراز امیدواری کرد: محدودیت ها در این زمینه برای یک دوره دست کم پنج ساله اعمال شود تا تولیدکنندگان و صنعتگران بتوانند برای دستیابی به اهداف گفته شده تلاش کنند.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار