menusearch
shahrneveshte.ir

برخی بانک‌ها سود سپرده‌‌‌‌های بانکی را بالا بردند

جستجو
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۹:۴۱:۳۵
۱۴۰۰/۱/۱۴ شنبه
(0)
(0)
برخی بانک‌ها سود سپرده‌‌‌‌های بانکی را بالا بردند
برخی بانک‌ها سود سپرده‌‌‌‌های بانکی را بالا بردند

 

شهرنوشت- بعد از دگرگون شدن اوضاع بورس، در برهه ای بسیاری از سرمایه گذاران با تبلیغات بانک ها به سمت سپرده‌‌‌‌های بانکی روی آوردند.


موضوعی که چند مدت بعد با جذابیت‌‌‌‌های غیرقانونی همراه شده و سود‌‌‌‌های فرای قانون به آن اضافه شد. برخی از بانک ها با تبلیغ سود‌‌‌‌های بیش از ۱۸ درصد به وضع شروطی روی آوردند.


برخی وعده سود ۲۰ درصد در قبال سپرده گذاری بیش از ۱۰۰ میلیون و برخی سود ۲۳ درصد برای عدم لغو سپرده تا دو سال را می‌دادند.


همتی رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که افزایش سود‌‌‌‌های بانکی ربطی به بازار بورس نداشته و در مورد بازار بورس هشدار‌‌‌‌های لازم را داده بود.


عده ای هم معتقدند که سود‌‌‌‌های بین بانکی به نوعی مرجعی برای هر بانک در تعیین سود سپرده است، بانک ها در صورت مواجه شدن با کسری نقدینگی با استقراض یا وام گرفتن به سمت تعادل نقدینگی خود می‌روند.‌ آنها برای متوسل نشدن به بانک مرکزی، بازاری به نام بازار بین بانکی تشکیل و در آن اقدام به عرضه و تقاضای نقدینگی آن هم به صورت وام می‌کنند؛ بنابراین در بازار بین بانکی، انتقال نقدینگی از موسسات مالی دارای مازاد به موسسات مالی دارای کسری وجوه است.


در این جا دو نظریه وجود دارد؛ اول آن که نرخ سود بین بانکی، نرخ سود مرجع در بازار پول به حساب می‌آید و معیاری برای تعیین سایر نرخ سودها است.


زمان مناسبی برای کاهش سود‌‌‌‌های بین بانکی نیست!

 

عباس قلی پور کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: در حال حاضر انتظارات تورمی در جامعه تحت چند عامل کاهش پیدا کرده است. این به این معنی است که در سال آینده باید شاهد کاهش قیمت ها در جامعه باشیم.

وی ادامه داد: اگر نگاهی به حجم مبادلات بانک ها بیندازیم، متوجه می‌شویم که نسبت به ماه‌‌‌‌های گذشته کاهش یافته است. از این رو نیاز بانک ها به ذخیره تسویه بین بانکی هم کم شده و نرخ سود بین بانکی کاهش پیدا می‌کند. رئیس کل بانک مرکزی هم در همین خصوص صحبت کرد.

افزایش سود سپرده، نتیجه افزایش سود بین بانکی

 

حسین باقر جواد یکی از کارشناسان اقتصادی در این خصوص اظهار کرد: نرخ سپرده‌‌‌‌های بانکی بخشی از هزینه سرمایه گذاری بوده و کاهش نرخ سپرده‌‌‌‌های بانکی حجم سرمایه گذاری را افزایش می‌دهد. در نتیجه افزایش تولید، قیمت ها کاهش پیدا می‌کنند؛ در نتیجه تورم کم می‌شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به دنبال اجرای سیاست‌‌‌‌های پولی از طریق عملیات بازار باز است. از این رو این معاملات را در بازار بین بانکی انجام می‌دهد و برای‌ آنها نرخ سود مشخصی در نظر می‌گیرد.کاهش سودبین بانکی؛ از نجات بورس تا افزایش تورم!

این کارشناس بیان کرد: زمانی که نرخ سود بین بانکی زیاد می‌شود، هزینه فرصت گرفتن وام برای بانک ها بیشتر می‌شود. بنابراین برای جبران کمبود نقدینگی، نرخ سود سپرده را افزایش می‌دهند و نقدینگی را جذب می‌کنند. زمانی که حجم پول در گردش کم می‌شود، نرخ تورم هم به نرخ تورم بانک مرکزی نزدیک می‌شود.

نرخ سود سپرده ۵ درصدی، شدنی است؟

 

احمد جان جان کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: عامه مردم فکر می‌کنند که نرخ سود سپرده با نرخ سود بین بانکی به یک معناست در حالی که این گونه نیست، نرخ سپرده در اصل سودی است که به سپرده ها تعلق می‌گیرد.

او بیان کرد: نرخ قانونی سود سپرده بانکی ۱۵ درصد است، اما متاسفانه بعضی از بانک ها سود ۲۱ یا ۲۰ درصد می‌پردازند، سیاست گذاران پولی باید جلوی این مسئله را از طریق قانونی بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر عده ای هستند که می‌گویند نرخ سود سپرده بانکی باید به ۵ درصد برسد بنده به شدت با این موضوع مخالفم زیرا این کار به نفع بازار سرمایه و به ضرر بانک ها تمام می‌شود، این اقدام اگر قرار است رخ دهد بهتر است که پلکانی و براساس یکسری سیاست گذاری باشد.کاهش سودبین بانکی؛ از نجات بورس تا افزایش تورم!

جان جان بیان کرد: اگر به صورت ناگهانی نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند به دلیل اینکه اعتماد مردم نسبت بازار سرمایه کاهش پیدا کرده، حجم نقدینگی به سمت بازار‌‌‌‌های موازی اعم از ارز، سکه، طلا، خودرو و ... خواهد رفت که به دنبالش مشکلاتی همچون تورم به وجود می‌آید.

او بیان کرد: اگر بانک ها طبق ابلاغیه بانک مرکزی عمل کنند، کریدور غیر بانکی نیز اصلاح می‌شود همچنین نرخ ارز و تورم همسو با آن روند نزولی پیدا می‌کنند و اوضاع در بازار سرمایه نیز بهتر می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: هرچه روند سودهی به سپرده ها روند نزولی پیدا کند بانک ها کار‌‌‌‌های عملیاتی زیاد تری می‌توانند انجام دهند که این مسئله در آینده به نفع سهامدارانشان خواهد بود.

به عقیده برخی از کارشناسان در حال حاضر زمان مناسبی برای کاهش سود‌‌‌‌های بین بانکی نیست. در مقابل برخی از مسئولان ادعا می‌کنند هرچه زودتر باید سود‌‌‌‌های بین بانکی کاهش یابد. بلکه بانک ها نقدینگی خود را وارد بازار بورس کنند تا بورس ایران به اوج دوباره خود برگردد.

از طرفی هم در این گیرودار سود سپرده بانکی زیر زمینی وار، رشد می‌کند، بدون آنکه جریمه ای در انتظارشان باشد!

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار